Kişisel Bakım İpuçlarıModa & Güzellik

Eşek Sütü Sabunu Faydaları Nelerdir?

Cilt yapıları birbirinden farklıdır ve bu nedenle de ihtiyaçları değişiklik göstermektedir. Cildiniz için doğal bakım ürünlerini tercih etmeniz ise daha sağlıklı bir cilt elde etmenizin ilk kuralları arasında yer almaktadır. Cildiniz için uygun olmayan içeriklerle üretilen kimyasal ürünler, istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Son dönemde adını sıkça duymaya başladığınız eşek sütü sabunu, cilt için oldukça faydalı bir üründür. Peki, eşek sütü sabunu tam olarak nedir ve ne işe yarar?

Yazımızın detaylarına geçmeden önce hiç bilmeyenler veya duymayanlar için “Eşek sütü sabunu nedir?” sorusunun cevabı ile başlayalım. Eşek sütü sabunu, doğal eşek sütünden elde edilen ve oldukça faydalı olan bir sabun türüdür. Çeşitli vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin olan eşek sütü sabunu, %100 doğal zeytinyağı içeriğine de sahip olduğundan cildin ihtiyaçlarına cevap verebilen doğal bir üründür. Sabun dışında krem, balsam, duş jeli gibi ürünlerde de kullanılmaktadır.

Eşek Sütü Sabunu Ne İşe Yarar?

Eşek sütü sabunu nedir?
Cildin yumuşaklığını, canlılığını ve nem dengesini sağlayan E vitaminine ek olarak olarak amino asitler, A, B1, B6, B12 vitaminleri içeren eşek sütü sabunu, cildin beslenmesi için oldukça yararlıdır.

Düzenli kullanıldığında genç, parlak, sıkı ve pürüzsüz bir cilt elde etmenizi sağlar. Ayrıca yaşlanmaya bağlı cilt kırışıklarının giderilmesinde de faydalıdır. Her cilt tipi için uygun olan eşek sütü sabununun genel faydaları ise şu şekildedir:

 • İçeriğinde yer alan vitaminler ve mineraller sayesinde cilt yaşlanmasını geciktirir. Özellikle yaş almaya bağlı ortaya çıkan küçük kırışıklıkların oluşmasının önüne geçer.
 • Cildin nemlendirilmesine katkı sağlar. Bu sayede kuru ciltlerde ortaya çıkan cilt sorunlarının oluşmasını engeller.
 • Egzema, sedef, akne gibi cilt sorunlarının iyileştirilmesinde etkilidir. Cildin derinlemesine temizlemesine yardımcı olur.
 • İçeriğinde bulunan omega 3 ve 6 sayesinde antioksidan özelliğe sahiptir. Cildi dış etkenlere karşı korumak için gerekli bariyerin oluşmasına katkı sağlar.
 • Daha parlak ve ışıltı bir cilt görünümü elde etmenize yardımcı olur.
 • Ciltte yer alan kararmalar ve cilt lekelerinin giderilmesinde yardımcıdır.
 • İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır. B vitaminleri ile cilt hijyenini sağlar. C vitaminleri ile ise hassasiyetine ve elastikiyetine katlı sağlar. E vitamini ile cildi besler.
 • Tüm bu etkilere ek olarak içerisinde çinko, magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi cilt için faydalı elementler bulunmaktadır.

Eşek sütü sabunu yüze faydaları: Cildin nem dengesini koruyarak canlı görünmesine yardımcı olur. Ölü hücrelerin ciltten atılmasını hızlandırır ve yeni hücre oluşumuna katkı verir. Yüzdeki akne ve leke problemlerinin giderilmesinde etkilidir.
Eşek sütü sabunu vücuda faydaları: Vücudun ihtiyacı olan nemi karşılar ve cildin ölü hücrelerden arınmasına katkı verir. Böylece daha yumuşak ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz. Vücut için kabak lifli eşek sütü sabunu oldukça faydalıdır.
Eşek sütü sabunu saça faydaları: Saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasına katkı sağlarken aynı zamanda hacimli görünmesine yardımcı olur. Saç köklerini besler ve saç dökülmesinin azalmasında etkilidir. Düzenli kullanım ile parlak ve canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Sabun
Sabunun faydalı olması düzenli kullanımı oldukça önemlidir. Ayrıca kullanım sırasında yüzde makyaj kalıntısı olmaması gerekmektedir.

Yüz bölgesi için sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez kullanabilirsiniz. Yüzünüzü sabununla köpürttükten sonra dairesel hareketlerle nazik bir şekilde parmak uçlarınızla masaj yapın. Sonra 5 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile temizleyin.

Vücut için temiz cilde lif ile köpürtme ile uygulayabilirsiniz. Birkaç dakika beklettikten sonra ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Kullanırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir:

 • Yüzünüzü sabun ile yıkarken göze temas etmemesine dikkat etmelisiniz. Olası temas halinde bol su ile hemen durulamalısınız.
 • Sabun uygulanacak bölgede tahriş veya yanık olmaması gerekmektedir.
 • Sabun alırken içeriğinde maddelere ve eşek sütü oranına dikkat etmeniz gerekmektedir. Doğal olmayan veya süt oranı az olan ürünler, beklediğiniz etkiyi göstermeyebilir. Eşek sütü miktarı ne kadar fazla ise o derece etkisi de yüksek olacaktır.

Cilt bakımı için gerekli olan doğal ve sağlıklı ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir