Trend

Evcil Hayvanla Kolay Seyahat Etmek için 6 İpucu

Bir köpek veya kedi ile nasıl seyahat edeceğinizi biliyor musunuz? Veya onunla ilk kez seyahat edecekseniz bu deneyimin nasıl gerçekleşeceğini merak ediyor musunuz? Bu süreç, henüz evcil hayvanıyla hiç yola çıkmamış olanlar için zor görünse de aslında bunu eğlenceli bir hale getirmenin birçok yolu vardır. Biricik dostunuzla seyahat ederken dikkat etmeniz gerekenleri sizin için bu yazımızda bir araya getirdik. Seyahatiniz öncesinde, sırasında ve sonrasında göz önünde bulundurabileceğiniz, evcil hayvanla kolay seyahat etmenizi sağlayacak 6 ipucu, bu yazıda!

Evcil Hayvanla Seyahat Etme İpuçları

Evinizi paylaştığınız, her şeyiyle ilgilendiğiniz, hayat arkadaşınız olan biricik dostlarınız… Evcil hayvanı olan herkes, bu sevginin ne kadar büyük olduğunu bilir. Uzun ya da kısa fark etmeksizin bir tatile çıkarken onu geride bırakmak çok zordur. Ama onlarla birlikte tatile çıkmak için de birtakım planlamalar yapmak, onu sorunsuz şekilde tatile dahil etmek gerekir. Biz de bugün, biricik dostunuzla keyifli bir tatile çıkmanızı sağlayacak bazı ipuçlarını sizin için bir araya getirdik. Hem onun sorun yaşamayacağı hem de bir arada, mutlu olacağınız bir tatil için kemerlerinizi bağlayın!

Evcil Hayvanla Kolay Seyahat İpuçları

Evcil hayvanla seyahat etmeniz için önceden hazırlık yapmak, tüm detayları tamamlamak önemlidir. Hem onun bu süreci daha kolay tamamlamasını hem de sizin daha az zorlanmanızı sağlamak için birkaç öneriyle geldik! Sizin de farklı önerileriniz varsa bizimle yorumlarda önerilerinizi paylaşmayı unutmayın!

1-) Sağlık Kontrollerini Yaptırın

Evcil hayvanla seyahat nasıl olur
Evcil Hayvanla Seyahat Nasıl Yapılır?

İlk olarak tabii ki onun sağlığıyla ilgilenmeniz gerekir. Çünkü onun sağlığı, seyahate çıkmadan önce mutlaka kontrol etmeniz gereken şeylerin başında geliyor. Yola çıkmadan 1 hafta kadar önce, veterinerinize uğrayarak sevimli dostunuzun sağlık kontrollerini yaptırabilirsiniz. Ayrıca bu süreçte yine hekime danışarak da yolculuk için tavsiyeler alabilirsiniz. Veterinerinizin önerileri dahilinde belki sevimli dostunuz için sakinleştirici ürünler kullanabilirsiniz. Bunun dışında evcil hayvanınızı yol tutması ihtimaline karşı da veteriner ile görüşebilirsiniz. Yola çıkmadan önce evcil hayvanınıza çok fazla yemek yedirmezseniz yol tutmasının önüne geçebilirsiniz.

2-) Onu Yavaş Yavaş Yavaş Yolculuğa Hazırlayın

Evcil hayvanla seyahat nasıl olur
Evcil Hayvanla Seyahat İpuçları

Onu yolculuğa hazırlamak da yolculuğun bir parçasıdır. Uzun bir yolculuğa çıkmadan önce evcil hayvanınızı yolculuğa alıştırmanız size yardımcı olur. Örneğin uzun bir yolculuk öncesi şehir içinde kısa turlara çıkabilirsiniz. Kısa yürüyüşler, araba yolculukları ya da toplu taşıma araçları ile yolculuklar yapabilirsiniz. Eğer birlikte ilk kez yola çıkacaksanız bu süreç size de iyi bir ön gösterim olur. Kısa süreli seyahatler yaparak yavaş yavaş uzun bir yolculuğa hazırlanabilirsiniz. Yine bu süreçte onun ihtiyaçlarını da daha iyi şekilde gözlemleme şansınız olur. Sevimli dostunuzu arabaya bindirirken onun davranışlarını da gözlemleyebilirsiniz. Eğer arabaya binerken huzursuz oluyorsa sevdiği bir oyuncağı kullanabilirsiniz ya da onu kucağınıza alıp sakinleştirebilirsiniz. Kendi aracınızla seyahat ederken ve firmalar ile yolculuk yaparken farklı kurallara uymanız gerekebilir. Bu yüzden seyahat yönteminizi göz önünde bulundurarak hareket edebilirsiniz.

3-) İhtiyaçları Kontrol Edip Onun için Çanta Hazırlayın

Evcil hayvanla seyahat
Kedi ile Seyahat İpuçları

Evcil hayvanlar da tıpkı bebekler gibi sizin bakımınıza ihtiyaç duyarlar. Onu sahiplendiğiniz andan itibaren aslında bir çocuk büyütür gibi ona bakmanız gerekir. Yolculuklar esnasında da bu kural değişmez. Yolculuğa çıkmadan önce onun, yolda ihtiyacı olabilecek ürünlerin listesini çıkarabilirsiniz. Daha sonra bu listeden yola çıkarak ona özel bir çanta hazırlayabilirsiniz. Yolculuk esnasında sık sık ihtiyaç duyacağınız şeyleri genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz: Mama ve su kabı, çöp poşetleri, tasma ve kayış, sağlık belgesi, taşıma kutusu, mama ve su, hayvan kimliği, olası soğuklara karşı koruyucu ürünler, en sevdiği oyuncak.

4-) Kaybolmalara Karşı AirTag Kullanın

Köpeklerle seyahat
Evcil Hayvanlarla Seyahat Etmek

Sevili dostlarınızın güvenliği, her şeyden önemlidir. Yolculuk esnasında ya da tatil için gittiğiniz yerden istemediğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Mesela yeni bir yerde hiç görmediği şeyler keşfetmek isteyen evcil hayvanlarınız, gezintiye çıkabilir. Farkında olmadan onu kaybedebilirsiniz. Böyle durumlarda panik olmamak için güvenli cihazları kullanabilirsiniz. Hem seyahatlerde hem de normal yaşantınızda bu ürünler size yardımcı olur. Evcil hayvanınızın tasmasına bir AirTag ekleyerek onun konumuna her an ulaşabilirsiniz. Böylece o, dolabın en gizli yerine saklandığında bile onu kolayca bulabilirsiniz. :)

5-) Yolculuğu Kolaylaştıran Eşyaları Seçin

Evcil hayvanla seyahat
Evcil Hayvanlarla Seyahatin Ayrıntıları

Evcil hayvanınız için seyahat çantası hazırlamanız gerektiğinden bahsetmiştik. Onun için bir ihtiyaç çantası hazırlarken aynı zamanda yolculuğu kolaylaştıracak ürünleri de seçebilirsiniz. Mesela katlanır mama kapları, tüy toplayıcılar, koltuk kılıfları… Bu tip ürünlerle daha kolay seyahat edebilirsiniz. Hem onun ihtiyaçlarını karşılarsınız hem de bu süreçte daha temkinli olabilirsiniz. Ayrıca köpekler için tasarlanmış emniyet kemeri gibi güvenlik ürünlerini de kullanarak onun güvenliğini en üst seviyede sağlayabilirsiniz.

Hayvan Dostlarınız İçin 15 Ürün

6-) En Sevdiği Oyuncağı Unutmayın!

Kedi ile seyahat nasıl yapılır
Evcil Hayvanlarla Nasıl Seyahat Edilir?

Bizim için çok değerli olan şeyleri yanımızda taşımayı severiz. Evcil hayvanlarımız için de durum aynıdır. Onun en sevdiği oyuncağı tatil boyunca yanınızda bulundurarak sevimli dostunuzun daha mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Evde sürekli oynadığı bir oyuncağı varsa bunu yanınıza alabilirsiniz. Böylece siz tatilinizi yaparken o da eski düzenine benzer şekilde oyun oynamaya devam eder. Ayrıca etrafta onun için tanıdık olan eşyalar görmesi, evcil hayvanınızın güvende hissetmesini de sağlar.

Tüm bunlar haricinde tabii ki seyahatlerinizde hayvan dostları otel ve pansiyonları tercih etmeniz gerekir. Böylece hayvan dostlarınız herhangi bir sorun yaşamadan sizinle birlikte tatil yapabilir. Seyahatleriniz yurt dışına olacaksa tabii ki bambaşka prosedürlere uymanız, farklı belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekebilir. Yolculuğu kendi aracınızla yapıyorsanız belli aralıklarla mola vererek evcil hayvanınızın temiz hava almasını ve ihtiyaçlarını gidermesini sağlayabilirsiniz. Arabadan inemeyeceğiniz durumlarda da camı hafif aralayıp onun temiz hava almasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca tabii ki aralarda ona yemek ve su vermeyi de unutmamanız gerekir.

Bizim vereceğimiz öneriler şimdilik bu kadar. Siz de evcil hayvanla yolculuk esnasında ihtiyacınız olan her şeyi ÇiçekSepeti‘nin geniş ürün yelpazesinde kolayca bulabilirsiniz. Hem kendiniz hem de sevdikleriniz için aradığınız her şey online olarak ulaşabilirsiniz!

En Çok Tercih Edilen Kedi ve Köpek Oyuncakları

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir