Hediye Önerileri

Sevimli Dostlarımız Evcil Hayvanların Bakımı İçin Faydalı Bilgiler

Hepimizin hayatının bir yerinde hayvanlarla bir şekilde bir bağı oluyor ve bu bağ genellikle o kadar sıkı bir dostluğa dönüşüyor ki onlarsız yapamaz oluyoruz. Zaman içinde evin en sevilen, en cana yakın, en eğlenceli ve evin en yaramaz varlıkları olan evcil hayvanların bakımı hakkında faydalı olabilecek bilgileri sizin için derledik.

Hayatımıza neşe ve eğlence katan sempatik ve tatlı dostlarımızın birçoğunun özel bakıma ihtiyaçları vardır. Kedi, köpek, kuş veya hamster gibi evcil hayvanlarla birlikte yaşarken onların daha sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmelerine yardımcı olabilirsiniz. Peki, can dostunuz evcil hayvanınızın yaşam kalitesini yukarı çekecek şekilde bakımı için neler yapılmalıdır?

Tüm sevimli dostlarımızın ihtiyaçları farklı olduğundan bu yazımızda her bir başlıkta farklı bir dostumuz için öneri ve tavsiyelerde bulunacağız. Hemen başlayalım…

Evcil hayvanların bakımı için aradığınız her şey ÇiçekSepeti’nin Pet Shop kategorisi altında sizleri bekliyor.

Köpek

Köpekler en sadık dostlarımızdandır.

Dünya üzerinde en çok tercih edilen evcil hayvan köpekler desek doğru söylemiş oluruz. İnsanların en sadık dostu olan köpekler, siz mutluyken mutlu siz mutsuzken ise moralinizi düzeltmek için kuyruklarını sallayıp, suratınızı yalamak için her zaman yanınızda… En önemli özellikleri oldukça vefalı olmaları olan bu dünya tatlısı dostlarımızın bakımına dikkat ederek siz de onları mutlu edebilirsiniz. Köpeğinizin türüne göre ihtiyaçları farklılık gösterse de genel olarak bakımında dikkat etmeniz gerekenler:

 • Köpeklerin hareket etmesi ve egzersiz yapması son derece önemlidir çünkü mutlu köpek yorgun bir köpek demektir. Gün içerisinde dışarıya çıkarıp yürüyüş yaptırmanız oldukça onu mutlu edecektir. Günde en az 1 saat yürüyüş ve egzersiz yapmasını sağlamalı ve enerjinize uygun bir köpek seçmelisiniz.
 • En iyi dostlarımız köpeklerde eğer dikkatli bakılmazsa hasta olacaktır. Bu yüzden bir bebeğe bakar gibi onlarla ilgilenmeniz gerekmektedir. Aşılarına dikkat etmeli, düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmelisiniz. Aldığınız sorumluğun bir can olduğunu asla unutmamalısınız.
 • Köpeğinizin sağlığı için en önemli adımlardan birisi beslenmesidir. Burada köpeğinizin ihtiyaçlarını doğru tespit ederek köpek maması için ona uygun besinlerden oluşacak şekilde seçim yapmanız gerekmektedir.
 • Köpek eğitimi dostunuzun gelişimi için özen gösterilmesi gereken bir konudur. Eğitim dostunuzla birbirinizi daha iyi tanımanızı ve anlamanızı sağlayacak yegane yol olduğundan ona günde en az yarım saat ayırmalı ve baş başa eğitimi için vakit geçirmelisiniz.
 • Tüy bakımına dikkat etmeli, düzenli taramalı, diş bakımına, hijyen ve temizliğine özen göstermelisiniz.
 • Birlikte vakit geçirdikçe köpeğiniz hakkında birçok yeni şey öğrenecek ve daha iyi dostluk kuracaksınız.

Kedi

Kediler, evin içinde hareket isteyen kişiler için ideal bir arkadaştır.

Evcil hayvan denilince bazıları için bir bazıları içinse ikinci akla gelen kediler, biraz baş belası olsalar da ev içindeki yerleri bir başkadır. Köpekler kadar sadık olmadıklarını bildiğimiz kedilerin sessiz, sakin ve çok uğraştırmayan bir evcil hayvan olması onları bu kadar popüler kılıyor. Tabii ki bir de oldukça sevimli olduklarını söylemezsek ayıp etmiş oluruz. Peki,  bu sevimli dostlarımızın bakımında nelere dikkat etmelisiniz?

 • Beslenme kedilerin sağlığı ve gelişimi açısından oldukça önemlidir. Burada dikkat etmeniz gereken kedinizin yaşı, kilosu, varsa hastalığı, ne kadar aktif bir kedi olduğu ve kısır olup olmamasıdır. Bu kriterlere uygun veteriner hekimin onay verdiği bir kedi maması kullanmalısınız.
 • Kediler kendilerini temizledikleri için genel olarak temizdirler ve bu nedenle banyo yapmaya pek ihtiyaç duymazlar. Fakat tüylerinin bakımı için düzenli olarak taramalısınız. Düzenli tarama tüylerin dökülmesinde azalmaya, temiz kalmalarına ve yuttukları tüy yumaklarının ciddi miktarda azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Kedinizin evin sessiz ve ulaşılabilir bir yerinde kum kabının olmasını sağlamalısınız. Eğer kedi sayınız birden fazlaysa her kedi için ayrı bir kum kabı temin etmelisiniz. Kum kabının yerini belirledikten sonra değiştirmemeye özen göstermeli, kedi kumu değişimini düzenli olarak yapmalı ve temiz tutmalısınız.
 • Kediler tırnaklarını törpülemek için durmadan bir şeyleri tırmalamak ister. Bu nedenle törpüleme yapabilmesi için tırmalama tahtası ya da kedi ağacı alabilirsiniz. Yoksa evinizdeki birçok ürüne zarar verebilirler.
 • Kedinizin sağlığı açısından rutin aşılarını yaptırmak ve sağlık kontrolü için düzenli olarak veterinere götürmeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Kedinizin dışarıya çıkmasına müsaade ediyorsanız mutlaka adı ve iletişim bilginizin olduğu bir tasma takmalısınız. Böylece onu bulan kişiler sizinle iletişime geçebilirler.

Hamster

Hamsterlar hem sevimli hem de oldukça enerjik canlılardır.

Bakışları ve tatlılıklarıyla son yıllarda oldukça popüler olan hamsterlar artık evlerde sıkça yer edinmeye başladılar. Oldukça arkadaş canlısı olan bu sevimli hayvanlar hastalıklara karşı oldukça dirençli oldukları gibi sıklıkla üreyen bir türdür. Bu yüzden çift olarak alırsanız bir sabah bir hamster sürüsü sahibi olarak uyanabilirsiniz. Bakımları hakkında ise genel bilgiler şu şekilde:

 • Hamsterlerin mutlu olmasının ilk kuralı sevdikleri bir kafeste yaşamalarıdır. Bu nedenle doğru kafes seçmelisiniz. İçi geniş ve derin kafesler ideal olacaktır. Hamsterler sıcak ve oksijene duyarlı olduklarından kafes hava almalı, serin ve güneş almayan bir yerde tutulmalıdırlar.
 • Oldukça enerjik olan hamsterlar bol bol hareket etmek isterler. Bu neden kafes içerisinde enerjisi atabileceği oyunlarının olması gerekir. Hamster çarkı bu iş için ideal oyuncak olarak öne çıkar ve oldukça kullanışlıdır.
 • Kafes zemini sağlıkları ve uykuları için oldukça büyük önem taşıdığından sert ve kumlu malzemeler kullanmamalısınız. Ağaç talaşı  ve özel olarak üretilen taban malzemeleri doğru seçim olacaktır.
 • Kafes içerisinde suluk koymalı ve gizlenip saklanmayı seven dostlarınız için borular veya hamster evi kafese yerleştirmelisiniz. Bu ürünler onları oldukça mutlu edecektir.
 • Beslenmesi için özel olarak üretilmiş yem, bolca taze çimen ve taze sebze vermeniz iyi olacaktır. Kemirgen dostunuz bu ürünleri kemirdikçe diş sağlığını da korumuş olacaktır. Ayrıca suluğundaki suyun her zaman taze ve temiz olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Evcil hayvanların bakımı için aradığınız her şey ÇiçekSepeti’nin Pet Shop kategorisi altında sizleri bekliyor.

Balık

Balıklar bulundukları ortama huzur ve güzellik katarlar.

Bir akvaryum içinde yüzen balıklar huzurlu bir ortam sağladığından insanlar evlerinde balık beslemeyi tercih ederler. Onları izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamaz, hayallere dalar ve kaybolursunuz adeta. Bir nevi terapi gibi olan balık beslemek evcil hayvanların bakımı açısından oldukça dikkat ve özen isteyen bir iştir. Avantajı ise birçok türü, rengi, cinsi olmasından dolayı farklılıklarla dolu bir evcil hayvan koleksiyonu sahibi olmanızı sağlamasıdır. Şimdi bakımları hakkında birkaç genel bilgiyi sıralayalım.

 • İlk olarak akvaryum boyutu ve filtre ekipmanı belirlemelisiniz. İçerisinde yer alan çakıl, sünger, mercan vb. tüm ürünleri balıkları akvaryuma yerleştirmeden temin etmelisiniz. Burada kullanacağınız malzemenin kalitesi de oldukça önemlidir.
 • Akvaryumdaki su sıcaklığının sürekli aynı seviye olmasına dikkat etmeli, termostatlı bir ısıtıcı kullanarak su sıcaklığını kontrol etmelisiniz. Burada besleyeceğiniz balıkların türlerini iyice araştırarak doğal yaşam alanlarına benzer ortam oluşturmanız oldukça önemlidir. Bu araştırma sonucunda akvaryum tuz oranını ve su sıcaklığını belirleyebilirsiniz.
 • Farklı türlerde balıklar beslemek istiyorsanız hangi türlerin birlikte yaşayabileceği hakkında detaylı bir araştırma yapın. Çünkü her balık türü birlikte yaşayamaz.
 • Balıkları düzenli aralıklar beslemeye özen göstermelisiniz. Seçtiğiniz türe uygun yem seçimi yapın ve gereğinden fazla yem vermeyin. Fazla yem su değerlerinin sabit tutulmasını engellediği gibi balıklarınızı zehirleyebilir.
 • Akvaryum bakımını düzenli olarak yapın ve suyun temizliğine özen göstererek belirli periyotlarla su değişimi gerçekleştirin.
 • Balıklarınızı gözlemleyin ve oluşabilecek hastalıklar konusunda dikkatli olun. Beyaz noktaların oluşumu vb. durumlarda olabildiğince erken teşhis etmek ve doğru ilaç kullanmak önemlidir.

Kuş

Kuşlar oldukça popüler evcil hayvanlar arasında yer alır.

Evde beslenen hayvan türleri arasında bir diğer popüler tür ise kuşlardır. Muhabbet kuşu, papağan, bülbül vb. türleri sıkça tercih edilen türler arasındadır. Papağanların dediklerinizi tekrarlayabilme ve konuşabilme becerileri oldukça gelişmiştir ve bu nedenle tercih edilmektedirler. Muhabbet kuşları ise bakımlarının kolay olması, oldukça güzel olmaları ve eğlenceli bir tür olması nedeniyle evlerde sıkça beslenir. Şimdi kuş bakımı hakkında genel bilgileri anlatalım:

 • Evinizde besleyeceğiniz kuş türünü belirledikten sonra ilk olarak rahatlıkla hareket edebilecekleri büyüklükte bir kuş kafesi tercih etmelisiniz.
 • Kuşların direkt gün ışığına maruz kalmaması ama güneş ışığı görebileceği bir konumda bulunması önemlidir. Kafes konumunu bir kere belirledikten sonra değiştirmemeniz daha iyi olacaktır. Sıcak ve soğuk havalarda ise hava akımı olmayan bir konumda bulundurmalısınız.
 • Eğer evinizde sürekli suni ışık varsa bu kuşların sağlığı için pek uygun değildir. Bulundukları ortamının sessiz sakin olması ve uyurken rahatsız edilerek uyandırılmamaları gerekir. Daha iyi uyku alabilmeleri için kafes üstüne bir örtü örtebilirsiniz.
 • Beslenmeleri için türe uygun kuş yemi kullanmalı, kuş vitamini, gaga taşı ve kuş kumu gibi konularda veteriner ya da profesyonellerden bilgi alarak doğru ürünleri tercih etmelisiniz. Yanlış beslenme ve yanlış kullanımlar hastalığa neden olabilir.
 • Kuş bakımında önemli olan bir diğer nokta ise tırnak bakımıdır. Tırnak kesimleri ve bakımları doğru şekilde yapılmazsa kafes örtüsü veya herhangi bir noktaya takılan uzun tırnaklar bilek sorunlarına neden olabilir.
 • Kafese ayna, zil benzeri kuş oyuncağı koyarak eğlenmelerini sağlayabilirsiniz.

Kaplumbağa

Kaplumbağalar oldukça narin ve sevimli hayvanlardır.

Kaplumbağalar evcil hayvan olarak belki de en zahmetsiz olan tür diyebiliriz. Temel bakım koşulları sağlandığında size uzun bir süre arkadaşlık edecek olan kaplumbağaların her iki türü de evde beslenebilir olsa da daha çok akvaryumda yaşayan ama karada da nefes alabilen su kaplumbağaları tercih edilmektedir. Kaplumbağa bakımı  hakkında genel bilgileri ise şu şekilde:

 • Her hayvan türünde olduğu gibi ilk dikkat etmeniz gereken konu kaplumbağanızın yaşam alanı olacaktır. Sahiplendiğiniz kaplumbağanın boyutuna uygun bir kafes seçimi yapmalısınız. Ufak alanlar onların mutsuz ve stresli bir şekilde yaşamasına neden olacaktır.  
 • Yaşam alanlarının içinde kendileri güvende hissedip, tırmanıp, oynayabilecekleri türden aparatlar yerleştirmelisiniz. Ayrıca zeminde kullanacağınız çakıl taşlarının temizliği için vakumlu temizleyiciler, su filtresi ve su ısıtıcısı sağlıklı bir ortam için gereklidir.
 • Beslenme ile ilgili dikkat etmeniz gereken konu yavru kaplumbağaların etobur, yetişkinlerin ise hem etobur hem de otubur olduğudur. Bu yüzden onlara özel olarak üretilen yem çeşitlerini kullanmalısınız.
 • Oldukça hassas ve narin olan kaplumbağaların havuz suyunun temiz olmasına özen göstermeli, vitamin vermeli  ve bunların yanında kendi hijyen ve temizliğinize özen göstermelisiniz. Çünkü bazı bakteriler kaplumbağalara geçebilmektedir.
 • Evde beslediğiniz kaplumbağanızı oyun oynamaya ve eğitmeye zorlamamalısınız. Çünkü kaplumbağalar eğitim, öğrenme ve aktiviteye kapalı türlerdir.

Evcil hayvanların bakımı hakkında ihtiyacınız olan tüm ürünler ÇiçekSepeti‘nde sizi bekliyor.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir