Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçları

Evde Saç Kesimi Nasıl Yapılır? (Gerekli Malzemeler)

Değişiklik aradığınızda, stresli olduğunuzda ya da bunaldığınızda siz de saçlarınızı farklı bir modelde kestirmek için soluğu kuaförde alanlardan mısınız? Fakat bunun için kuaföre gitmek zorunda olmadığınızı bilmelisiniz. Gündelik yaşamın yoğunluğu içerisinde pek çok şeyi kendimiz yapmak için vakit bulamadığımızdan başkalarından yardım alıyoruz. Oysa evdeyseniz ve yeterince boş vaktiniz varsa her ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Evde saç kesimi yapmak da bunlardan bir tanesi. Hatta saç kesimiyle ilgili detaylı bilgiyi aldıktan sonra uygulayacağınız saç modeli için kısa saç modelleri ile ilgili yazımızdan harika örnekler bulabilirsiniz. Bir de saçınızı boyamayı düşünürseniz oldukça popüler ve kusursuz görünen bir saç rengi olan rose gold sizi bekliyor. Doğru teknikleri uygularsanız ve saçınızı iyice inceleyip ona uygun bir kesim yaparsanız kuaför elinden çıkmış gibi bir sonuç almanız kaçınılmaz olur. İlk uygulamalar her zaman biraz tedirgin edici olsa da sonunda saçlarınızı tam da hayalinizdeki gibi kesme fırsatı sağlayacağı için kesinlikle bu tedirginliğe değdiğini fark edebilirsiniz. 

Saç Kesim Teknikleri

saç kesim teknikleri

Kadınlar için elbette çok sayıda saç kesim tekniği bulunuyor. Ancak farklı teknikleri uygulamak herkes için kolay olmayacağı için bazı basit tekniklerle saçınıza ihtiyaç duyduğu sağlığı geri kazandırabilirsiniz. Örneğin; saçınızdaki kırıkları almak için bir düz saç kesme terazisi kullanabilirsiniz. Bu ürün aynı zamanda harika perçemler kesmenize de yardımcı olur. Böylece evde kendi kendinize benzersiz bir stil yaratabilirsiniz. Ayrıca hangi kesimi uygularsanız uygulayın, asıl istediğiniz uzunluktan birkaç cm daha uzun kesmeye dikkat etmelisiniz. Çünkü saçlar kuruduğu zaman bir miktar kısalabilir. Eğer saçlarınız kıvırcıksa birkaç cm’i biraz daha artırabilirsiniz. Bunun yanı sıra saçınızı düşük at kuyruğu şeklinde toplayarak kesim yapabilirsiniz. Ancak tutamdaki saçları parça parça alarak kesmelisiniz. Katlı kesim için ise saçınızın tamamını kıvırarak istediğiniz noktadan kesebilirsiniz. Bunu saçı kısaltmak için değil de yalnızca kat atmak için de tercih edebilirsiniz. 

Erkeklerin işi biraz daha kolay olsa da elbette çok sayıda aşamaya dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle istediğiniz uzunluğu belirlemelisiniz. Buna göre kullanacağınız aparat da değişiklik gösteriyor. Kulak arkasındaki saçları rahatça tıraş etmek için makinenin kulak arkası aparatını kullanabilirsiniz. İşe ilk olarak arka ve yan kesimle başlamalısınız ve makinenizi düşük ayarda tutmalısınız. Saçlarınızı aşağıdan yukarıya doğru kısaltarak düzgün bir kesim elde edebilirsiniz. Üst bölgelerde ise yine makine kullanabileceğiniz gibi makas da tercih edebilirsiniz. Üstelik makas ile çok daha düzgün bir kesim elde edebilirsiniz. Saçınızın üst kısmını tarakla parçalara ayırmanız ve bölge bölge kesmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Ev Kullanımı için Saç Kesim Makineleri

Evde saç kesimi yaparken kullanabileceğiniz çok sayıda tıraş ve saç kesimi makinesi bulunuyor. Bu ürünler arasında seçim yaparken özellikle bıçakların işlevselliğine ve bıçak sayısına dikkat etmeniz gerekiyor. Zaman içerisinde bıçaklar işlevselliğini kaybedebileceği için bıçakların değişebilir yapıda olmasına özen gösterebilirsiniz. Bunun yanı sıra pil ömrü de önemli bir detaydır. Pil bitme derdi yaşamadan rahatça uygulama yapabilmek için size şarj etmeden iki saatlik kullanım sağlayabildiğini belirten makineleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca yıkanabilir özellikteki saç makineleri de kullanıcılara pratiklik sağlıyor.

Diğer Saç Kesim Gereçleri

Evde saç kesimi yapacağınız zaman kuaförlerinki kadar profesyonel ekipmanlara ihtiyacınız yok. Her evde bulunan birkaç araç-gereç ile küçük bir kuaför ortamı yaratıp kesim işlemine başlayabilirsiniz. Ancak hijyen açısından ekipmanların yalnızca sizin tarafınızdan kullanılıyor olmasına dikkat etmelisiniz. 

  • Büyük ve sabit bir ayna
  • Portatif bir ayna
  • Saç havlusu
  • Saç makası
  • Şampuan
  • Saç kremi

Saç Kesimi ile ilgili Sık Sorulanlar

  • Saç kesimi öncesi saçların nemli olması neden gerekir?

Saç kesimi yaparken makinenin rahatça hareket edebilmesi ve problem yaşanmadan kesim yapabilmesi için saçların nemli olması çok önemlidir. Özellikle saç dökülmesi şikayeti yaşayanlar saçların kesim sırasında ekstra olarak yolunmasından fazlasıyla rahatsızlık duyacaktır. Sizin de saç dökülmesi şikayetiniz bulunuyorsa saç dökülmesi tedavileri ile ilgili yazıyı okuyabilirsiniz. 

  • Erkek saç kesiminde makinenin sahip olduğu farklı başlıklar ne işe yarar?

Sürekli olarak aynı saç modeli uygulanmayacağı için ve saçın farklı bölgeleri farklı kesim tekniklerine ihtiyaç duyabileceği için saç kesme makinesinde olabildiğince fazla başlığın bulunmasının yararı olur. Ortaya kusursuz bir saç modeli çıkarmak ve birlikte olduğunuz kişinin de size hayran kalmasını sağlamak için bu detaya dikkat etmelisiniz. 

  • Erkek saç kesiminde kablosuz saç kesme makinelerine ihtiyaç var mıdır?

Elbette kablolu ya da kablosuz ürünler seçmek tamamen kişisel bir tercihtir ve kullanım alışkanlıklarıyla alakası vardır. Ancak özellikle kesim sırasında rahat hareket edebilmek ve her bölgeye rahatça ulaşabilmek için kablosuz ürünlerin yararı olur. 

  • Saç kesimini evin hangi bölümünde yapmak gerekir?

Hem saç kesimi sırasında hem de saç kesimi sonrasında sorun yaşamamak adına bu işlemi banyoda yapmak gerekir. Özellikle büyük bir aynaya ve suya erişim çok önemlidir. 

Bütün bu bilgilerden sonra evinizde kontrolün tamamen kendi elinizde olduğu şekilde saç kesimi yapmak için gereken ekipmanları almaya başlayabilirsiniz. ciceksepeti.com’da bulunan kullanışlı bir düzgün saç kesme terazisi ve oldukça işlevsel berber önlüğü ile evinizde mini bir kuaför salonu açabilirsiniz. Bu arada ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir saç kesme makinesi edinmeyi de ihmal etmemelisiniz. Üstelik belki bu ürünleri, sevdiğiniz birine bu deneyimi onun da yaşaması için hediye etmek istersiniz. 

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir