Sağlıklı YaşamSpor

Evde Yapılabilecek 5 Çocuk Egzersizi

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) nedeniyle son zamanlarda evde kalan çocuklar bu dönemim büyük bir bölümünü televizyon, bilgisayar ya da telefon başında geçiriyor. Bu durum çocukların gelişimi açısından oldukça zararlı olabilir çünkü gelişim çağındaki çocukların spor yapması ve hareket etmesi hem bedensel hem de zihinsel gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Bu yazımızda evinizde çocuklarınızla eğlenceli vakit geçirerek yapabileceğiniz egzersiz ve spor etkinlerini sizin için derledik.

Evde kaldıkları süre uzadıkça hem sıkılan hem de enerji düşüşleri yaşayarak psikolojik olarak etkilenen çocukların aktif kalmalarını sağlamak gerekir. Bu nedenle ilk adım olarak çocuklara sporu sevdirmeye çalışmalı ve birlikte hareket etmenin önemini anlatmalısınız. Bu adımı başarıyla geçtikten sonra birlikte vakit geçirmenin mutluluğunu yaşarken hareketsizliğe bağlı sorunları da ortadan kaldırmış olacaksınız.

Öncelikle yapmanız gerekenler; çocuğunuzun yaşına uygun sporu bulmak, ilgi alanlarına göre sıkılmadan yapabileceği spor dallarını denemek ve evinizin fiziki şartlarına göre hareket etmek. Hadi evde severek yapabileceğiniz egzersiz ve spor hareketlerine birlikte bakalım.

1-) Esneme Hareketleri

Esneme egzersizleri sporun başlangıcıdır.
Görsel kaynak: growingbones.com.au

Tüm spor branşlarının ilk adımı doğru olarak esneyerek vücudu yapılacak antrenman ve egzersizlere hazırlamaktır. Tabii ki çocuğunuzun sıkılmaması adına bu hareketleri yaparken işin içine eğlence katmanız hem sizin için hem de çocuğunuz için daha iyi olacaktır. Yani bu egzersizler yapılması gereken bir zorunluluk gibi değil de sanki aranızda eğlenceli bir yarış varmış gibi gösterirseniz çocuklarınız spor yapmaktan daha çok keyif alacaktır. Egzersizlere kendi aranızda uydurduğunuz isimler vermek gibi aktiviteler de işe yaracaktır. Mesela iki elinizi omuz hizasında havaya kaldırıp zıplamanızı gerektiren bir egzersiz için elma toplama diyebilirsiniz. Buna benzer örnekleri çoğaltmak sizin elinizde…

Gelelim çocuk egzersizi basit esneme hareketlerine:

  • İlk olarak yürüme ve hafif tempoda koşma. Bacaklarınızı karnınıza doğru çekerek hafif tempoda yerinizde yürümeye başlayın. Bir dakika kadar yürüdükten sonra hızınızı artırarak yerinizde koşun. Bu sırada bunu bir yarışa çevirmek oldukça etkili olacaktır. Düzgün nefes almayı unutmayın.
  • Sonrasında bir bacağınızı ileri kaldırın ve ters kolunuzu da parmak uçlarınıza gelecek şekilde kaldırıp indirin. Bu hareketi en az 8 kez yapın.
  • İki kolunuzu omuz hizasında havaya kaldırın ve yerden olabildiğince zıplayarak topuklarınızda yere inin. Bu hareketi en az 8 kez tekrarlayın.
  • Omuzlarınızı yukarı aşağı olacak şekilde ileri geri oynatarak esnetin. Bu hareketi 4 ileri 4 geri toplam 8 kez tekrarlayın.
  • Son olarak önce parmak uçlarınızla yere değecek şekilde eğilin. Ayaklarınızı hareket ettirmeden ellerinizle ileri doğru yürüyün ve vücudunuz yere paralel hale gelince durun. Daha sonra geri ayaklarınıza doğru gelin. Bu hareketi  5 kez tekrar edin ve hareket sırasında doğru nefes almaya dikkat edin.

2-) Başlangıç Seviyesi Yoga

Yoga, her yaşa hitap eden bir spor dalıdır.
Görsel kaynak: Pinterest

Yoga her yaşa hitap eden bir spor olduğundan çocuklarda bu egzersizleri yaparken oldukça eğlenecektir. Evinizde yapacağınız temel yoga hareketleri sayesinde hem kaslarınızı esnetecek hem de zihnin sakinleşmesi sağlayarak evde sıkılmanın getirdiği psikolojik etkilerin önüne geçebileceksiniz.

Basit seviyede yoga çocuk egzersizi hareketleri ve yapılışları:

  • İlk olarak yoga denilince herkesin aklına ilk gelen meditasyon pozisyonu var. Bu egzersizde çocuklarımızla bağdaş kurun ve omurganızı dik tutun. Ellerinizi dizlerinizin üzerine koyarak nefes alın ve içinizden 5’e kadar sayıp nefesi geri verin. Gözlerinizi kapatarak nefesinize odaklanın ve yaklaşık 3 dakika devam edin.
  • Bu hareket çocukların oldukça seveceği türden bir yoga hareketi: Ağaç pozu.  Dengede durmaya çalışmak oldukça eğlenceli olacaktır. Öncelikle tek ayak üzerinde dururken, diğer ayağınızı dik duran bacağın hizasında tutmaya çalışın. Bu hareketi yaparken iki elinizi gövdenizde birleştirin ve bir ağaç olduğunuzu hayal edin. Kollarınızı yana doğru yavaşça uzatın ve ağaç dalları gibi uzadığınızı düşünün. Hareketi daha zorlaştırmak isteseniz kollarınızı hareket ettirerek rüzgarlı ağaç denemesi yapabilirsiniz.
  • Sırada aşağı bakan köpek pozu var. Çocuklar bu harekete bayılacaktır. Ellerinizi omuz genişliğinde açın ve ayaklarınız kalça hizasında olacak şekilde ters V pozisyonu alsın. İki elinin ve iki ayağının üzerinde kendinizi ters bir V gibi tutmaya devam edin. Ağrı hissettiğiniz an bırakıp dinlendikten sonra hareketi tekrarlayın.
  • Son hareketimiz: Mum pozu. Bu hareket için mat üzerine sırt üstü uzanın ve elleriniz ile belinizi tutun. Sonrasında bacaklarınızı havaya doğru kaldırarak dik bir pozisyonda tutmaya çalışın. Eğer isterseniz bacaklarınızı bir mum alevi gibi ileri geri hafifçe hareket ettirebilirsiniz.

3-) Biraz Daha Hareket: Dans

Dans etmek, hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi gelir.
Görsel kaynak: workingmother.com

Evde sıkılan çocuklarınızın yukarıda anlattığımız hareketlere ilgisinin pek olmayacağınız düşünüyorsanız sırada oldukça eğlenceli ve basit bir çocuk egzersizi var: Dans!

Dans, her yaştan insanın ve çocukların severek yapacağı türden bir egzersiz. Burada önemli nokta yaratıcı olmanız ve çocuğunuzun sevdiği müzikleri kullanmanız olacaktır. Şimdi müzik çalar ya da akıllı telefonunuzdan sevdiğiniz bir şarkıyı açın ve kendinizi müziğe bırakın. Günde 15 dakika yapacağınız bu etkinlikle fazlaca kalori yakarken hem eğlenecek hem de vücut koordinasyonu, denge ve  motor hareketleri deneyimlemiş olacaksınız. Spor yapmayı sevmediğini söyleyen çocuğunuz varsa dansa kesinlikle bir şans vermelisiniz.

4-) Temel Seviye Güç Egzersizleri

Fitness, sağlıklı ve fit bir hayat sağlar.
Görsel kaynak: arkfamilyhealth.com

Evde oldukça uzun vakit geçirdiğiniz bu dönemde spora devam ediyorsanız fitness hareketlerinizi çocuklarınıza uyarlayabilirsiniz. Tüm gün ekran karşısında duran çocuklarınız için kendi vücut ağırlıklarını kullanarak kaslarını çalıştırmak eğlenceli bir aktivite olabilir. Eğer spor yapmıyorsanız ve evde nasıl egzersiz yapabilirim diyorsanız; Evde Spor Yapmak İçin 7 Egzersiz yazımızdan faydalanarak kendinize bir program oluşturabilirsiniz.  Eğer bu basit hareketleri çocuğunuz sevdiyse sonrasında onları zorlamayacak 15-20 dakikalık programlar oluşturarak esneklik, güç ve duruş kazanmalarını sağlayabilirsiniz.

Ek olarak çocuklarınızın boy ve ağırlıklarına göre üretilen fitness aletlerinden edinebilir, eğitim videoları izleyerek birlikte geliştirebilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm ürünlere ise ÇiçekSepeti Spor-Outdoor kategorisinden ulaşabilirsiniz.  

5-) Eğlence ve Spor Birlikte: Spor Oyunları

Evde basketbol oynamak eğlenceli bir egzersiz olacaktır.
Görsel kaynak: imglade.com

Evinizin imkanlarını sonuna kadar kullanmanızı sağlayacak spor aktiviteleri ve egzersizleri ile listemizin sonuna geliyoruz. Burada evinizin fiziksel durumu ve çocuğunuzun ilgi alanları önemli faktör olacaktır. Eğlenceyle sporu birleştirmek için evinizin koridorunu, salonunu veya bir odasını oyun alanına çevirerek kullanabilirsiniz. Burada alacağınız iki kale ve bir futbol topu ile futbol oynayabilir, bir basketbol potası edinerek atış ve basket maçları yapabilir, ip atlayabilir, koridorda uzun atlama yarışları düzenleyebilir, ördek gibi yürüme yarışması ya da mekik çekmek gibi kasları güçlendirici egzersizleri hayata geçirebilir, pilates topu ile zıplamak, denge sağlamaya çalışmak ve kaldırıp indirmek gibi müziği de işin içine kattığınız bir eğlence düzenleyebilirsiniz.

Çocuk egzersizi ve etkinlikleri için ihtiyacınız olan her şeyi ÇiçekSepeti‘nden sipariş edebilirsiniz.

Sağlıklı ve eğlenceli günler geçirmeniz dileğiyle…

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir