Kozmetik ÜrünlerModa & GüzellikTrend

Eyeliner Nasıl Sürülür? Adım Adım Eyeliner Çekme İşlemi

Göz makyajının en önemli adımlarından biri, jilet gibi sürülmüş bir eyeliner’dır. Her seferinde mükemmel sürmeye çalışırken hep bir kısmı bozulur. Çarpıcı bir görünüm için, en güzel göz makyajları için eyeliner nasıl sürülür yazımızın detaylarına göz atabilirsiniz!

Göz makyajınızı tamamlayabileceğiniz çeşitli eyeliner tipleri vardır: Likit eyeliner, kalem eyeliner, jel eyeliner. Kusursuz şekilde bu eyeliner sürmek için farklı teknikleri deneyebilirsiniz. Kusursuz eyeliner çekmek için yazımızdaki detaylardan faydalanabilirsiniz!

Eyeliner Nedir, Nasıl Sürülür?

Genellikle siyah renkte olan eyelinerlar, kirpiklerin dip kısmına sürülen bir çeşit göz kalemidir. Bakışlarınızı güçlendiren eyeliner’ı sürmek her zaman çok kolay değildir. Bu yüzden eyelenır’ı sürmek için bazı aşamaları takip etmeniz gerekir.

Eyeliner nasıl sürülür
Göz Makyajının Olmazsa Olmazı: Eyeliner

Eyeliner sürmeye başlamadan önce göz kapaklarınızı eyeliner için hazırlamanız önemlidir. Bunun için öncelikle göz çevrenize ince bir tabaka göz nemlendiricisi uygulayabilirsiniz. Bu nemlendirici sayesinde göz çevrenizdeki ince kırışıkları yok edebilirsiniz.

Daha sonra eyeliner öncesi bir baz uygulamanız, daha iyi bir şekilde eyeliner sürmenizi sağlar. Göz altlarına, çevresine ve göz kabağına primer sürebilirsiniz. Bu sayede göz kapağınıza süreceğiniz herhangi bir makyaj malzemesini çok daha kolay sürülebilir hale getirebilirsiniz.

Eyeliner nasıl sürülür
Eyeliner Nasıl Sürülür?

Şimdi işin zor kısmı olan eyeliner sürme aşamasına geçebilirsiniz. Bunun için ilk önce gözünüzün tam ortasından kirpiklerinizin bittiği yere kadar ince bir çizgi çekebilirsiniz. Eğer çizgiyi tek seferde çekemiyorsanız çizgiyi kısa kısa çekip onları birleştirebilirsiniz. Kirpiklerinizin bitişine doğru bir çizgi çektikten sonra aynısını ters yöne doğru da uygulamanız gerekir.

Eyelinerın kuyruğu da oldukça önemlidir. Kirpiklerinizin bitişine kadar eyeliner sürdükten sonra kuyruk kısmını yapmanız gerekiyor. Kirpik hattınızda, yukarıya doğru eyelinerınızın kuyruğunu uzatabilirsiniz. Daha sonra dilerseniz eyelinerın ucunu tekrar aşağı doğru çekerek içi boş bir üçgen oluşturabilirsiniz. Sonra bu üçgenin içini doldurabilirsiniz. Bu aşamada nasıl bir eyeliner istediğinize göre eyelinerın kuyruğunu tamamlayabilirsiniz.

Son aşamada, sürdüğünüz eyelinerı, aynı renkte bir göz kalemi ile tamamlayabilirsiniz. Eyelinerda boş kalan yerleri, hafif yamuk olan yerleri göz kalemi ile düzeltebilirsiniz.

Likit Eyeliner Nasıl Sürülür?

Eyeliner nasıl sürülür
Göz Makyajınızı Tamamlamanız için Pastel Likit Eyeliner

En sık tercih edilen eyeliner, likit eyeliner’dır. Bu tarz ürünlerin çoğunlukla kendi fırçası vardır. Ürünün tüp kısmında eyeliner, üst kısmında ise fırça vardır. Likit eyelinerı sürmenin en kolay yolu, sürmeye kuyruk kısmından başlamaktır. Kirpiklerinizin bittiği yerden eyelinerı sürmeye başlayıp göz pınarınıza doğru ilerleyebilirsiniz.

Kalem Eyeliner Sürülüşü

Özellikle taslak oluşturmak için kalem eyeliner çeşitleri oldukça kullanışlıdır. İnce modellerden ziyade daha geniş tarzdaki eyelinerları kalem ile kolayca sürebilirsiniz. Ergonomik olarak büyük kolaylık sağlayan kalem eyelinerlar, likit ya da jel eyeliner kadar koyu kıvamlı değildir. Bu yüzden eyeliner sürdüğünüzde boşlukları doldurmanız biraz daha zor olabilir. Ama daha buğulu ya da kalın bir göz makyajı yapmak istiyorsanız kalem eyeliner çeşitleri idealdir.

Jel Eyeliner Nasıl Sürülür?

Eyeliner nasıl sürülür
En Şık Makyajlarınızı Tamamlayacak MST COSMETİC 2’Lİ Jel Eyeliner

İncelikli şekilde kullanabileceğiniz bir eyeliner olan jel eyeliner, biraz daha profesyonellik ister. İlk olarak likit ya da kalem eyeliner ile elinizi alıştırdıktan sonra jel eyelinera geçiş yapabilirsiniz. Bir eyeliner fırçası kullanarak jel eyelinerı sürebilirsiniz. Form olarak jeli kullanmak zor olsa da sonucu mükemmeldir. Göz pınarından başlayıp kuyruğa kadar kısa kısa çizgilerle jel eyelinerı sürebilirsiniz.

Eyeliner Sürerken Nelere Dikkat Edebilirsiniz?

Sürmesi zor olan eyeliner, birkaç püf noktaya dikkat ederek kolaylaştırabileceğiniz bir süreçtir.

  • Eyeliner sürerken her zaman aşağı doğru bakabilirsiniz. Bakışlarınız aşağıya doğru olduğunda göz kapağınız daha ney ve gergin bir hal alır. Bu da eyeliner sürmenizi sağlar.
  • Eyelinerı uzatırken göz kapağınızı çekiştirmemeniz önemlidir. Eğer göz kapağınızı çekerek eyeliner sürerseniz göz kapağınızı bıraktığınızda çok daha farklı bir formda eyeliner sürmüş olduğunuzu görebilirsiniz.
  • Büyüteçli makyaj aynalarını kullanarak eyeliner sürerseniz işiniz kolaylaşır. Ayna, tüm detayları gösterdiği için ayrıntılı şekilde makyajınızı tamamlayabilirsiniz.
  • Eyeliner sürmeye yeni başladıysanız eyelinerı sürerken dirseklerinizi koyabileceğiniz bir yerde eyeliner sürmeyi deneyebilirsiniz. Elleriniz titremeden eyeliner sürdüğünüzde çok daha pürüzsüz bir görüntü elde edersiniz. Bunun yerine göz kapağınızın kenarına 45 dercelik açı ile bant yapıştırmayı ya da kaşığın sap kısmını kullanmayı deneyebilirsiniz. Kaşığın sap kısmını yine aynı açıyla tutarak eyeliner sürebilirsiniz.
  • Maskarayı her zaman eyeliner sürdükten sonra uygulamanız önemlidir. Göz farı sürecekseniz de farı her zaman eyelinerdan önce sürmeniz gerekir.

Tüm bu detaylara dikkat ederek kolay bir şekilde eyeliner sürebilirsiniz. Çiçeksepeti’nde çeşitli tarzlarda eyelinerları, farları, rujları ve diğer tüm makyaj malzemelerini keşfedebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir