EYLÜL AYININ TATLI SÜRPRİZİ: İNCİR


Ne kadar atasözü olarak olumsuz bir anlam içerse de, şayet bahçenize bir incir ağacı diktiyseniz şu sıralar meyvesini yiyen şanslı insanlardan olmalısınız. Zira bu meyve benzersiz lezzetinin yanı sıra bir de şifalı bir bal küpü! Her derde deva, hem kurusu hem yaşıyla sofralara tat veren ufak bir lezzet kesesi adeta! Şayet seviyorsanız ne ala, fakat aranız incirle pek barışmadıysa, bu yazıdan sonra bir kez daha düşüneceğiniz kesin! Bakın bu mucize meyve nelere fayda sağlıyor?

image (11)

Tatlı diye kilo korkusu yaşayanlar uzak duruyorsa büyük yanlış yapıyor. Zira bu bal kesesi gerçek bir form dostu! Müthiş bir enerji deposu olduğu için açlık hissini yok ediyor, uzun süre tok kalmanızı sağlıyor. Lifli bir gıda olduğu için hazmı kolaylaştırıyor, sindirim sistemini destekliyor, kolesterolün de kana karışmadan vücuttan kolayca atılmasını sağlıyor. Bağırsaktaki toksik maddeleri temizlediğinden dolayı bağırsak iltihabı olanlara fayda sağlıyor.

Yüksek oranda protein, vitamin ve mineraller içerdiğinden hücre yenilenmesini maksimum düzeyde destekliyor. Kalsiyum ve fosfor bakımından da zengin olduğu için kemik ve diş sağlığı da incirden sorulur diyebiliriz. Bu mevsimde toplayıp kuruttuğunuz incir size kışın gerçek bir sağlık kaynağı oluyor. Soğuk algınlıklarına, üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geliyor. Bronşit ve öksürüğe de birebir.

image (12)

Bu küçük lezzet kesesi meyvelerin arasında şifa bakımından en zengin olanlardan biri. Eylül ayının en tatlı sürprizlerinden biri olan inciri şu sıralar taze taze tüketebilir, tadını çıkarabilirsiniz, lakin ufak bir uyarı, benzersiz tadına kendinizi fazla kaptırırmayın, bu lifli gıda bağırsak hareketlerinizi tahmininizden daha fazla arttırabilir.

Meyvelerin en güzeli elbetteki dalında, bir de Frutation‘ da! Yaz meyveleri tazeliğini yitirmeden evvel kendinize ve sevdiklerinize hoş bir sürpriz yapmak istiyorsanız, Frutation.com.tr‘ ye muhakkak göz atmalısınız! Afiyet olsun!


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş