Kozmetik Ürünler

Göz Rengine Göre Far Seçimi: Far Renginizi Nasıl Seçebilirsiniz?

Kusursuz bir göz makyajı yaparken kullanabileceğiniz ürünlerden ilki, fardır. Göz farları, pek çok farklı renk seçeneğine sahiptir. Bu seçenekler arasından seçim yapmak ise gerçekten zordur. Renk seçimini belli kriterlere göre yapmak ise işinizi kolaylaştırır. Mesela göz rengine göre far seçimi yapabilirsiniz. Peki doğru rengi nasıl seçebilirsiniz? Cevabı, yazımızda!

Göz Rengine Göre Far Seçimi
Göz Rengine Göre Far Seçimi

Binlerce farklı far paleti arasından doğru olanı seçmek zordur. Hatta bu çeşitliliğin çoğu zaman makyaj yaparken kararsız kamanıza da sebep olması mümkündür. Bu yüzden belli kriterler belirleyerek en iyi farı seçebilirsiniz. Bunun için de yazımızın detaylarına göz atmanız gerekiyor!

Mavi Gözler için Far Seçimi

Göz Rengine Göre Far Seçimi
En Uygun Renkte Far Seçmek için, Revolution Reloaded Marvellous Mattes Renkli

Renkli gözler için far seçimi yaparken genelde aynı renk tonlarını tercih etmek isteyebilirsiniz. Ama mavi gözler ile avi far kullanmak, pek de önerilen bir uyum değildir. Göz renginizi, gözlerinizi ön plana çıkarmak için farklı tonları tercih edebilirsiniz. Mesela mavi gözler için mavi far yerine daha kontrast yaratacak bir renk seçebilirsiniz. Özel davetlerde, gece makyajlarında daha çok kahverengi tonlu göz makyajları yaparak gözlerini ön plana çıkarabilirsiniz. Günlük makyajınızda ise mavi gözlerinizi daha da mavileştirecek pembe tonları kullanabilirsiniz. Pembe, günlük makyajda kolayca kullanabileceğiniz, kombinleyebileceğiniz bir renk olduğu için de kullanışlıdır. 

Yeşil Gözler için Far Seçimi

Peki ya yeşil gözler? Sıcak ve canlı tonlar kullanarak ortaya çıkarabileceğiniz bir göz rengidir yeşil. Daha çok turuncuların, mavilerin, mercan tonlarının bir arada bulunduğu paletleri tercih edebilirsiniz. Şeftali ve bakır tonlar, yeşil gözler ile oldukça uyumludur. Bakışlarınızı daha etkileyici bir hale getirmek için siz de bu tonlara bir şans verebilirsiniz!

Kahverengi Gözler için Far Seçimi

Sweet Peach 9'lu Far Paleti No 02
Hangi Renk Göze Hangi Far? Sweet Peach 9’lu Far Paleti No 02

Sırada kahverengi gözler var! Renkli gözlere göre daha çok far ile uyum içinde olan kahverengi gözler, biraz daha şanslıdır diyebiliriz. Gözleriniz kahverengiyse hemen her renk far ile göz makyajınızı kolayca yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta, gece makyajı mı yoksa gündüz makyajı mı yapıyor olduğunuzdur. Kahverengi gözler için en iyi far renkleri genellikler; bakır, toprak tonları ve mor tonlardır. Bu şekilde gözlerinizi ön plana çıkaran bir makyaj yapabilirsiniz. Ayrıca gece makyajlarında da gönül rahatlığıyla siyah tonları tercih ederek dumanlı göz makyajları yapabilirsiniz.

Ela Gözler için Far Seçimi

Yine şanslı göz renklerinden biri, ela gözlerdir. Hemen her renk far, ela gözlere yakışır. Ela gözler için pastel tonlu renkler, en çok tercih edebileceğiniz renklerdir. Belirgin, iddialı ve çekici ela gözler için pastel tonları kullanmayı deneyebilirsiniz. Pastel tonları kullandığınızda ela gözlerinizin biraz daha yeşile; eğer bakır tonları kullanırsanız göz renginizin kehribara yaklaşması mümkündür. Koyu kahve ve siyah tonlu göz makyajları da ela gözler için oldukça iyidir. Bu tonlarda makyaj yaparak bakışlarınızı daha etkileyici bir hale getirebilirsiniz.

Siyah Gözler için Far Seçimi

Clarins Göz Far Paleti - Eye Quartet Palette 05 Smokey
Bakışlarınızı Ön Plana Çıkarmak için Clarins Göz Far Paleti – Eye Quartet Palette 05 Smokey

Siyah gözler, tüm farların yakıştığı gözlerdir. İster gece makyajı ister gündüz makyajı yapıyor olun; istediğiniz rengi kullanmakta özgürsünüz. Ama özellikle hangi renkleri kullanmalıyım diye soruyorsanız, açık tonlar diyebiliriz. Bu sayede gözünüzün güzelliğini ortaya çıkararak bakışları gözlerinizde toplamış olursunuz. Ayrıca bu farları simsiyah rimeller ile birleştirip ok gibi kirpikler de elde ederseniz, bakışlarınız oldukça iddialı görünecektir.

Yazımızdaki detaylara göz atarak siz de kendiniz içi en uygun olan göz makyajını yapabilirsiniz. Ayrıca tabii ki makyaj yaparken ihtiyacınız olan tüm malzemeleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir