Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçları

Ferah Bir Cilt İçin Yapmanız Gereken 7 Şey

Cildimiz, bedenimizi çevreleyen ve bizi dış etkenlere karşı koruyan bir zırhtır. Onun hem sağlıklı hem de güzel bir görünüme sahip olması zırhımızı sağlamlaştırır. Peki sağlıklı ve ferah bir cilt için neler yapmak gerekir?

Ferah bir cilde sahip olmak hem daha güzel bir görünüme sahip olmanızı sağlar hem de sağlık açısından kendinizi daha iyi hissetmenize destek olur. Cildinizi koruyup onun ferah ve güzel bir yapıya sahip olması için yapmanız gerekenleri sizler için araştırdık!

1- Cildinizi temiz tutun.

Cildinizi Temiz Tutun
Cildinizi Temiz Tutun

Ferah bir cildin ilk kuralı temizliktir. Cilt temizliğinin her gün düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Bunun için günlük yüz temizliği ve kişisel hijyen gereklilikleri yerine getirilmelidir. Kişisel temizliğinizi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli detaylardan biri çok sıcak su kullanmamak, mümkün olduğunca ılık su ile cildinizi temas ettirmektir.

Özellikle makyaj temizlenmeden asla uyunmamalı ve kullanılan kozmetik ürünleri akşam yatmadan mutlaka ciltten çıkarılmalıdır.

Günlük cilt bakımı ritüelinizin nasıl olması gerektiğini 5 Adımda Günlük Cilt Bakımı Ritüeli yazımızdan adım adım öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz.

2- Su içmeyi ihmal etmeyin.

Su İçin
Su İçin

Su hayattır diyenler haklı, çünkü cildinizin korunmasında ve temizlenmesinde su olmazsa olmaz bir etkiye sahip. Fakat cilt temizliğinin yalnızca dışarıdan yapıldığını düşüyorsanız yanılıyorsunuz.

Su içmek, cildiniz için yapmanız gereken en önemli şeydir desek abartmış olmayız. Bol su içmek, cildinizin nem dengesini korumasına ve parlamasına yardımcı olur ve detoks etkisi sağlayarak cildinizin temizlenmesine imkan sağlar.

3- Sağlıklı beslenerek cildinizi içeriden koruyun.

Sağlıklı Beslenme
Sağlıklı Beslenme

Cilt bakımının yalnızca dıştan olmayacağını belirtmiştik. Elbette cilt bakım ürünleri ile cildimizin bakımını ve temizliğini sağlıyoruz ancak ona içten de bakmamız gerekiyor. Bu bağlamda sağlıklı beslenmek çok önemli bir adım.

Ferah bir cilt için öncelikle sağlıklı yağları hayatımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Avokado, ceviz ve fındık gibi faydalı yağlara sahip besinleri hayatınıza dahil etmelisiniz. Bununla birlikte kızarmış ürünlerden, işlenmiş gıdalardan, fastfood yemeklerden, çok şekerli ve yapay tatlandırıcılı yiyeceklerden de uzak durmalısınız. Daha fazla taze sebze ve balık tüketmeye özen göstermelisiniz.

4- Zararlı alışkanlıklarınızdan kurtulun.

Sağlıklı İçecekler
Sağlıklı İçecekler

Cildiniz ve sağlınız için zararlı olan her türlü alışkanlıktan uzak durmalısınız. Alkol ve sigara tüketmemeli, dumanlı ve kirli havalara cildinizi maruz bırakmamalısınız. Sağlıklı içecekler içmeyi ve bol sıvı tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

5- Kaliteli bir uyku çekmeye özen gösterin.

İyi Uyku
İyi Uyku

Az önce bahsettiğimiz zararlı alışkanlıklara ek olarak düzensiz uykuyu da ekleyebiliriz. Özellikle göz altı ve göz çevresinde koyulaşmalara sebep olan uykusuzluk, cildinizi de olumsuz etkiler. Cildiniz hem parlaklığını kaybeder hem de çok daha hızlı yaşlanma belirtileri göstermeye başlar.

6- Stresten uzak durun.

Stresten Uzaklaşmak
Stresten Uzaklaşmak

Ve stres… Birçok cilt rahatsızlığının stres kaynaklı olduğu biliniyor. Stres, bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve ciltte akne problemleri, kuruluk ve lekelenmelere sebep oluyor. Stresten uzaklaştıkça hem bağışıklık sisteminiz hem de cildiniz normale dönüyor ve giderek güzelleşiyor.

7- Cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyun.

Güneşten Korunmak
Güneşten Korunmak

Güneşin sağlığımız için çok önemli olduğunu biliyoruz ama bu fayda, güneşin yaydığı zararlı etkilerinden korunduğumuz sürece geçerli oluyor. Dışarı çıkarken, yaz kış demeden güneş koruyucusu kullanmak daha ferah bir cilt için yapmanız gerekenler arasında.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir