Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçlarıKozmetik Ürünler

Ferulik Asit Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?

Kırışıkları önlemek, daha iyi görünmek ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için cilt bakımını düzenli yapmak önemlidir. Fakat bazen her şeyi doğru yapsanız bile cildinizde sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durum aslında kullandığınız ürün veya cilt bakım rutininizin yanlış olduğunu göstermez. Sadece bir parça Ferulik Asit ile bakım rutininizi daha güçlü hale getirebilirsiniz. Peki, Ferulik asit nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

Sağlıklı bir cilt görünümü bedensel olduğu kadar zihinsel açıdan da daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu nedenle kişisel bakımınızı ihmal etmeden cilt bakımı yapmaya devam etmeniz önemlidir. Diğer aktif bileşenlerin gücünü artırarak daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için ise Ferulik Asit harika bir seçenektir.

Ferulik Asit Nedir?

Ferulik asit nedir?
Cilt sağlığı için faydalı olan antioksidanları bazen takviye olarak almak gerekir.

Bitkilerin ve tahılların hücre duvarından elde edilen Ferulik Asit, bir antioksidandır. Cildinizin koruyucu bariyerini hasara uğratan ve yaşlanmayı hızlandıran serbest radikalleri nötralize eder. Bu sayede güçlü bir yaşlanma karşıtı koruyuculuk sağlar. Yumuşak ve hafif bir yapıya sahip olduğundan en hassas cilde sahip olanlar bile rahatlıkla kullanabilir. Güneşin zararlı ışınları ve günlük kirleticilerden de korunmak içinde kullanılabilir. A, C ve E vitaminleri gibi diğer antioksidanlarla birleştiğinde ise gücüne güç kadar. Diğer vitaminlerin özelliklerini artırır ve güçlü bir oluşum sağlar. Etkisini artırmak istediğiniz vitamin ya da antioksidanı seçip birlikte kullandığınızda ortaya çıkan sonuca bayılacaksınız.

Ferulik Asit botanik olarak elde edilebilse de güvenlik açısından laboratuvar ortamında elde edilen hazır ürünleri tercih etmek daha güvenlidir. Toz asit kehribar renktedir. Topikal uygulamalarda ise sıvı formunda kullanılır. Yaşlanma karşıtı ürünlerde, UV ışınları karşı cilt lekelenmelerini ve ciltte oluşan ton farklılıklarını önlemede kullanılır. Ayrıca mevcut lekelerin belirginleşmesini önlemede de başarılıdır. Fakat bu kadarla kalmadığını bilmeniz gerekir.

Ferulik Asit Cilde Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Ferulik asit cilde ne fayda sağlar?
Birçok faydası bulunan Ferulik Asit, cildinizdeki sorunlarla baş etmenize yardımcı olur.

1-) Kırışıklıkları Önler ve Yaşlanma Karşıtı Bakım Sağlar

Yaşlanma, hayatın doğal bir parçasıdır. Zamanla cildinizde kırışıklıklar ve çizgiler ortaya çıkacaktır. Fakat güneş ışınlarına fazla maruz kalmak bu süreci oldukça hızlandırabilir. Ferulik Asit, cildinizdeki bu hızlanmaya neden olan serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bu sayede daha genç ve diri görünen bir cilde sahip olabilirsiniz. Ayrıca cildinizi kirden ve radyasyondan korur. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumunu yavaşlatır, gevşeyen cildin daha sıkı hale gelmesine yardımcı olur. C vitamini ile birlikte kullanıldığında gücüne ikiye katlar. Bu sayede daha yüksek koruma ve daha hızlı çözüm alabilirsiniz. C vitamini cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur ve kolajen üretimini artırır. Tek başına faydalı olan bu etkiyi artırmak için Ferulik Asit içerisinde bir damla C vitamini serumu ekleyebilirsiniz.

2-) Aydınlatıcı ve Parlatıcı Etkisi Vardır

Ferulik asit cildi gençleştirir
Daha canlı ve aydınlık bir cilde sahip olmak için bakım rutininize Ferulik Asit ekleyebilirsiniz.

Cildinizde serbest radikallerin etkisi arttığında ortaya çıkan sonuçları kesinlikle gözle görebilirsiniz. Güneş ışınları ve radyasyon ciltte kızarıklığa, tahrişe ve eşit olmayan cilt tonuna sebep olur. Cildiniz, iltihabı önleyen koruyucu bariyerini kaybeder ve kontrol altına alınmazsa ilerde daha büyük cilt sorunlarına neden olur. Cilt hasarlarından kaynaklanan düzensiz pigmentasyonu Ferulik Asit ile etkili bir şekilde düzeltebilirsiniz. Cildinizde oluşan hasarı en aza indiren asit, koruyucu bariyerin yeniden oluşmasına yardımcı olur. Bu etkiyi artırmak için E vitamini ile birlikte kullanılabilirsiniz. E vitamini anti-enflamatuar etkisi nedeniyle kızarıklık ve tahrişi önlemede oldukça başarılıdır. Yağda çözünen aktif bir bileşen olduğu için krem ve balsam içerisinde kullanılır. Cildinizi nemlendirirken aynı zamanda koruma altına almak için Ferulik Asit ekleyebilirsiniz. Bu sayede uzun vadede ciltteki izler azalır, cilt tonu dengelenir, aydınlık ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

3-) Pürüzsüz Bir Cilt Görünümü Sağlar

Cilt bakımı
Daha canlı ve parlak bir cilt için bakım rutininizde ne kullandığınıza dikkat etmeniz önemlidir.

Daha öncede söylediğimiz gibi hücrelerin yenilenmesi ve gençleşmesine yardımcı olan Ferulik Asit, aynı zamanda daha canlı bir cilt görünümü sağlar. Hasar gören cildin düzelmesi ile birlikte pürüzlü ve kava görünüm ortadan kalkar. Retinol ile birlikte kullanıldığında daha etkili hale gelir. Retinol, nem ve elastikiyet konusunda cilt için oldukça faydalıdır. İkisi bir arada kullanıldığında ise cilt üzerinde güçlü bir nem bariyeri oluşturarak genç dokuyu yeniden yakalamanızı sağlar.

Ferulik Asit Hangi Cilt Tipleri İçin Uygundur?

Cilt bakım rutini
Sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüm için doğru bakım ürünleri kullanmanız gerekir.

Oldukça faydalı bir antioksidan olan Ferulik Asit, tüm cilt tipleri için en iyi sonucu verir. Oldukça hafif olduğundan en hassas cilde sahip olanla bile rahatlıkla kullanmaktadır. Fakat tahıl alerjisi olanların doktor kontrolü sonrasında kullanmasını tavsiye ederiz. Peki, en doğru kullanım zamanı hangisidir. Akşam ya da sabah uygulanır gibi bir kural olmasa da sabahları kullanmanız daha etkili sonuç almanızı sağlar. Ayrıca bu sayede cildiniz gün boyunca koruma altında olacaktır.

Sağlıklı ve zinde bir görünüm için ihtiyacınız olan tüm kişisel bakım ürünlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir