TrendEv & Dekorasyon

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır, Temizlik İpuçları

Ev temizliği denince akla o kadar çok yer geliyor ki, bazı çok önemli alanlar akıldan çıkıyor. Uzun süre temizlenmeyen, unuttuğunuz, kirli alanlar da size daha sonra mutsuzluk olarak geri dönüyor. Bu alanlardan biri de fırınlar. Sabırlı ve düzenli şekilde temizlemeniz gereken fırınlar, uzun süre kirli kalırsa çeşitli lekeler oluşturuyor. Bu yüzden fırın temizliği son derece önemli bir hal alıyor. Biz de bu yazımızda sizin için adım adım, ipuçlarıyla fırın temizliği nasıl olur ondan bahsedeceğiz!

peppermill beside cooking pots
Adım Adım Fırın Temizliği

Temizlik söz konusu olunca her bölgenin kendine göre bir zorluğu, herkesin kendine göre yöntemleri vardır. Fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi elektronik ürünlerin temizliği de en zor işler arasında yer alır. Ama bazı adımları takip ederek ve bu işlemleri düzenli olarak yaparak fırınınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Gelin, adım adım fırın temizliği nasıl yapılır, bunun için kullanabileceğiniz malzemeler nelerdir yakından göz atalım!

Fırın Temizliği

İlk olarak söylememiz gerekir ki fırın temizliği son derece büyük bir sabır ister. Ayrıntılı bir yapıya sahip olanlar fırınları içten dışa doğru temizlemek, en kolay yöntem olacaktır. Hazırsanız, kolları sıvayın ve fırın temizliği için fırının içini boşaltın, temizliğe başlayalım!

1. Adım: Temizlik malzemelerinizi hazırlayın.

  • Fırın, lezzetli yemeklerin piştiği alanlardan biri olduğu için burada kullanacağınız temizlik malzemelerini seçmek de son derece önemlidir. Evde kolayca bulabileceğiniz birkaç doğal malzeme ile fırınınızı derinlemesine temizleyebilirsiniz. Bunun için karbonat, su ve sirkeyi kullanabilirsiniz.

2. Adım: Fırının içini ve fırın ızgarasını temizleyin.

  • Fırında yer alan, çıkarabileceğiniz parçaların hepsini çıkarın ve bulaşık makinesine yerleştirin. Daha sona 3-4 çay kaşığı karbonatı su ile karıştırıp macun kıvamına getirin. Fırının iç bölgesini, tüm kuytu köşelerini süngerin yumuşak yüzüyle ya da normal bez ile ovun. Ovduğunuz fırını yaklaşık 1 saat kadar bekletin.
  • Fırının içine uyguladığınız formülün çözüme ulaşmasını beklerken ızgara telini temizlemeye başlayabilirsiniz. Yine aynı formülü ızgara teline uygulayabilirsiniz. Eğer teliniz çok kirliyse öncelikle teli biraz sıcak suda bekletip sonra ovalama işlemine geçebilirsiniz. Eğer teliniz çok kirli değilse beyaz sirke ve karbonat karışımıyla fırını temizleyebilirsiniz. Ayrıca yine teliniz kirli değilse teli makineye de atabilirsiniz.

3. Adım: Fırının içini temizlemeye başlayın.

  • Yaklaşık 1 saat kadar bekledikten sonra fırının içindeki lekelerin çözülmeye başladığını göreceksiniz. Yani artık, yeni sihrinizle fırını temizleyebilirsiniz! Öncelikle nemli bir bez ya da süngerle macun karışımının kabasını alın. Daha sonra sirkeli karışımın uygulamasına geçebilirsiniz. Bunun için sprey şişeye ihtiyacınız olacak. Bir şişe içerisine bir miktar sirke ekleyerek karbonatlı macun sürdüğünüz her yere sirkeyi sıkın. Sirke sıktığınız alanlar köpürmeye başlayacak, panik olmayın. Yaklaşık 10-15 dakika kadar karbonatın iyice çözülmesini bekleyin. Daha sonra nemli bir bezle ya da temizlik süngeri ile tüm kalıntıları silip temizleyin.
  • Fırının içini nemli ve temiz bir bezle birkaç kez daha silin. Fırının tamamen karbonat ve sirkeden arındığına emin olun.

Aslında fırın temizliği bu kadar kolay! Tüm adımları düzenli olarak uygularsanız fırınınız her zaman tertemiz olur! Şimdi fırın camının temizliğine geçelim!

Fırın temizliği hakkında ipuçları
Fırın Temizlerken Hangi Ürünleri Kullanabilirsiniz?

İç&Dış Fırın Camı Temizliği:

Fırının camını temizlemeye dışarıdan başlayabilirsiniz. Dış camın temizliği şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Fırının dış camı için cam temizleyici sprey ve cam bezi kullanabilirsiniz. Her zaman kullandığınız cam temizleyici spreyi fırının camına sıkın Daha sonra cam bezi yardımıyla dairesel hareketler ile camı temizlemeye başlayın.
  • Son olarak nemli ve temiz bir bezle camı kurutarak parlamasını sağlayın.

Fırının iç camı içinse şu adımları uygulayabilirsiniz:

  • Fırının iç camında kurumuş, zorlu yağ lekeleri olabilir. Bu lekelerin çıkması için bulaşık süngerini kullanabilirsiniz. Su ve sabunu karıştırın. Daha sonra süngeri bu suya batırıp camı ovalayın. Bu esnada lekeler çıkarsa camı durulayıp fırın temizliğini bitirebilirsiniz. Eğer cam çok daha kirliyse yine karbonat ve su ile hazırlayacağınız macunu kullanabilirsiniz.

Fırını kullandıktan sonra temizlemek, çok daha kolay ve pratiktir. Uzun süre fırını temizlemediğinizde daha zorlu lekeler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da sizin daha çok yorulmanıza, daha çok uğraşmanıza sebep olur. Fırını kullandıktan sonra eğer zorlu lekeler yoksa nemli bir bez yardımıyla fırının kirini kolayca temizleyebilirsiniz.

Fırın Temizliği Yaparken İhtiyacınız Olacak Ürünler

1- Temizlik Eldiveni

Fırın Temizliği
Fırın Temizliği için Kullanışlı Ürünler, Temizlik Eldiveni

Temizlik yaparken ellerinizi korumanız da oldukça önemlidir. Fırının içinde fark etmediğiniz, size zarar verecek yerler olabilir. Ayrıca bazı güçlü kimyasallar cildinize zarar verebilir. Bu yüzden iyi bir temizlik eldiveni alıp temizlik yaparken eldivenleri kullanabilirsiniz. Böylece hem cildiniz yumuşacık kalır hem de olası kazaları engelleyebilirsiniz.

2- Bulaşık Süngeri ya da Bez

Fırın temizliği nasıl yapılır
Fırın Temizlerken Kullanabileceğiniz Ürünler, Temizlik Süngeri

Temizlik için ihtiyacınız olan ürünlerden biri de sünger ya da bez gibi temizleyici ürünlerdir. Herhangi bir yere deterjan süreceğinizde, bir şeyi ovacağınızda bu tarz ürünleri kullanmanız gerekir. Bu sayede hem lekelerle daha kolay mücadele edebilirsiniz hem de kendinize zarar vermezsiniz. Temizleyeceğiniz alanın yüzeyine göre daha sert ya da yumuşak temizleyici malzemeleri seçebilirsiniz.

3- Fırın ve Izgara Temizleyici

Miro Fırın Içi Ve Izgara Temizleyici
İç ve Dış Fırın Temizliği, Fırın ve Izgara Temizleyici

Ve son olarak fırın temizleyici! Fırınları temizlerken genellikle sirke, karbonat, kabartma tozu gibi doğal ürünler kullanmanız gerekir. Ama ayrıca temizleyici spreyler de kullanabilirsiniz. Fırınınızın kapağındaki ve içindeki kirlere uygulayabileceğiniz bu ürün sayesinde lekelerden kurtulabilirsiniz. Bu tarz ürünler kullandıktan sonra fırınınızın tamamen temizlendiğinden, herhangi bir sabunlu yüzey kalmadığından emin olmanız gerekir.

ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde fırın temizliği için aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca temizlik malzemelerinden dekorasyon ürünlerine, çiçeklerden nevresim takımlarına kadar aradığınız her şey ÇiçekSepeti‘nde sizi bekliyor! Hemen tıklayın, fırsatlar ile dolu ÇiçekSepeti dünyasını kolayca keşfedin!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir