Malzeme & EkipmanSağlıklı YaşamSporTrend

Tüm Detaylarıyla: Foam Roller Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Egzersiz yaptıktan sonra çeşitli kas ağrılarını hemen herkes hissetmiştir. Köpük ve benzeri maddelerden üretilen foam roller ya da diğer adıyla egzersiz yastığı, bu tarz ağrılarınızı rahatlatmanızda etkili olan ürünlerdir. Ayrıca foam roller çeşitleri sayesinde esnekliği arttırmak da mümkündür. Foam roller nedir, nasıl kullanabilirsiniz, bu gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz!

Silindir şeklinde bir ürün olarak tasarlanmış olan foam roller, kaslarınıza masaj yapmanıza yardımcı olan ürünelerden biridir. Masaj köpüğü ya da yuvarlama köpüğü olarak da ismini duyabileceğiniz foam roller çeşitlerini spordan sonra kaslarınızı rahatlamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca vücudunuzu esnetmek için de foam rollerlar oldukça kullanışlıdır. Foam rollerlarla ilgili daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Foam Roller Ne İşe Yarar?

Delta Kısa Foam Roller Masaj Köpüğü Köpük Rulo Yuvarlama Köpüğü
Spor Öncesinde Ya Da Sonrasında Kullanabileceğiniz Kısa Foam Roller Masaj Köpüğü

Masaj köpükleriyle ilgili en iyi etkiyi anlayabilmek için öncelikle “fasya” ile ilgili bilgi sahibi olmanız da önemlidir. Fasya; kas ve organ yapılarının daha stabil olması, uygun çalışması ve birbirine tutunmasını sağlayan bir bağ dokusudur. Fasya, sınırlanmış bir hale geldiğinde ağrı, yürüyüşte bozukluk, hareketlerde kısıtlanma gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu noktada da masaj yaptırmak gerekir. İşte foam roller da bu alanlara bir masör gibi baskı uygulayarak kaslarınızın açılmasını sağlar.

Gergin kasları rahatlamanızı sağlayan foam rollerlar, üzerinde farklı şekiller bulunan ürünlerdir. Rollerın üzerinde bulunan bu şekiller, vücudunuza bir masörün masajındaki gibi baskı uygulanmasında etkilidir. Bu sayede gergin kaslar daha hızlı şekilde rahatlar.

Bel ağrısı, bacak ağrısı, egzersiz sonrası ağrılar… Tüm bunlar için foam roller çeşitlerini kullanarak rahatlatıcı sonuçlar almanız mümkündür. Ayrıca kaslarınızı esnetmek için de yuvarlama süngerlerini kullanabilirsiniz. Çeşitli uzunluklarda foam roller bulabilirsiniz. Kısa, orta, uzun gibi farklı kategorilerde masaj köpükleri vardır. Ürünü kullanacağınız alana göre doğru uzunluğu seçebilirsiniz. Peki bu ürünü nasıl kullanabilirsiniz; detaylar aşağıda!

Foam Rollerı Nasıl Kullanabilirsiniz?

Masaj köpüğünün asıl amacı, kaslarınıza baskı yaparak masaj yapmaktır. Bu yüzden foam roller çeşitlerini ilk olarak masaj amaçlı kullanabilirsiniz. Alt bacak, üst bacak, iç bacak, kol, sırt, bel, kalça… Vücudunuzda kas ağrısı olan hemen her yere foam rollerlar ile masaj yapabilirsiniz. Kendi vücudunuz ile foam rollerlar arasında oluşan basınç, kaslarınızda masaj etkisi sağladığı için etkili bir sonuç alırsınız. Masaj köpüğünü kullanırken köpüğü ileri geri hareket ettirmeniz gerekir. Bu sayede gergin kasları açabilirsiniz.

Masaj köpüğünü kullanırken;

 • Öncelikle yere egzersiz matınızı serin ve matın üstüne geçin. Bu sayede kaymadan masaj köpüğünü kullanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz duvar ile de masaj köpüğünü kullanabilirsiniz. Gövdeniz ile duvar arasına rollerı yerleştirebilirsiniz.
 • Daha sonra ağrı olan kas grubunun üzerine rollerı yerleştirin.
 • Vücudunuz ile roller üzerine yavaşça baskı yapın. Baskı yaparken bir yandan da rollerı ileri geri hareket ettirmeye çalışın.
 • Kas grubunun tamamen üzerinden geçecek şekilde rollerı döndürmeye çalışın. Özellikle bazı noktalarda daha yoğun hislerle karşılaşırsanız o bölgelere yoğunlaşabilirsiniz.
 • Yoğunlaştığınız bölgelerde ufak hareketlerle kasları açmaya çalışabilirsiniz. İleri geri, sağa sola olacak şekilde roller ile masaj yapabilirsiniz.

Ayrıca egzersizlere başlamadan önce kaslarınızı ısıtmak ve esnetmek için de masaj köpüklerinden yardım alabilirsiniz.

Masaj Köpüğü Kullanırken Dikkat Edebileceğiniz Noktalar

Quadriceps, calf, iç bacak kasları, hamstring, glute kasları, pektoral kaslar… Tüm bu kaslarda iyi bir masaj etkisi için masaj köpüklerini kullanabilirsiniz. Bu ürünü kullanırken bazı noktalara dikkat ederek masajın etkilerini daha iyi görebilirsiniz.

Livepro LP8230 45 cm Foam Roller
Spor Sonrası Etkili Bir Masaj için Livepro LP8230 45 cm Foam Roller
 • Masaj köpüklerinin odağı kastaki fasyadır. Bu yüzden diğer bağ dokularına foam roller ile masaj yapmamanız gerekir. Mesela aşil tenton, masaj yapmamanız gereken yere bir örnektir.
 • Sırt gibi ulaşması zor bölgelere masaj yaparken foam rollerı kullanmayı bilen kişilerden yardım alabilirsiniz. Bu sayede masajın etkisini daha iyi hissedebilirsiniz.
 • Bir kas grubuna en fazla 30 saniye kadar uygulama yapmanız yeterlidir. Daha uzun süre yaptığınız bir masaj, dokularınıza zarar verebilir.
 • Kaslara aşırı baskı uygulamak da yapmamanız gereken şeylerden biridir. Ne kadar acı varsa o kadar iyidir gibi bir mantık, foam roller için yoktu. Bunun yerine baskıyı her zaman kontrol ederek ilerlemelisiniz.

Tüm bu detaylara dikkat ederek vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Spordan önce ya da sonra masaj köpüklerini kullanarak vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

Foam roller kullanmanın, kasları rahatlatmanın yanında çeşitli faydaları da vardır:

 • Kan dolaşımını hızlandırdığı için selülitlerle mücadele etmenizde oldukça etkilidir.
 • Metabolizmayı hızlandırıp sindirimi kolaylaştırır.
 • Ciğerlerin esnekliğini arttırdığı için daha iyi nefes almanızı sağlar.
 • Duruşunu düzeltmenizde etkilidir.
 • Karın kaslarınızın güçlenmesini sağlar.

Farklı tarzlarda foam roller çeşitlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Ayrıca spor yaparken kullanabileceğiniz çok çeşitli yardımcı ekipmanları da online olarak inceleyip satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir