Kendin Yap (DIY)

Kendi Çiçek Filtrenizi Kendiniz Oluşturun

Çiçek taçlı filtreli fotoğraflarınızı 3 boyutlu olarak hayata geçirmeye ne dersiniz? Bu yazımızda çok pratik birkaç dokunuş ile fotoğraflarınıza canlı bir hava katacağız!

Çiçekli taç filtrelerini kullanmayan kaldı mı? Farklı sosyal medya mecraları canlı filtreler uygulamaya başladı başlayalı kendimizi çocukluğumuzda oynadığımız kıyafet giydirme oyuncakları gibi görmeye başladık. Hani kağıttan bebekler vardı ve onun elbiseleri, ayakkabılar, şakaları ve çantaları. Üzerine koyardık beğenmez başka kıyafete geçerdik ve hatta bazen kendimiz çizer kağıtlara keserek elbise yapardık. Belki de bu filtreler küçüklüğümüzün Oya bebeğinin biz olduğumuzu düşündürdü. Kendi yüzümüzde denemekten keyif aldık her birini. Saçlarımızda çiçekli taçlar, tavşan kulakları, gözlükler ve daha neler neler… Düğünlerin, partilerin ve kutlamaların tamamlayacı aksesuarları olarak kullanılan çiçekli taçlar dijital ortamda da hayli sevildi doğal olarak. Öyle sevdik ki bazıları çiçek tacı filtresi olmadan fotoğraf çekmemeye dahi başladı.

Gelin fotoğraflarınıza çiçeklerden filtreler yapalım ama bu sefer çok daha canlı olsun. Be Spoke Bride sayfası rengarenk mini çiçeklerle fotoğraflarımızı nasıl canlandırabileceğimize dair bir ipucu vermiş. Biz de bu yöntemi biraz daha derinlemesine inceleyerek sizlere anlatmak istedik. Çok basit ve şık bir fotoğraf süslemesi yapacağız birlikte. Gelin vakit kaybetmeden başlayalım.

çiçek filtresi
Görsel: Be Spoke Bride
Gerekli Malzemeler:
 • Büyük boyutta bastırılmış bir adet fotoğraf. (Mümkünse a4 boyutunda çıkarttırın)
 • Dilediğiniz renk ve türde canlı çiçekler
 • Tutkal tabancası

Gördüğünüz gibi çok az malzeme ile 3 boyutlu olarak taçlı fotoğrafımızı oluşturacağız. ancak her bir malzemenin özenle seçilmiş olması gerekiyor. Öncelikle seçtiğiniz fotoğraftan başlayalım. Bu fotoğrafın kalın bir baskı kağıdına çıkarılması öneriliyor. Çünkü tutkal ile çiçek yapıştırıldıktan sonra kağıtta buruşmalar meydana gelebilir ve daha kaliteli bir görünüm elde etmenizi engelleyebilir. Yazıcıdan çıkaracağınız bir bilgisayar çıktısını çok önermediğimizi söyleyebiliriz. Fotoğraf boyutunun büyük olması da başka bir önemli detay. Aksi halde çiçekler fazla büyük kalacaktır. Yani çiçek ile fotoğraf dengesini kurabilmek mühim.

Seçtiğiniz fotoğrafta gerçekten bir çiçek filtresi veya çiçekli taç var ise işiniz çok daha kolay olacaktır. Ayrıca nasıl görüneceği konusundaki soru işaretlerinizi de aklınızdan silebilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta da çiçeklerin seçimi. Seçtiğiniz çiçekler kurutulmuş çiçekler değilse, kururken renk salarak fotoğrafınızı bozabilecek çiçekleri tercih etmeyin. Ayrıca küçük çiçekleri tercih etmelisiniz. O zaman artık yapmaya başlayalım!

– Snapchat Çiçek Taç Filtresinini Pek Seven 13 Ünlü

gerçek çiçek filtresi
Görsel: Be Spoke Bride
Yapımı:
 • Fotoğrafı düz bir yüzeye koyun. Bir masa üzerinde çalışmanız sizin için daha temiz sonuçlar sağlayacaktır.
 • Kullanacağınız çiçeklerin saplarını mümkün olduğu kadar dipten ve düz olarak kesin. Bu yapıştırmanız için de kolaylık sağlayacaktır.
 • Çiçeklerinizi kesmeden önce güzelce ve nazikçe yıkamayı unutmayın. Özellikle sap ile dip kısmı arasında kalan yani fotoğrafa yapıştırılacak olan bölgede toz, toprak, çamur vs. kalmamasına özen gösterin.
 • Fotoğraf üzerine çiçekleri yapıştırmadan önce dizin ve nasıl bir görünüm elde etmek istediğinize karar verin.
 • Nasıl bir canlı filtre istediğinize karar vermenizin ardından bu görünümün fotoğrafını çekin ki yapıştırma aşamasında karışıklık olmasın.
 • Tutkal tabancası yardımı ile çiçeklerin arkalarına biraz tutkal sıkıp planladığınız yere yerleştirin. Fotoğrafa tutkal sıkıp çiçekleri üzerine dizmenizi önermiyoruz. Bu durumda yapıştırmak için çiçekleri güç uygulayarak ezebilirsiniz ki istediğimiz sonucu almamıza yardımcı olacak bir yöntem değil.
 • Eğer yapraklara da yer verecekseniz yaprakları alta yapıştırmayı unutmayın. formu uyan çiçekleri küçük parçalar halinde diğer çiçeklerin aralarına serper gibi yapıştırarak da kullanabilirsiniz.
 • Dilerseniz sadece minik yapraklar kullanarak da filtrenizi tamamlayabilirsiniz.

Ve işte karşınızda! 3 boyutlu çiçek filtreli fotoğrafınız hazır!

 

çiçeklerle filtre
Görsel: Be Spoke Bride

Gördüğünüz gibi yapması oldukça kolay. Ancak çiçeklerin gerçek olduğunu ve bir süre sonra solacağını unutmamak lazım. Onları bir su içerisinde bekletmediğimiz için de bu solma işlemi biraz hızlı olacaktır. Özellikle solarken renkli fotoğraflarınızda çiçekler kuruma aşamasında renk bıraktığında kötü bir görünüm elde edilebilir ancak siyah beyaz bir fotoğraf tercih ederseniz en azından iki rengin karışmasına engel olabilirsiniz.

Bu yöntem ile renksiz fotoğraflarını renklendirebilir, eviniz için güzel bir süsleme yapabilirsiniz. Üstelik canlı çiçekler yerine kurutulmuş ya da yapay çiçekler kullanırsanız çok daha kalıcı bir dekorunuz olabilir.

Kurutulmuş çiçeklerle veya yapay çiçeklerle yapacağınız 3 boyutlu fotoğraf süslemelerini daha sonrasında bir çerçeve içerisinde muhafaza ederek tozlanmalarına engel olabilir ve koruma altına alabilirsiniz. Bu kendin yap yazısını inceledikten sonra size önerebileceğimiz bir fotoğraf süsleme fikri daha var. Sonbaharda yapraklarını döken ağaçlar için de aynı yöntemi uygulayamaz mıyız?

Elbette uygularız. Kuru dalların arasında çekilmiş bir fotoğrafınızda aynı yukarıda anlattığımız gibi birkaç dokunuşla rötuş yapabilirsiniz. Ağaçların üstünü yeşil yapraklarla ya da çiçeklerle doldurabilir ya da mevcut çiçek fotoğrafının üzerine canlılarını ekleyebilirsiniz. Hani bazen çok güzel bir fotoğrafınız olur ama arkadaki ağaç yeterince çiçekli olmaz ya, ya da tam sizin çekildiğiniz açıdaki çiçekler ya da yapraklar dökülmüş olur. İşte bu zamanlarda fotoğraflarınızı adeta yeniden çekmişsiniz gibi hava yaratabilir, fotoğrafınıza yeniden hayat verebilirsiniz. Bu aşamada bir bakıma 3 boyutlu photoshop yapıyoruz da diyebiliriz galiba. Size fikir olabilmesi açısından birkaç fotoğrafla 3 boyutlu photoshop fikrimizi anlatalım.

yapraklar ve çcocuklar
Görsel: The Telegraph

Bu fotoğrafta hava uçuşan yaprakların üzerine kuru sonbahar yapraklarından küçük yaprakçıklar kesilerek yapıştırıldığında olduğundan çok daha etkileyici durmaz mı sizce de? Yeşil, sarı veya kahverengi, o an hangisi gözünüze daha güzel görünüyorsa. Üstelik havada yaprakların uçuşması çok muazzam yakalanmış. Bunu başaramadıysanız da yapıştırdığınız yapraklar fotoğrafın karizmasını yükseltecektir. Yani mükemmel fotoğraf karesi için profesyonel fotoğrafçı ya da photoshop ustası olmanız gerekmez. Biraz çiçek, biraz tutkal, biraz da yaratıcılık koyalım işin içine, bitti gitti :)

bahçede koşan kız
Görsel: Droni

Bir de bu fotoğrafa bakalım. Eğer böyle bir fotoğrafınız varsa, yerde duran kırmızı çiçekleri biraz daha belirgin hale getirmek için üzerilerine renkli çiçekler yapıştırabilirsiniz. Aynı şekilde düz yeşil bir alanda iseniz de alanı çiçeklendirebilirsiniz.  Yapacağınız bütün değişiklikler sizin hayal gücünüze kalmış.

ağaç ev
Görsel: Goods Home Design

Son olarak bir düğün fotoğrafı örneği verelim. Düğün fotoğraflarınızın çekimleri sonrasında da çiçek eklemeleri yapabilirsiniz. Yukarıda ağaçtan bir evin önünde duran çifti görüyoruz. Çiftimizin önlerinde ve arkalarında ağaçlar var. Biz olsak bu fotoğrafın ön kısmında görünen yaprakların üzerilerine yeşil ve canlı yapraklar yapıştırarak daha derin bir hava verirdik ya yaprakların aralarına minik çiçekler yapıştırarak romantik bir fotoğrafı daha neşeli bir fotoğrafa çevirirdik. Üst katta bulunan pencerenin önüne minik cipsolar yapıştırabilir ya da uzanan dalların ucuna kuru çiçekleri ufalayarak renk verebilirdik. Dediğim gibi, fotoğraf üzerinde yapmak istediğiniz bütün değişiklikler sizin hayal gücünüz sınırları dahilinde ve başka hiçbir engeli yok.

Eğer bu fikir sizin de hoşunuza gittiyse 3 boyutlu çiçek taçlı fotoğrafınızı yukarıda anlattığımız aşamaları takip ederek kolayca uygulayabilirsiniz ya da başka fotoğraflarınızı çiçekli detaylarla parlayabilirsiniz. Gerçek çiçeklerle veya yapay çiçeklerle çiçek tacı yapmayı öğrenmek için de ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir