TeknolojiTeknolojik Ürünler

Oyun Performansını Etkileyen FPS Nedir?

Günümüz dünyasında oyun oynamak bir hobi olmanın ötesinde bazıları için bir iş kolu haline geldi. Üstüne artık oyunlar donamım olarak da özel istekleri olan bir dünyaya açılınca haliyle bazı kavramları hemen hemen herkes duymaya başladı. Oyun dünyasına yeni adım attığınızda ilk duyduğunuz kavramlardan biri olan FPS nedir ve neden bu kadar önemlidir?

Oyunlarda ve video dünyasındaki tüm içerikler görsellerin saniyelik sıralanması ile oluşmaktadır. Bu görsellerin belirli bir hıza sahip olması ise oldukça önemlidir. İşte burada devreye FPS girer ve özellikle çevrimiçi oyundalar oldukça önemlidir. Yüksek PFS size oyunda akıcılık ve hız konusunda çok büyük artılar sağlayacaktır.

FPS Ne İşe Yarar?

FPS nedir?
Oyun dünyasının çok iyi bildiği FPS değerleri, yeni başlayanların da ilk öğrenmesi gereken terimler arasında yer almaktadır.

FPS, iki farklı başlığın kısaltılmış halidir. Bu nedenle “FPS nedir?” sorusunun tek bir cevabı yoktur. Bunlardan ilki bir oyun türü olan First Person Shooter (Birinci şahıs nişancı), diğeri ise bu yazımızın ana konusu olan Frames Per Second (Saniyedeki kare sayısı) terimidir. Görüntü cihazının performansını ölçmenizi sağlayan FPS, görüntüleme ekranında her saniyede gerçekleşen tam kare tarama sayısını gösterir.

FPS değerinin yüksek olması ekrandaki görüntünün daha akıcı olacağı anlamına gelir. Bu sayede ekran başındaki kişi, görüntüyü daha akıcı ve pürüzsüz şekilde görür. Yüksek FPS değeri, güzel görüntünün yanı sıra oyunlarda daha yüksek performans anlamına da gelmektedir. Günümüzde oyun monitörleri 300 FPS değere ve hatta üzerine kadar tırmanmaktadır.

FPS Nasıl Ölçülür?

FPS nedir, nasıl ölçülür?
Değer ölçümü için birçok farklı yöntem kullanabilirsiniz.

Birçok farklı uygulama ve sistem tarafından sunulan FPS değeri için eğer oyunu Steam üzerinden oynuyorsanız,  Ayarlar – Oyun İçi altında “Oyun içi FPS Sayacı”nı açın diyerek değeri görebilirsiniz. GeForce Experience programına sahipseniz, Ayarlar – Oyun içi yer paylaşım – Ayarlar – HUD düzeni – FPS Sayacı adımlarıyla değeri görebilirsiniz. Windows Game Bar için ise Windows + G kısayolu ile FPS dahil tüm performans verilerinin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer bu sistemler elinizde yoksa FRAPS programını kurarak değerinizi öğrenebilirsiniz. Bu programı kurduktan sonra herhangi bir oyunda girdiğinizde FPS değeri belirlediğiniz alanda direkt olarak gözükecektir. Bu işlem için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • FRAPS programını indirin ve kurma dosyasını çalıştırıp adımları takip ederek kurun.
 • Programı kurduktan sonra açın ve üst tarafta yer alan FPS kısmına tıklayın.
 • Ekranın sağ kısmında yer alan Overlay Corner butonundan değerin nerede gözükmesini istediğinizi seçin.
 • Overlay Hotkey kısmında ise FPS göstergesini açıp kapatmak için bir tuş kaydedin. İşte bu kadar.

FPS Nasıl Artırılır?

Oyun bilgisayarı
Oyun bilgisayarları performans olarak en iyi seçenekleri sunmaktadır.

FPS artırımından önce “İdeal FPS kaç olmalıdır?” sorusunu yanıtlamak gerekiyor. Standart oyunlar için 30 ve üzeri değerler yeterlidir. Ancak bazen biraz pürüzlü görüntü görebilirsiniz. 30 aşağısı ise oyunların oynanamaz hale gelmesine neden olur. En akıcı değer ise 60’tır. 60 ve üzeri FPS değeri ile oyunlarda oldukça akıcı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ancak ekran yenileme hızının da buna ayak uydurması gerekir. 300 FPS değeriniz olsa bile ekran yenileme hızı 60 Hz ise ancak 60 FPS alırsınız. Yani iki değerin de yüksek olması gerekir.

Eğer oyunlarda düşük FPS değeri sorunu yaşıyorsanız, ilk olarak ekran kartı sürücülerine bakmanız gerekir. Güncellenmemiş sürücüler sıkıntı yaratabilir. Ayrıca arka planda açık olan gereksiz uygulamalar da işlemciye gereksiz yük bindirmektedir. Bu da performansı etkiler. Bunun dışında Windows 10’da bulunan oyun çubuğu performansı kötü etkilemektedir. Bununla birlikte oyunları tam ekran modunda oynamanız sistemin tamamen oyuna odaklanmasını sağlar ve daha iyi performans sağlar.

FPS yükseltmek şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Ekran kartınızı değiştirin veya güncelleyin.
 • PC temizleme ve optimizasyon programları kullanın.
 • Performans seçeneklerinden görsel efektleri “En iyi performans için ayarla” olarak tercih edin.
 • Bilgisayarınızın güç ayarlarını düzeltin ve oyun grafik ayarlarını güncelleyin.
 • Tüm gereksiz arka plan uygulamaları ve açık programları kapatın.
 • Grafik ayarlarını olabildiğince düşük seviyede tutun.
 • Donanımınızı sürekli güncel tutun ve mümkünse en güncel parçaları edinin.

“FPS nedir?” sorusunu tüm detaylarıyla anlattığımız yazımız burada sona eriyor. Tüm Gaming ekipmanları ve oyun bilgisayarı modellerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir