Moda & GüzellikKıyafet Kombinleri

Yaz Geliyor, Gardırobunu Yaza Hazırlama Zamanı!

Yaz geliyor! Soğuk kış günlerinden sıcak yaz günlerine geçiş yaparken bazı konularda da arınmak gerekiyor. Nasıl ki vücudunuzu yaza hazırlamanız gerekiyor, aslında gardırobunuzu da yaza hazırlamanız gerekiyor! Yazın gelmesiyle birlikte daha ince, renkli, uçuş uçuş kıyafetler dolaptaki yerini gözlüyor. Hadi gelin, gardırobunu yaza hazırlama nasıl olur yakından bakalım!

Eviniz ya da gardırobunuz biraz küçükse yazlıkları ve kışlıkları aynı anda dolaba yerleştiremiyor olabilirsiniz. Kış gelirken güzel yaz elbiselerini, yaz gelirken kalın kışlıkları kaldırarak bir düzen oluşturabilirsiniz. Ama bunu yaparken düzenli, dikkatli ve sistematik bir şekilde ilerlemeniz gerekir. Kışlık kalın, yünlü ve kocaman kıyafetleri kaldırmak ve yerlerine yazlık giysileri koymak için yazının devamına göz atabilirsin!

Gardırobu Yaza Hazırlama Adımları

Adım Bir: Planlama Yapın

Gardırobunu Yaza Hazırlama Zamanı
Gardırobunu Yaza Hazırlama Zamanı!

Planlı olmak, her şey demektir! Evinizi düzenlerken ve kışlıkları ayırırken de düzenli ve planlı hareket etmeniz gerekir. Evde sahip olduğunuz depolama alanını, kıyafetlerinizin miktarını önceden düşünerek bu plana başlayabilirsiniz. Spesifik bir planı takip etmek yerine kendi alanınıza uygun bir plan oluşturabilirsiniz. Bu noktada; evdeki depolama alanı sayısı, eşyalarınızın çokluğu ve bu alanların nasıl değerlendirileceğine karar vermeniz gerekir. Daha sonra bu alanlar için gerekli olan hurç, saklama kutusu, poşet ya da içi boş valiz gibi araçların sayısını belirleyebilirsiniz. Bu esnada, saklama alanlarına kaldırdığınız yazlıkları da yerlerinden yavaş yavaş çıkarabilirsiniz.

Adım İki: Kıyafetleri Ayırın

Yaz Gardırobu
Gardırobunu Yaza Hazırlama Zamanı!

İkinci aşamada ise kıyafetlerinizi daha ayrıntılı şekilde ayırabilirsiniz. Örneğin askılarla kaldırılması gerekenler, mont gibi büyük yer kaplayanlar, katlanıp kolayca kaldırılabilecekler… Bu sayede hangi giysiyi nereye koyacağınızı daha net sınırlar çizerek belirlemiş olursunuz. Bu aşamada, artık giymediğiniz kıyafetlerinizi de bağışlamak ya da geri dönüştürmek için ayırabilirsiniz!

Adım Üç: Kıyafetleri Temizleyin

Gardırobunu Yaza Hazırlama Zamanı
Gardırobunu Yaza Hazırlama Zamanı!

Kışlık kıyafetlerinizi kaldırmadan önce temizlemeniz, bir sonraki kış kötü sürprizlerle karşılaşmamanızı sağlar. Ayrıca saklandığı yerlerden çıkaracağınız yazlık kıyafetleri de dolaba yerleştirmeden önce yıkamanız gerekir. Yıl boyunca kapalı kalan giysilerde bazı lekeler oluşabilir. Ayrıca yine saklamadan kaynaklı hafif kokular kıyafetlerinize sinebilir. Bu yüzden yazlıklarınızı çıkarıp yıkamanız önemlidir. Yıkadığınız kıyafetlerin diğerleriyle karışmaması için kıyafetleri ütüleyip kaldırabilirsiniz!

Adım Dört: Saklama Kutularını ve Hurçları Çıkarın

Gardırobunu Yaza Hazırlama Zamanı
Gardırobunu Yaza Hazırlama Zamanı!

Planlama aşamasında kaç kutuya, hurca ya da saklama alanına ihtiyacınız olduğunu hesapladınız. Şimdi ihtiyacınız olan kadar hurcu ya da kutuyu gün yüzüne çıkarma zamanı! Kışlıkları önünüze yerleştirip hurçları, vakumlu poşetleri açın. Zaten düzenli şekilde ayrıştırdığınız kıyafetleri artık yavaş yavaş yerleştirmeye geçebilirsiniz!

Adım Beş: Uygun Katlama Yöntemlerini ve Askıları Deneyin

Kışlıkları Kaldırma
Gardırobunu Yaza Hazırlama Zamanı!

Kıyafetleri ayrıştırıp yerleştirirken dikkat etmek gereken bazı noktalar vardır. Nasıl ki valizleri doldururken uygun katlama yöntemleri kullanırız, işte yazlıkları ve kışlıkları kaldırırken de bu tarz ipuçlarından yararlanmalıyız. Kıyafet katlama konusunda gelişmiş olan bazı yöntemler vardır. Bu sayede kutular içerisinde yerden kazanabilir, kıyafetlerinizi daha verimli şekilde depolayabilirsiniz. Profesyonel katlama teknikleri arasında en popüler olanlardan biri Konmari tekniğidir.

UZUN KOLLU SWEATSHIRT KATLAMA YÖNTEMİ
Konmari Tekniğine Göre Kıyafet Katlama Sanatı

Aynı zamanda bu tekniğe göre evinizi sürekli olarak düzenlemeniz gerekmez. Bunun yerine evdeki bütün eşyaları düzenleyip bir ömür düzenli yaşamanız gerekir. Dolayısıyla evinizi düzenleyeceğiniz günü de önceden planlamalı ve bu esnada farklı işlerle meşgul olmamalısınız. Konmari katlama tekniği kullanarak da düzenli bir saklama alanı oluşturabilirsiniz. Bu tekniğe göre alanlarınızı kıyafetlerin rengine göre ayrıştırabilir, özenle katladığınız kıyafetlerin kırışmamasını sağlayabilirsiniz.

Bu aşamada her kıyafeti katlamanız mümkün olmayabilir. Kimi kıyafetler için askıları ya da dolabın alt raflarını da tercih edebilirsiniz. Farklı parçaları bir arada saklamanızı sağlayan askıları kullanarak yine alandan tasarruf edebilirsiniz.

Adım Altı: Dolabı Temizleyin

person holding white and black striped shirt
Gardırobunu Yaza Nasıl Hazırlanır?

Ve tabii ki tüm bunları yaparken dolabınızı temizlemeyi de unutmamanız gerek! Kışlıkları kaldırdıktan hemen sonra, yazları yerleştirmeden hemen önce dolabınızın içini güzelce temizlemenizi öneririz. Rafların tozunu alarak, dolabın içine mis gibi yaz kokuları ekleyerek kışın ağırlığından dolabınızı kurtarabilirsiniz. Ayrıca bu sayede uzun süre mis gibi kokan giysiler giyebilirsiniz!

Bonus: Kışlık Montlar ve Botları Saklama Yöntemi

brown and black high top sneakers
Mont ve Botları Nasıl Saklayabilirim?

Ve bonus olarak kışlık montları ve botları saklamaktan biraz bahsedelim. Kışı sizi soğuklardan koruyan montlarınız, en büyük ve ağır görünen eşyalardandır. Mümkünse montları kaldırmadan önce bir kuru temizlemeye vermenizi tavsiye ederiz. Böylece kışın tüm kirinden montunuzu arındırabilirsiniz. Daha sonra kırışmaması için montunuzu bir askıya asıp ardından poşete koyarak saklayabilirsiniz. Ayrıca vakumlu poşetleri kullanarak alandan daha fazla tasarruf edebilirsiniz!

Kışlık ayakkabılar da yine çok yer kaplayan eşyalardandır. Kışlık ayakkabılarınızı kaldırmadan önce ilk olarak onları temizlemeniz gerekir. Ayakkabınızın malzemesine göre ayakkabıyı silebilir veya yıkayabilirsiniz. Kışlık ayakkabılarınız tamamen kuruduğunda onları kaldırabilirsiniz. Ayakkabıları kaldırıp depolamak için ayakkabı kutularını, ayakkabı hurçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca ayakkabının şeklinin bozulmaması için de çeşitli aksesuarlardan yardım alabilirsiniz!

Artık gardırobunuz da yaza hazır! Evinizi, kendinizi ya da dolaplarınızı yaza hazırlamak için ihtiyacınız olan her şey ÇiçekSepeti‘nde sizi bekliyor! Uygun fiyatlar ve farklı ödeme seçenekleri sayesinde siz de kolay alışverişin tadını çıkarın!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir