Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçları

Birçok Ürünün Etken Maddesi; Gliserin Nedir, Ne İşe Yarar?

Cilt bakımı için birçok farklı ürün kullanılan şu günlerde önde gelen etken maddeler arasında gliserin yer almaktadır. Peki, gliserin tam olarak nedir, zararlı mıdır, faydaları nelerdir? Aklınızdaki tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

İlk olarak “Gliserin nedir?” sorusunun cevabı ile başlayalım… Organik bir bileşen olan gliserin, hayvan ve bitki yağlarından elde edilen bir yağ türüdür. Oksijen, karbon, hidrojenden meydana gelen bu özel yağ C3H8O3 formülü ile ortaya çıkar. Çeşitli sektörlerde kullanılan ve doğal nemlendirici ve koruyucu olan gliserini ilk olarak 18’inci yüzyılda Carl Wilhelm Scheele keşfetmiştir. Renksiz ve biraz şekerli yapısı nedeniyle “gliserin” ve “gliserol” adlarıyla anılmaktadır. İlk yıllarda mum yapımında kullanılan bu özel yağ, günümüzde kozmetik başta olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadır.

Gliserin Ne İçin Kullanılır?

Gliserin nerede kullanılır?
Su tutucu bir bileşen olan gliserin, kozmetik dünyasında daha çok cilt nemimi artırma ve koruma işlevi için kullanılmaktadır.

Cildin doğal nem dengesine kavuşmasında yardımcı olan bileşen sayesinde cilt, zararlı dış etkenlerden korunarak daha güçlü ve canlı bir hale geliyor. Bağlayıcı bir bileşen olan gliserin, cilde uygulanan ürünlerin sabit bir yağı kazanmasını da sağlar. Bu nedenle de cilt bakımının yanı sıra makyaj ürünlerinde de sıkça tercih edilmektedir. Ek olarak güçlendirici bir etkiye sahip olması ve antiseptik özelliğinden dolayı enfeksiyonlar ile yaralara karşı da etkili çözüm sunmaktadır.

Gliserin genel olarak ise şu şekillerde kullanılmaktadır:

 • Nem tutucu olması nedeniyle cilt bakım ürünlerinde yer alır.
 • Antiseptik özelliği ile egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarında kullanılır.
 • Kulak damlası ve kulak temizliği için iyi bir seçimdir.
 • Gıda sektöründe yiyeceklerin daha uzun süre korunması için tercih edilir.
 • Canlı çiçeklerin solmaması ve uzun ömürlü olması için kullanılır.
 • Leke çıkarıcı özelliği nedeniyle temizlik ürünlerinde yer almaktadır.
 • Matbaa sektöründe ve mum yapımında tercih edilmektedir.

Gliserin Cilde Faydaları Nelerdir?

Gliserin faydaları nelerdir?
Birçok farklı alanda kullanılan gliserin, cilt bakımında oldukça önemli bir bişelendir.
 • Nem tutucu ve temizleyici bir bileşen olması nedeniyle şampuanlar, sıvı sabunlar, duş jelleri, el ve bakım kremleri, bakım yağları gibi birçok üründe kullanılmaktadır. Cildin nem dengesini korumasına ve kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olur.
 • Makyaj ürünlerinin sabitlenmesinde ve daha uzun süre ciltte kalmasına katkı sağlar. Bu sayede daha kalıcı ve hoş görünen makyaj yapabilirsiniz.
 • Nemli saça uygulandığında saçın onarılması ve güçlenmesine yardımcı olur. Saç dökülmelerinin azalmasında da etkili bir üründür.
 • Tırnak bakımı ve uzamasına katkı sağlar. Tırnakların çabuk kırılmasının önüne geçer.
 • Dudak bakımında kullanılmaktadır. Kuruma ve çatlamaları önlemek için tercih edebilirsiniz.
 • Cildin pH dengesinin sağlanmasına yardımcı olur ve cilt tonu eşitsizliklerinin giderilmesinde etkilidir.
 • Ayaklardaki sertleşme ve nasır sorunlarının giderilmesinde yardımcıdır. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının yatışması ile tedavisinde de kullanılır.

Gliserin Nasıl Kullanılır?

Cilt bakımı
Gliserin kullanımı için farklı alanlarda aşağıda yer alan yöntemleri deneyebilirsiniz.
 • Saç için: Haftada birkaç defa nemli saça doğrudan uygulama yapabilirsiniz. Nemli saça gliserin ile masaj yapın ve 5 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Saçlarınızın nem dengesini koruyacak ve güçlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Cilt için: Cildi nemlendirmek için gliserini bir pamuk yardımcı ile dilediğiniz bölgeye sürebilirsiniz. Dirsekler, topuklar, diz kapağı gibi sertleşmeye meyilli bölgeleri nemlendirerek koruyabilirsiniz.
 • Dudak koruyucu: Biraz bal, limon suyu ve gliserini karıştırıp uykudan önce dudaklarınıza çok az miktarda sürmeniz dudaklarınızdaki çatlak ve kuruma sorunun önüne geçmenize yardımcı olur.
 • Cilt tonu eşitleme: Gül suyu ve gliserini bir kap içerisinde karıştırarak elde ettiğiniz karışımı ton farklı olan bölgelere pamuk ile sürün. Dudak üstü ve göz çevresi gibi bu sorunun sıkça yaşandığı bölgelerde de kullanabilirsiniz.
 • Ayak bakımı: Ayaklarınızı ılık suda bir süre beklettikten sonra yumuaşayan nasırları ayak törpüsü ile törpüleyin. Sonrasında gliserin ile ayaklarınızı yıkayın ve kurumasını bekleyip çorap giyin. Düzenli olarak kullanmanız durumunda nasırlar zamanla yok olacaktır.
 • Tırnak bakımı: Ufak bir kap içerisine gül suyu, oksijenli su ve gliserin ekleyin. Tırnaklarınızı 10 dakika kadar bu karışım içerisinde tutun. Tırnaklarınız parlak ve canlı olarak oldukça hoş görünecektir.
 • Çiçek saklama: Çiçek kurutma yöntemlerinde sıkça tercih edilen gliserin, canlı çiçekleri daha uzun süre saklamak için faydalıdır. Gliserinli bir su hazırlayın ve kalın saplı çiçekleri bu suyun içerisinde vazoda saklayın. Canlı çiçekleriniz daha uzun süre tazeliklerini koruyacaktır.

Sağlıklı bir yaşam için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir