SporSağlıklı Yaşam

Göbek Eriten Hareketler İle Kilolardan Kurtulun!

Fit ve sağlıklı bir görünüm elde etmek hemen hemen herkesin hayalidir. Ancak spor salonuna gitmeye veya spor yapmaya çok fazla vakit ayıramamak nedeniyle birçok kişi göbek bölgesi başta olmak üzere bölgesel veya genel yağlanma sorunu yaşar. Ev ortamında yapabileceğiniz göbek eriten egzersizler sayesinde bu sorunun önüne geçebilir, daha fit bir görüntü elde edebilirsiniz.

Egzersizle geçmeden önce “Göbek bölgesinde neden yağlanma meydana gelir?” sorusunun cevabı vermemiz daha doğru olacaktır. Göbek bölgesinin birkaç farklı nedeni vardır. Bunlardan ilki, insülin değerinde meydana gelen bozulma kan şekeri ve kan seviyesi bozulmalarına neden olur. Bu da göbek bölgesinde yağlanma oluşturur. Bunun dışında kontrolsüz karbonhidrat tüketimi de göbek bölgesinde yağlanmanın ana faktörleri arasındadır.

Düzenli bir egzersiz programı uygulayarak göbek bölgesindeki yağlanmadan hızlı bir şekilde kurtulmaya başlayabilirsiniz. Bunun için evde göbek eritme egzersizleri yapmanız gerekir. Bunun dışında kilo kontrol ve masaj kemeri çeşitlerine göz atabilirsiniz. Oldukça faydalı olan bu aletler, oturduğunuz yerden yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

Göbek eriten egzersizler için mat, spor kıyafetleri ve bazı fitness malzemeleri yeterli olacaktır. Hazırsanız, başlayalım…

Sporun keyfini doyasıya çıkarın! İhtiyacınız olan tüm spor ürünleri şimdi burada! Uygulamamızı hemen indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Spor giyiminden ekipmanlara, spor yapmanın keyfini bu fırsatla yakalayın! 🏋️‍♀️🚴‍♂️🌟

1-) Mekik

Göbek eriten egzersizler - mekik
En çok bilinen göbek eritme hareketlerinden biri mekik hareketidir.

Üst karın kaslarını güçlendirir. Hareketi şu şekilde düzgün olarak yapabilirsiniz;

 • Göbek ve karın bölgesi egzersizlerinin en bilinen hareketi olan mekik, üst karın kaslarını güçlendirmek için yapılan bir egzersizdir. Farklı versiyonları bulunan mekik hareketini şu şekilde yapabilirsiniz:
 • Sırt üstü uzanın ve dizlerinizi kırıp göğsünüzün üzerinde çapraz hale getirin.
 • Kendinizi çok fazla zorlamadan öne doğru kalkın ve sonra geri bırakın.
 • Kalkerken nefes verin ve yatarken nefesinizi alarak hareketi sürekli şekilde tekrarlayın. 3 set ve 10 tekrar ile başlangıç seviyesinde hareketi yapabilirsiniz.

2-) Side Bend

Göbek eriten egzersizler - side bend
Side bend, bir yan sıkıştırma egzersizidir.

Bu egzersiz ile yan karın kaslarınızı çalıştırarak hızlı bir şekilde yağ yakabilirsiniz. Başlangıç seviyesinde vücut ağırlığınızla yaptığınız egzersizi daha sonrasında dambıl seti veya ağırlık topları gibi ekipmanları ellerinize alarak zorlaştırabilirsiniz.

 • Egzersiz için dik bir şekilde ayakta durun ve önce ellerinizi arkada birleştirerek vücudunuzu rahatlatın.
 • Sonrasında kollarınızı salın ve bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Kollarınızı vücudunuza birleştirin ve ilk olarak sağ tarafınıza doğru eğilerek karın bölgenizi sıkıştırın. Doğrulun ve sol tarafınıza doğru hareketi tekrarlayın.
 • 10 tekrar ve 3 set şeklinde uygulayabilirsiniz. Hareketi yaparken önde doğru eğilmemeye ve sırtınızın dik durmasına özen göstermelisiniz.

3-) Warrior Balance

Göbek eriten egzersizler - warrior balance
Savaşçı dengesi veya warrior balance hareketi, dengede dururken karın kaslarınızın gerilmesini sağlar.

Orta seviye zorlukta olan bu hareketi doğru şekilde yapmanız halinde oldukça fayda sağlayabilirsiniz.

 • Hareketi yapmak için sol ayağınızın üzerinde durun ve sağ bacağınızı kaldırın. Sağ dizinizi kaldırdığınızda kalça hizasında olmalı.
 • Üst vücudunuzu karşıya doğru uzatın ve sağ bacağınızı yere paralel olarak geriye alın.
 • Birkaç saniye bu şekilde durun ve sonra benzer pozisyonu diğer bacağınız için gerçekleştirin. 10 tekrar ve 3 set olarak hareketi yapabilirsiniz.

4-) Push Ups – Half Push Ups

Göbek eriten egzersizler - push up
Üst gövde ve karın bölgesi için oldukça yararlı bir egzersiz olan şınav, kesinlikle egzersiz programınızda olmalıdır.

Kol, karın ve göğüs kaslarını harekete geçiren şınav hareketini doğru bir şekilde yapmanız önemlidir. Eğer şınav hareketini tam olarak yapamıyorsanız, yarım şınav hareketi ile başlayabilirsiniz.

 • Şınav hareketi için yere yüz üstü uzanın ve iki kolunuzu omuz genişliğinde açarak ayak parmak uçlarınız üzerinde pozisyon alın.
 • Kendinizi yere olabildiğince yaklaştıracak şekilde bileklerinizi kırarak aşağı inin ve kollarınız başlangıç pozisyonuna gelene kadar doğrulun. Yarım şınav için ise dizlerinizi kırın ve kollarınızı benzer şekilde kullanarak aşağı inip yukarı kalkın.
 • Hareketi başlangıç için 10 tekrar ve 3 set şeklinde gerçekleştirebilirsiniz.

5-) Hip Lift

Hip Lift
Hip lift, kalça kaldırma ve karın germe egzersizidir.

Bu hareket kalça bölgesi ve karın bölgesi için oldukça faydalıdır. Düzenli olarak egzersiz programınıza ekleyebilirsiniz. Hareketi yaparken zorlaştırmak adına iki elinize birer ağırlık almayı da deneyebilirsiniz.

 • Sırt üstü uzanın ve 90 derecelik açıyla dizlerinizi bükün. Kollarınızı vücudunuzun iki yanına uzatın.
 • Kalçanızı yukarı doğru kaldırın ve köprü pozisyonuna benzer bir pozisyona geldiğinizde birkaç saniye yukarıda kalıp ilk pozisyona geri dönün.
 • 10 tekrar ve 3 set şeklinde hareketi gerçekleştirebilirsiniz.

6-) Plank

Plank
Plank, en etkili karın bölgesi egzersizleri arasında yer almaktadır.

Karın, kol ve kalça kasları için faydalı bir hareket olan plank, egzersiz planınınız için son önerimiz olacak. Doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında oldukça etkili olan bu egzersiz, karın bölgesindeki yağlanma ile mücadelenizdeki en önemli silahlarınızdan biridir.

 • Plank hareketi için öncelikle yüz üstü uzanın ve sonra dirseklerinizi kırıp ayak parmak uçlarınızın üzerinde yükselin.
 • Bu pozisyonda başlangıç seviyesi için 30 saniye kadar bekleyin. Bir süre dinlendikten sonra hareketi tekrar edin. 3 set şeklinde egzersizi yapabilirsiniz.

Göbek eriten egzersizler yazımızın burada sonuna geliyoruz. Göbek bölgesindeki yağlanmaların önüne geçmek için ihtiyacınız olan tüm spor ekipmanlarını Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir