Trend

GÖLGEDE AÇAN MAVİ ÇİÇEKLER: ORTANCA

image

Botanikteki adı Hydrangea olan ortanca, kocaman mavi, pembe ve eflatun çiçekleri ile bahçelerin en göz alıcı ve vazgeçilmez bitkisidir. Ortanca doğrudan güneş ışığını sevmediği için gölgeli yerlerde daha çok büyür. Çok aşırı soğuk ve çok aşırı sıcaklar bitkinin yapraklarına ve çiçeklerine iyi gelmez.

Hava akımlarından kolayca etkilendiği için dikildiği yerin bir cephesi duvar olursa, rüzgardan daha az etkilenir. Yazın bütün güzelliği ile büyük ve rengarenk çiçek veren ortanca, kışın -15 derecenin altına düşmediği sürece, çiçeklerini dökse de yaşamaya devam eder.

Yazın haftada en az iki kere sulanması gereken ortancanızı kışın soğuktan korurken, su vermeyi de ihmal etmeyin. Su bitkinin her tarafına eşit dağıtılmalıdır. Eğer saksıda ekiliyse, sulandıktan sonra tabakta su bırakılmamalıdır. Her sulamada eşit miktarda su verilmelidir ve büyük bir değişiklik görülmediği sürece sulamalar hep aynı günde yapılmalıdır.

Ortancayı saksıda yetiştiriyorsanız sık sık saksı değiştirmemelisiniz, bu bitkinin büyümesini durduran bir faktördür. Ortancanızı çoğaltmak istiyorsanız köklerinden ayırma yöntemi ile kolayca yeni ortancalar oluşturabilirsiniz.

image (1)

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir