Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçları

Göz Altı Morluğu Neden Oluşur ve Nasıl Giderilir?

Göz çevresinde oluşan koyu göz halkaları birçok kişiyi rahatsız eden ancak oldukça yaygın görünen bir durumdur. Zamanla göz altı torbalarının da oluşmasına neden olan bu durumun birçok nedeni vardır. Bu yazımızda “Göz altı morluğu neden oluşur ve nasıl önüne geçilir?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Birçok kişinin yaşadığı bir sorun olan göz altı morluğu, doğal yöntemlerle veya farklı tedavi yöntemleriyle geçebilen bir durumdur. Şimdi gelin detaylarına daha yakından bakalım…

Göz Altı Morlukları Neden Ortaya Çıkar?

göz altı morluğu
Bir rahatsızlık yaşamak veya operasyon geçirmek sonucunda ortaya çıkabilen göz altı morluğu, farklı faktörler nedeniyle de oluşabilir.

Göz altı morluğuna neden olan en yaygın sorunlar şu şekildedir:

 • Uykusuzluk veya çok uyumak: Uyku problemi yaşamak, aşırı yorgunluk veya normalden fazla uyumak göz altı halkalarının oluşmasına neden olabilir. Uyku problemi çeken insanların cildi donuk ve soluk bir görünümdedir. Bu da göz altındaki koyu dokuların belirgin hale gelmesine neden olur. Ayrıca göz altlarında sıvı birikmesi de şişkinlik oluşmasına nedendir.
 • İlerleyen yaş: Doğal yaşlanma sürecinde göz altındaki koyu halkalar daha belirgin bir hale gelir. Çünkü yaş ilerledikçe cilt incelir ve esnekliğini kaybetmeye başlar. Ciltte azalan kolajen miktarı sonrasında cilt altında bulunan renkli kan damarları da daha belirginleşir.
 • Göz yorgunluğu ve rahatsızlıkları: Uzun süreler boyunca televizyon, bilgisayar veya telefon ekranına bakmak gözlerde aşırı yorgunluğa neden olur. Bu durumu çok uzun süre devam ettirmeniz halinde göz çevresindeki dan damaları genişler ve göz etrafındaki bölgeler koyu bir görünüme kavuşur.
 • Alerji: Farklı nedenlerle ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar göz kuruluğuna ve koyu halkalara neden olabilmektedir. Alerjik reaksiyon geliştiğinde histamin salınımı ortaya çıkar. Bu da gözlerde kızarıklık, şişlik, kaşıntı gibi sorunlar oluşturur. Bu durumlara bağlı olarak da göz çevresinde şişme ve kızarma meydana gelir. Alerjiye bağlı kaşıntılarda göz ve çevresini kaşımamaya özen göstermek önemlidir.
 • Sıvı kaybı: Dehidrasyon olarak isimlendirilen sıvı kaybı, vücudun ihtiyacı olan sıvı dengesinin bozulması durumudur. Bu durumda göz altlarında koyu halkalar ortaya çıkabilmektedir. Gün içerisinde yeterli miktarda su alınmaması bir sorundur. Bunun dışında fiziksel olarak sıvı kaybının arttığı aktiviteler sonrası su kaybının telafi edilmemesi durumunda göz çevresinde çöküklük ve kararmalar meydana gelmektedir.
 • Güneş ışınları: Güneşe uzun süre maruz kalmak, vücutta cilde renk sağlayan melanin pigmentinin fazla miktarda üretilmesine neden olur. Bu da göz çevresinde kararmaya zemin hazırlar.
 • Genetik yatkınlık: Aile bireylerinde göz altı morluğu durumu yaygın görünüyorsa bu kalıtsal bir özellik olarak size geçmiş olabilir.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

cilt bakımı
Koyu göz halkalarının giderilmesi için neden ortaya çıktığını tespit etmek önemlidir. Bu nedenle öncelikle bir uzman görüşü almanız gerekir.

Göz altı morlukları ile başa çıkmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Soğuk kompres: Şişkinliği azaltmak ve kan damarlarını daraltmak adına soğuk kompres uygulaması faydalı olabilir. Temiz bir havluya birkaç buz küpünü sarıp uygulayabilirsiniz. Farklı bir yöntem olarak soğuk suyla bir bezi ıslatıp 20 dakika kadar tutmayı deneyebilirsiniz.
 • Düzenli uykuya geçmek: Yeterince uyumamak veya çok uyumak göz altı morluğuna neden olur. Bu nedenle uyku düzenini sağlamanız önemlidir. Ayrıca uyku sırasında göz altlarında sıvı toplamaması için başı yüksek tutacak bir yastık kullanmanız faydalı olacaktır.
 • Göz altı kremleri ve maskeler: Cilt bakım ürünleri arasında yer alan göz altı kremleri ve göz altı maskeleri, cildin bu hassas bölgesine özel ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanır. Cilt bakım rutininize bu ürünleri eklemeniz ve düzenli kullanmanız faydalı olacaktır.
 • Çay poşeti: Gözlere soğuk poşet çay uygulaması morlukların görünümüne iyi gelmektedir. Çayın içerisinde bulunan antioksidanlar ve kafein, kan dolaşımı uyarır. Bu sayede damarlar daralır ve cilt altında sıvı tutulması azalır. Demlediğiniz çay poşetlerini bir süre soğuttuktan sonra 10-20 dakika kadar gözlerinize uygulamanız faydalı olacaktır.
 • Hindistan cevizi yağı: Göz altlarına yatmadan önce her gece Hindistan cevizi yağı ile masaj yapabilirsiniz.  Zarar gören cilt hücreleri için iyi bir yardımcıdır.
 • Salatalık: Herkesin bildiği en yaygın yöntemlerden biri olan salatalık, göz altlarına iyi gelmektedir. İki dilim salatalığı 5 dakika boyunca limon suyuna batırın. Sonra gözlerine yerleştirin ve 10 dakika kadar tutun. İşlemi yaparken gözlerinize limon suyunun temas etmemesine dikkat edin.
 • Gül suyu: Pamuk üzerine aldığınız bir miktar gül suyunu göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin. 15 dakika kadar bekletin. Göz çevresine iyi gelecektir.

Cildinizin tüm ihtiyaçları için en iyi cilt bakımı ürünlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir