Moda & GüzellikKozmetik Ürünler

Etkili Göz Makyajı Temizliği Nasıl Yapılır?

Maskara, far, eyeliner, göz kalemi… Göz makyajı yaparken kullanabileceğiniz çeşitli makyaj malzemeleri var. Bu ürünleri gözlerinize nasıl sürmeniz gerektiğini biliyorsunuz ama bu ürünleri gözlerinizden nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz? Cevabınız hayır ise etkili göz makyajı temizliği ile ilgili detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz!

Makyajı temizlemenin ne kadar önemli olduğunu artık herkes öğrendi. Ama bu temizliği nasıl yapmak gerektiğini yeterince öğrendik mi? Doğru ürünleri düzenli şekilde kullanarak sağlıklı bir cilde kavuşmak isterseniz siz de yazımızın detaylarına göz atabilirsiniz!

Göz Makyajı Temizliği

Göz makyajı temizliği nasıl yapılır
Hassas ve Narin Gözler için Göz Makyajı Temizliği, Oculid® Kirpik Dibi ve Göz Temizleme Mendili 20li

Makyaj yaptıktan sonra cildinizi temizlerken bazı noktalara dikkat etmeniz önemlidir. Özellik göz ve çevresi gibi hassas bir bölge için çok daha dikkatli ve özenli olmanız, cilt sağlığınız için de oldukça önemli. Cildinize zarar vermeden, göz çevrenizdeki deriyi inceltmeden ve dokunuzu yormadan göz makyajınızı temizlemelisiniz. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

 • İlk olarak şunu bilmelisiniz ki farklı formlarda göz makyaj temizleyicileri vardır. Krem formlu ürünler, likit ürünler, temizleme suları… Göz çevreniz için de özellikle makyaj temizleme suyu ve losyonu gibi ürünleri kullanabilirsiniz. Bu tarz ürünler, cilt dokunuzu yıpratmamanızı sağlarken makyajınızı da kolayca temizlemenizde etkilidir.
 • Makyaj temizlemek için kullandığınız ürün de oldukça önemli. Göz ve çevresi için mümkün olan en yumuşak temizleme araçlarını kullanabilirsiniz. Göz pamuğu, yumuşak bir temizleme mendili işinizi görecektir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, ürünün sert dokulu olmaması. Bu sayede göz çevrenizde hassasiyet oluşturmazsınız.
 • Eğer göz makyajınız yoğunsa, mesela smokey eye, tek bir pamuk ile tüm gözünüzü temizlemeye çalışmak yerine birkaç pamuk kullanabilirsiniz. Bu sayede hem makyajın gözünüzün etrafına bulaşmasını engelleyebilirsiniz hem de temizleme işlemini daha kolay tamamlayabilirsiniz.
 • Temizleme ürününü yeteri miktarda kullanıp kullanmadığınız da önemlidir. Eğer makyaj temizleme pamuğunuza yeterince losyon dökmediyseniz temizlik işi zorlaşır. Ayrıca ürünün, makyaj malzemesine de uygun olması önemli. Mesela su geçirmez bir rimel sürdüyseniz yağ bazlı bir makyaj temizleyici kullanmanız gerekiyor.
 • Makyajı temizledikten sonra da bakım rutinini devam ettirmeniz önemli konular arasında. Makyajınızı temizlediğinizde göz çevrenizde hassaslık oluşması mümkün. Bu hassaslığın kalıcı hasarlara dönüşmemesi için göz çevresi bakım kremlerinizi, nemlendiricilerinizi uygulamalısınız.
 • Rimelinizi temizlerken yaptığınız hareketler de oldukça önemlidir. Çok fazla ileri geri hareket yaparak rimeli temizlemeye çalışıyorsanız kirpiklerinizi dökebilirsiniz. Bunun yerine uygun temizleyiciyi seçmelisiniz. Mümkün oldukça yağ bazlı temizleyicileri seçerseniz makyajınızı daha kolay temizleyebilirsiniz.

Göz Makyajını Temizlerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Makyaj temizlemek ne kadar zor ki diye düşünmeyin. Bazı noktalara dikkat ederseniz daha sağlıklı kirpiklere, kaşlara ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Göz makyajınızı yaparken şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Öncelikle ve en önemlisi, makyajınızı temizlediğiniz pamuk mutlaka temiz olmalı. Daha önce kullanmadığınız, temiz bir makyaj pamuğunu cildiniz ile güvenle temas ettirebilirsiniz.
 • Mümkün oldukça doğal içerikli makyaj temizleyicileri seçebilirsiniz. Bu sayede hem göz çevrenize bakım yapmanız hem de makyaj kalıntılarından kurtulmanız mümkün hale gelir.
 • Eğer makyajınızı temizlerken temizleyici ürününüz gözünüz ile temas ederse hemen gözünüzü bol su ile durulamalısınız.
 • Gözlerinizi ovuşturarak makyajınızı temizlemek yerine pamuğu kirpiklerinizde biraz bekletebilirsiniz. Bu sayede kirpiklerinize de zarar vermezsiniz. Yumuşak, kavisli, narin hareketler yapmanız önemlidir.
 • Zorlandığınız, ince yerleri temizlemeniz gerektiği zamanlarda kulak pamuğundan yardım alabilirsiniz. Kulak pamuğuna makyaj temizleyiciyi döktükten sonra pamuk ile kirpik diplerinizi de kolayca temizleyebilirsiniz.
 • Eğer cildiniz normalinden daha hassas ise hassas ciltler için özel olarak üretilen makyaj temizleyicileri kullanabilirsiniz.

Çiçeksepeti’nde birbirinden farklı, her cilt tipine uygun, her makyaj malzemesine uygun makyaj temizleyicilerini bulabilirsiniz. Tüm bunları online olarak kolayca satın alıp kullanabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir