Sağlıklı YaşamBeslenme

Göz Sağlığına İyi Gelen Antioksidanlar ve Besinler

Günümüzde teknolojinin hayatın önemli bir parçası haline gelmesiyle göz sağlığı sorunları artar oldu. Uzun süre bilgisayar, telefon veya oyun konsolu başında vakit geçirme sonucunda gözlerinizde görme bozuklukları başta olmak üzere farklı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sorunların yaşanmaması için göz sağlığına dikkat etmeli ve düzenli beslenmeniz gerekir. Vitaminler ve antioksidanlar, göz sağlığı için oldukça önemlidir. Peki, göz sağlığına iyi gelen antioksidanlar ve besinler nelerdir? Cevabı yazımızda bulabilirsiniz.

Çevresel etkiler, yoğun iş hayatı, yoğunluk içerisinde aksatılan beslenme, hem vücut hem de göz sağlığı için tehdit oluşturur. Düzenli ve dengeli beslenmediğinizde gerekli vitamin ve antioksidanları alamazsınız. Bu durumda da gözlerinizde görme kalitesinin geriye gitmesine neden olabilirsiniz. Göz sağlığı için özellikle beta karaten ve A vitamini içeriden yiyecekler tüketmeniz önemlidir. Bunun dışında göz sağlığına iyi gelen antioksidanları ve besinleri düzenli bir şekilde almanız gerekir. Ek olarak bol bol su tüketmeyi ihmal etmemeli ve vücudunuzu susuz bırakmamalısınız.

Lutein ve Zeaksantin

Göze iyi gelen antioksidanlar ve besinler - ıspanak
Ispanak lezzetli olduğu kadar vitamin ve antioksidan açısından zengin bir besindir.

Maküler pigmenler olarak bilinen lutein ve zeaksantin, göz sağlığını destekleyen antioksidanların başında gelir. Bir nevi doğal güneş gözlüğü görevi gören bu iki antioksidan, güneşin zararlı ışınlarını engeller ve mavi ışığın göze olan etkisini en aza indirmeye yardımcı olur. Sarı nokta hastalığı olarak bilinen makula dejenerasyonu ve katarakt gibi göz hastalıklarının ortaya çıkma riskini de azaltır. Peki, lutein ve zeaksantin hangi besinlerde daha çok bulunur. Öncelikle bu iki antioksidan genelde besinlerde birlikte bulunmaktadır. Ispanak, pazı, lahana, maydanoz, Antep fıstığı ve yeşil bezelye en çok bulundukları besinlerdir. Bunun dışında yumurta sarısı, kırmızı üzüm ve mısır yine bu iki antioksidan bakımından zengindir. Bu besinleri düzenli olarak öğünlerinize eklemeli veya gıda takviyeleri alarak vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamalısınız.

Antosiyanin

Göze iyi gelen antioksidanlar ve besinler - böğürtlen
Kırmızı meyveler, göz sağlığı için önemli olan antosiyanin içermektedir.

Göz sağlığına oldukça yüksek katkısı bulunan antosiyanin, karanlıkta ve düşük ışıkta görme yeteneğinin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Eğer bilgisayar başında bir işte çalışıyorsanız, göz yorgunluğunuz her zaman üst seviyededir. Antosiyanin, göz yorgunluğunun giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Göz hücrelerinde oluşan serbest radikallerin azaltılmasında ve göz merceğinin sağlıklı kalmasında da yardımcıdır. Gözün sağlıklı kalmasını sağlarken aynı zamanda katarakt ve sarı nokta hastalıklarının oluşmasının da engellenmesinde etkilidir. Ek olarak glokom hastalarında ortaya çıkan görme bozukluklarının iyileştirilmesinde de yardımcı bir maddedir. Böğürtlen, yaban mersini, ahududu, çilek, nar, mürdüm eriği gibi kırmızı meyveler ve mor lahana ve pancar gibi sebzelerde bolca bulunmaktadır. Sabah kahvaltılarında yulafla birlikte kırmızı meyveler tüketmek veya smoothie yaparken bu meyveleri eklemek göz sağlığınız için faydalı olacaktır.

Astaksantin

Göze iyi gelen antioksidanlar ve besinler - kalamar
Kalamar ve karides gibi deniz ürünleri, göz sağlığı için önemli besinlerdir.

En güçlü antioksidanlar arasında yer alan astaksantin, göz sağlığı için önemli bir koruyucudur. Özellikle lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlarla birleştiğinde göz sağlığını iyileştirmede üst seviyede başarılıdır. Oksadatif stresten gözleri koruyan bu antioksidan aynı zamanda kan akışını hızlandırarak retina ve göz kürelerinin yeniden oksijenlemesine yardımcı olur. Bu sayede gözdeki toksinler daha kolay bir şekilde temizlenir. Retinanın ışık kaynaklı hasar almasının önüne geçen astaksantin; glokom ve katarakt gibi yaş ilerlemesine bağlı ortaya çıkan göz hastalıklarının önlenmesi ile etkilerinin azaltılmasında da etkilidir. Gıda takviyesi olarak alabileceğiniz astaksantin, kalamar, somon, kırmızı alabalık, yengeç, karides ve ıstakoz gibi deniz ürünlerinde doğal olarak bulunmaktadır.

Krosin

Safran
Sağlıklı bir yaşam için safran kullanımını hayatınızın bir parçası haline getirmeniz önemlidir.

Mucizevi baharat olarak isimlendirilen safran içerisinde bulunan krosin, göz sağlığı için oldukça önemli bir antioksidandır. Krosin, safran çiçeğinin doğal bileşenidir. Bu antioksidan başta glokom olmak üzere makula dejenerasyonu ve diyabetik retinopati gibi hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olur. Anti-inflamatuar ve kan akışı artırıcı etkisi sayesinde retinayı korur ve görüşün iyileşmesini sağlar. Krosini düzenli almak için yemeklerde, tatlılarda ve içeceklerde safran baharatını kullanabilirsiniz.

Göze İyi Gelen Besinler

Meyve ve sebzeler
Göz sağlığına iyi gelen besinleri aşağıda bulabilirsiniz.
  • Çiğ kapya biber, içerdiği C, E ve A vitaminleri ile göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Düzenli çiğ kapya biber tüketimi, katarakt riskini azaltmaktadır.
  • Günde bir avuç ay çekirdeği ve fındık günlük alınması gereken E vitamini ihtiyacını karşılar. E vitamini, katarakt oluşumunun engellenmesinde etkilidir.
  • Somon balığı, EPA ve DHA kaynağıdır. Göz tansiyonunun düşürülmesinde oldukça etkilidir.
  • Havuç ve balkabağı, göz sağlığı denildiğinde akla ilk gelen besinlerdir. Beta karoten kaynağı olan bu iki besin, yüksek oranda E vitamini de içermektedir. Bu sayede gözlerinizin karanlıkta daha iyi görmesini sağlar ve ışıktan olumsuz etkilenmenin önüne geçer.
  • Karaciğer, iyi bir çinko kaynağıdır. Retinanın korunmasında yardımcı olur. Kuru baklagiller ile tüketerek daha faydalı hale getirebilirsiniz.
  • Brokoli ve bürüksel lahanası, bolca antioksidan içerdiği için göz sağlığına oldukça faydalıdır. Bu iki besini haftalık beslenme programlarınıza eklemenizi tavsiye ederiz.

Göz sağlığına iyi gelen antioksidanlar ve besinler hakkında bilgiler verdiğimiz yazımız burada sona eriyor. Sağlıklı bir yaşam için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir