Sevgililer GünüHediye Önerileri

Güllerin Anlamı: Sevgililer Günü’nde Neden Gül Gönderilir?

Hayatta her şeyin bir anlamı olduğu gibi hediyelerin de birer anlamı vardır. Özellikle Sevgililer Günü gibi özel bir günde veriliyorsa kendine özgü dilleri ve yarattıkları ifadelerle hediyelerin duygularımıza tercüman olmasını istersiniz. Bu nedenle aşkı ifade etmenin en güzel yolu olan çiçekler, böylesi özel günlerin olmazsa olmazıdır. Fakat çiçekler arasında bir tanesi var ki aşk denildiğinde akla ilk o gelir. Gül çiçeğinden bahsediyoruz. Bu yazımızda “Sevgililer Günü’nde neden gül gönderilir?” sorusunu cevaplarken aynı zamanda güllerin anlamı hakkında bilgiler vereceğiz.

2022 yılında güncellenmiştir.

Güllerin anlamı - Kırmızı güller
14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken, aşıklar için “Ne hediye alsam?” sorusunun en güzel cevabı genelde çiçekler oluyor.

Aşkı ifade etmenin en güzel yolu olan çiçekler, taşıdıkları özel anlamlar sayesinde kelimelerin ifade etmesi zor olan duyguların tercümanı olur. Bu çiçekler arasında en çok tercih edileni ise güllerdir. Öyle ki Sevgililer Günü denildiğinde çoğu kişinin aklına kırmızı gül gelir. Fakat, siz de bu özel günde sevdiğinize gül hediye etmek istiyorsanız, öncelikle vereceğiniz gülün ne anlama geldiğini bilmenizde fayda var. Güller, renkleri ve hatta buket içerisinde yer alan sayıları ile bile farklı anlamlar ifade edebiliyor.

Sevgililer Günü’nde Neden Gül Gönderilir?

Sevgililer Günü'nde neden gül gönderilir?
Kırmızı güller aşkın sembolü haline gelmiştir.

14 Şubat, sevgiliye hediye almak ve onu mutlu etmek dışında aslında onun sizin için ne kadar değerli olduğunu anlatmak adına da bir fırsat sunar. Bu fırsatı iyi değerlendirerek, sevdiğinizi özel hissettirmek eminiz ki sizin de mutlu olmanızı sağlayacaktır. Bu özel günde güllerin tercih edilme sebebi ise zarafet, güzellik, saflık ve masumiyeti bir arada barındırmanın yanı sıra “Seni Seviyorum.” demenin en güzel hali olmalarıdır. Tabii her konuda olduğu gibi bu konuda da efsaneler var. Biraz da bu efsanelerden bahsedelim:

  • İlk efsane 15.yy’da Fransa Kralı 4. Henry’nin kızının Aziz Valentine şerefine verdiği bir partide geçiyor. Anlatılanlara göre partiye katılan bütün kadınlar kavalyelerinden bir buket çiçek almış. Çiçek verme geleneği de böyle başlamış.
  • Diğer efsanemiz daha eskiye dayanıyor ve Roma mitolojisinde geçiyor. Efsaneye göre; çiçek tanrıçası Flora ormanda yürürken genç bir kadının cesedi ile karşılaşıyor. Bu kadar genç ve güzel birinin cansız yatmasına üzülen tanrıça, kadını dünyanın en güzel çiçeklerinden birine dönüştürüyor. Beyaz güle…  Çiçeğin adını aslında aşk tanrısı Eros’a atfen koyuyor; Rose.
  • Son olarak günümüze biraz daha yakın bir tarihten bir efsane ile bitirelim. 14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını bir çiçekle yollamasından bu yana özel bir gün olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Sevgililer Günü’nün nasıl ortaya çıktığına dair daha detaylı bilgi isterseniz Sevgililer Günü Nedir? Ne Zaman Kutlanır? Neden Kutlanır?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Güllerin Anlamı ve Hediye Önerileri

Güllerin anlamı - Kırmızı gül buketi
Renk renk güller arasından en güzel seçimi yapmak için anlamlarını bilmenizde fayda var.

Yukarıda “Sevgililer Günü’nde neden gül gönderilir?” sorusunu cevaplarken güllerin anlamı farklıdır demiştik. Şimdi bu konuyu biraz daha açalım ve renk renk güllerin ne anlama geldiğini anlatırken aynı zamanda hediye önerilerinde bulunalım:

1-) Kırmızı

Sevgililer Günü'nde neden gül gönderilir? - Kırmızı gül buketi
Aşkı ve tutkuyu ifade etmenin en güzel ve en özel yolu kırmızı güllerdir.

Sevgililer Günü’nde en çok tercih edilen gül rengi kırmızıdır ve güllerin anlamı denildiğinde kırmızı gülün anlamını hemen hemen herkes bilir. Aslında sadece Sevgililer Günü değil hemen hemen her durumda kırmızı güllerin göz alıcı güzelliğini kullanır, taşıdığı özel anlama güveniriz. Kırmızı gül; aşkı, cesareti, tutkuyu, takdiri ve saygıyı temsil eder. Tüm bu anlamların yanı sıra romantik bir atmosfer oluşturmanın da en güzel yolunu sunar. Eğer siz de romantik bir akşama hazırlık yapıyorsanız, 11’li Kırmızı Gül Buketi hediye olarak doğru seçim olacaktır. Çünkü 11 gül, “Hayatımda en çok sevdiğim kişisin.” demenin en güzel yoludur.

Not: “Hangi gülü, kaç adet göndermeliyim?” diye düşünüyorsanız Güllerin Sayısına Göre Anlamları yazımıza bakarak öğrenebilirsiniz.

2-) Beyaz

Güllerin anlamı - Beyaz gül buketi
Cipso ve yeşilliklerle süslenmiş 19 adet beyaz gülden oluşan Sonsuz Sevgi buketi, özel bir hediye olacaktır.

Dünya üzerinde en çok tercih edilen gül, kırmızı gül olsa da hemen sonrasında beyaz gül gelir. Tarih boyunca önemli anlar ve durumlarda insanların birbirine hediye ettiği bu güzel güller, seremonilerinde vazgeçilmezidir. Beyaz gül; masumiyet, saflık, temizlik, saygı ve değer vermek anlamındadır. Siz de Sevgililer Günü özelinde seçiminizi beyaz gülden yana kullanacaksanız tavsiyemiz; Sonsuz Sevgi Beyaz Gül Buketi.

3-) Pembe

Güllerin anlamı - pembe gül buketi
Pembe gül, renginin verdiği sevimlilikle beraber nezaket ve şirinliği temsil eder.

Görüntüsü ile bakanı kendine hayran bırakan pembe güller, tatlılığı ve güzelliği ile ön plana çıkıyor. Genel anlamda nezaket, masumiyet ve zarafeti simgeleyen pembe güllerin seçtiğiniz tonuna göre de anlamı değişebiliyor. Örneğin; açık pembe gül incelik, tatlılık ve teşekkür anlamına geliyor. Koyu pembe gül ise hayranlık, sempati ve nezaket anlamında kullanılıyor. Sevgililer Günü özelinde sevdiğinize tatlı ve masum sürpriz yapmak isterseniz tavsiyemiz; Ebru Sanatlı Pembe Degrade güller.

4-) Sarı

Güllerin anlamı - sarı gül buketi
Sarı gül, verdiğiniz kişiye göre farklı anlamlar taşır.

Sarı rengin pozitif enerjisi, güller ile buluşunca ortaya iç ısıtan bir görüntü çıkıyor. İçerisinde iki farklı anlam barındıran sarı gül, arkadaşlarınız için sağlam bir dostluğu simgelerken sevgiliniz için uzun ömürlü bir aşkı simgeliyor. Ayrıca yeni bir başlangıç ve hafif bir kıskançlığı simgeleyen sarı güzelleri, tatsız bir durumda özür dileme hediyesi olarak da tercih edebilirsiniz. Sevgililer Günü özelinde tercihini sarı gülden yana kullanmak isteyenler için bizim tavsiyemiz; Yellow Crest Çiçek Buketi.

5-) Turuncu

Turuncu gül kutusu
Özel tasarım saksı içerisinde sunulan turuncu güller harika bir Sevgililer Günü hediyesi olacaktır.

Turuncu renk, insanın içini kıpır kıpır yapan oldukça enerjik bir renktir. Bu güzel renkteki gülleri çok fazla görmeye alışkın olmasanız da son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladı. Turuncu gül; coşkuyu, heyecanı, hevesi ve tutkuyu temsil eder. Bu nedenle de Sevgililer Günü için aslında oldukça idealdir. Siz de turuncu güllerin enerjisine inanıyor ve turuncu gül ile sevdiğinize sürpriz yapmak istiyorsanız tavsiyemiz; Kişiye Özel Harf Saksıda Turuncu Güller.

6-) Somon

Somon gül buketi
Göz alıcı bir zarafet; somon rengi gül buketi.

Somon rengi gül; şeftali renginden biraz koyu, turuncu gülden ise biraz daha pembe tonlarına yakın bir tondadır. Oldukça güzel ve zarif görünen bu gül, tutku ve heyecanı simgelemektedir. Sevgililer Günü özelinde somon rengi gül tercih etmeyi düşünüyorsanız bizim tavsiyemiz; Somon Gül Buketi.

7-) Karışık Gül Buketi

Karışık gül buketi
Aşkın sembolü olan güller ile sevdiğinizi mutlu edin.

Tek bir renk güle karar veremediyseniz en güzel çözüm tüm renkleri içinde barındıran harika bir gül buketidir. Rengarenk güllerden özenle hazırlanan Karışık Çiçek Buketi ile sevdiğinize olan aşkınızı Sevgililer Günü özelinde en özel haliyle gösterebilirsiniz.

Akıllarda dolanan güllerin anlamı ve “Sevgililer Günü’nde neden gül gönderilir?” sorularını cevapladığımızı düşünüyoruz. Sevdiğinizi mutlu edecek tüm hediyeleri ÇiçekSepeti‘nde bulabilir, hızlı gönderim ve uygun fiyat avantajlarıyla sipariş edebilirsiniz. İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir