Güzel Bir Gün Geçirmek İçin Sonbahar Temalı 7 Film


1
1 point

Sonbahar; kimileri için yaza veda, kimileri için evde daha fazla vakit geçirmek, kimileri için romantik günler demek… Yazın sıcak günlerinin yavaş yavaş geride kaldığı bu günlerde hafif yağmurlarla birlikte solan yaprakları görmek herkesi biraz hüzünlendiriyor ve depresif bir moda sokuyor. Dışarı çıkmak yerine evde sıcak kahve eşliğinde kitap okumak ya da film izlemek bu yüzden daha çok tercih ediliyor. Bu yazımızda evdeki günlerinizi güzelleştirecek ve içinizi ısıtacak sonbahar temalı 7 film sizi bekliyor.

Havalar günden güne soğuyor, günler kısalmaya başlıyor ve gelmekte olan kış günlerini düşündükçe biraz daha battaniye altına girip bir şey yapasınız gelmiyor mu? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz! Sonbaharın melankolik etkisi insanları depresif bir hale sokarak hayat enerjisini bazen en alt noktalara çekebilir. Fakat tabii ki buna kapılıp mutsuz bir gün geçirmekte olmaz. O yüzden sonbahar temasını kullanan ve sonbaharın pastoral renkleriyle adeta bir kart postal fotoğrafı havası yaratan birbirinden güzel filmler sizi bekliyor. Patlamış mısır, atıştırmalıklar ve sıcacık bir kahve ile battaniye altında içinizi ısıtacak sonbahar temalı filmler önerilerimize başlıyoruz…


1-) Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring / İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar
lkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar film

Muhteşem manzaraları bir araya getiren bu filmde bir gölün ortasına kurulmuş yüzen bir ev, yaşlı bir rahip ve küçük bir rahip adayının hikayesini izleyeceksiniz. Yaşlı rahibin ufak çocuğa olan yaklaşımı ile mevsimler geçip giderken çocuğun geçirdiği evrim son derece doğal bir ahenkle ilerler. Asıl öğretmenin hayatın kendisi olduğunu beklemek ve görmek her ikisi içinde muhteşem bir öğreti olacaktır.

 • Rottentomatoes Score: %94
 • Imdb: 8.0

Görsel kaynak: europeanfilmawards.eu

Tam bir görsel şölen olan filmde son derece etkileyici görsel sahneler tüm festivallerde büyük beğeni ile karşılandı. İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… Ve İlkbahar, yönetmen Kim Ki-Duk’un sineması ile de tanışmanız için de harika bir başlangıç…

Bu muhteşem film eşliğinde size muhteşem tavsiyemiz: Ülker Film Paketi! İçinde bulunan atıştırmalıklarla film keyfi bir üst boyuta çıkacak.

2-) Jeux d’enfants / Love Me If You Dare / Cesaretin Var mı Aşka?
Film: Cesaretin Var mı Aşka?

Sevdiğiniz kişiyle bir cesaret oyunu oynayarak onu 10 yıl görmemek adına iddiaya girebilir misiniz? Julien ve Sophie, okul yıllarından beri tanışan iki yakın arkadaşın yaşadığı sıkıntılar, her ikisini birbirlerine daha da fazla yakınlaştırır ve aralarında cesaretlerini sınamaları ile başlayan süreç, zaman içinde ilginç bir cesaret oyununa dönüşür. Oyunun kuralı çok basittir ve oyun, gitgide inanılmaz bir aşk yaratır aralarında.

 • Rottentomatoes Score: %89
 • Imdb: 7.6

Görsel kaynak: Pinterest

“Jeux d’enfants” Yann Samuell’in yönetmenliğini yaptığı 2003 yapımı bir Fransız filmi ve tam Türkçe karşılığı “oyun alanı” ya da “çocuk oyunu” gibi bir şeye denk gelse de İngilizce çevrisi “Love Me If You Dare” üzerinden Türkiye’de de “Cesaretin Var mı Aşka?” ismiyle biliniyor.

İçinizi ısıtacak hikayesiyle oldukça seveceğiniz bu filmi sıcacık bir kahve eşliğinde izlemek ve kendinizi şımartmak isterseniz; french press kahve seti tam size göre!

3-) October Sky / Ekim Düşü
Film: Ekim Düşü

İsminden de anlaşıldığı üzere October Sky, sonbaharda geçiyor ve  bir grup çocuğun yaşadıklarına odaklanıyor. Gerçek bir öyküden filme aktarılan bu hikayeyi izlemek için patlamış mısır patlatın, sıcak bir çay hazırlayın ve koltuğunuza yaslanıp günün tadını çıkarın.

 • Rottentomatoes Score: %91
 • Imdb: 7.8

Görsel kaynak: empireonline.com

Filmin konusuna gelecek olursak, tüm erkek çocukların babaları gibi madenci olmalarının beklendiği bir kasabada, ailesinin onun için hazırladığı geleceğin dışına çıkmaya çalışan, büyük hayalleri olan bir gencin hikayesi sizi bekliyor.

Jake Gyllenhaal’ın çocukluk yıllarına gideceğiniz ve Joe Johnston tarafından yönetilen bu film buram buram sonbahar havası taşıyor. Böyle bir filmin yanında Wonderbites Çikolata Kutusu çok iyi gider bizden söylemesi. 😉

4-) 500 Days Of Summer / Aşkın 500 Günü
Film: Aşkın 500 Günü

Adında yaz geçse de atmosferi itibariyle sonbahar temalı bir film olan 500 Days Of Summer, aşkın gerçek olduğuna inanmayan bir kadın ve ona aşık olan bir adamın hikayesini anlatıyor. Güzel bir gün geçirmek istiyorsanız hem eğlenecek, hem hüzünlenecek hem de aşkın bin bir haline tanık olacaksınız.

 • Rottentomatoes Score: %85
 • Imdb: 7.7

Görsel kaynak: nofilmschool.com

Marc Webb’in ilk uzun metraj çalışması Aşkın 500 Günü, modern zamanlarda aşk temasını ele alırken aslında klasik romantik komedi anlatımına da meydan okuyor. Joseph Gordon Levitt ve Zooey Deschanel’in üstün performanslar sergilediği bu hikaye, müzikleriyle de sizi yakalayacak ve sonuna dek sürükleyecek. O yüzden kuruyemiş, içecek ve atıştırmalık ürünlerinizi hazırlayın, keyif başlasın!

5-) Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği
Film: Ölü Ozanlar Derneği

Sırada bir klasik var… Ölü Ozanlar Derneği ya da orijinal ismiyle Dead Poets Society, 1950’lerin Welton Akademisi’nde geçiyor. Disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan ancak geri kafalılığın iktidarda olduğu okulda yeni gelen İngilizce öğretmeni John Keating birçok şeyi değiştirecektir.

 • Rottentomatoes Score: %92
 • Imdb: 8.1

Görsel kaynak: ourgoldenage.com

Öğrencilerini şiir ve nitelikli edebi yapıtlarla tanıştıran Keating, onların pek çoğu üzerinde derin bir etki yaratır ve geleceğe dair hayallerinin şekillenmesini sağlar. Bu durum despot yönetimin hoşuna gitmez ve olaylar gelişir… Patlamış mısır makinesi çalışsın, kola, çikolata veya kurabiyeler hazırlansın çünkü bir solukta izleyeceğiniz film sizi bekliyor 🙂

6-) Sonbahar / Autumn
Film: Sonbahar

Sonbahar havasını sonuna kadar hissedeceğiniz dünyada ve Türkiye’de festivallere katılan, önemli ödüllere uzanan Özcan Alper filmi Sonbahar, katıldığı eylemlerden dolayı hüküm giyen, sonrasında cezaevinden hasta olarak çıkan Yusuf’un mücadelesini anlatmaktadır.

 • Rottentomatoes Score: %83
 • Imdb: 7.8

Görsel kaynak: Vimeo

Yusuf’un (Onur Saylak) Çamlıhemşin-Fırtına Vadisindeki köyüne, yaşlı annesinin yanına dönmesi, köyün bozulan ekonomisi yüzünden sadece yaşlıların kaldığı köyde zamanını arkadaşı Mikhail ile yaşayamadıkları gençliklerini düşünerek geçirmesi, iç hesaplaşması ve Karadeniz’in doğal güzellikleri size soluksuz bir film deneyimi sunacak. Sonbaharı sonuna kadar hissedeceğiniz bu film için battaniye altında sıcacık kupa kahve veya çay, biraz da atıştırmalık iyi gidecektir.

7-) Ahlat Ağacı / The Wild Pear Tree
Film: Ahlat Ağacı

Sonbahar temalı film listemizde sona geldik… Nuri Bilge Ceylan’ın sekizinci sinema filmi olan Ahlat Ağacı, yönetmenin ustalıkla kullandığı kamerası sayesinde adeta bir yağlı boya tablosundan çıkma sahneler eşliğinde bir sanat eseri sunuyor. Böylesine güzel görüntüleri televizyon karşısında izlerken eminiz siz de hayran kalacak, gününüzü bu filme ayırdığınız için pişman olmayacaksınız.

 • Rottentomatoes Score: %94
 • Imdb: 8.1

Görsel kaynak: filmcomment.com

Nuri Bilge Ceylan’ın iyice oturttuğu ve artık imzası sayılabilecek olan; kaba tabirle o bol diyaloglu fotoğraflarla sinema yapmak bu filmde de oldukça göz önünde. Hikayesine gelirsek, Sinan oldum olası edebiyatla ilgili bir genç adamdır ve yazar olmak istemektedir. Anadolu’da doğduğu köye dönen genç adam kitabını bastıracak parayı bulmak için uğraşırken babasının geçmişten kalan borçları başına dert olacaktır. Pastoral mevsim manzaraları eşliğinde hayatı, kendinizi ve birçok şeyi sorgulayacağınız bir film sizi bekliyor. Bu arada bolca kahve hazırlamanızı, atıştırmalık sayısını arttırmanızı tavsiye ederiz zira film 3 saat 8 dakika sürüyor. 🙂

Sonbahar temalı film listemizdeki filmleri ya da başka seveceğiniz yapımları izlerken ihtiyacınız olacak olan her şey ÇiçekSepeti‘nde varvar! İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir