Kültür & SanatFilm

Güzel Bir Gün Geçirmek İçin Sonbahar Temalı 7 Film

Sonbahar; kimileri için yaza veda kimileri için evde daha fazla vakit geçirmek kimileri için romantik günler demek… Yazın sıcak günlerinin yavaş yavaş geride kaldığı bu günlerde, hafif yağmurlarla birlikte solan yaprakları görmek herkesi biraz hüzünlendirir. Doğal olarak da biraz depresif bir moda sokar. Dışarı çıkmak yerine, evde sıcak kahve eşliğinde kitap okumak ya da film izlemek bu yüzden daha çok tercih edilir. Bu yazımızda evdeki günlerinizi güzelleştirecek ve içinizi ısıtacak sonbahar temalı 7 film sizi bekliyor.

Gelmekte olan kış günlerini düşündükçe biraz daha battaniye altına girip bir şey yapasınız gelmiyor mu? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz! Sonbaharın melankolik etkisi insanları depresif bir hale sokarak hayat enerjisini bazen en alt noktalara çekebilir. Fakat tabii ki buna kapılıp mutsuz bir gün geçirmekte olmaz. O yüzden sonbahar temasını kullanan ve sonbaharın pastoral renkleriyle adeta bir kart postal fotoğrafı havası yaratan birbirinden güzel filmler sizi bekliyor.

Sonbahar Temalı Film Önerileri

Patlamış mısır, atıştırmalıklar ve sıcacık bir kahve ile battaniye altında içinizi ısıtacak sonbahar temalı filmler önerilerimize başlıyoruz…


1-) Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring / İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar

Sonbahar temalı film - İlkbahar, yaz, sonbahar, kış
Rottentomatoes Score: %94
Imdb: 8.0
Görsel kaynak: europeanfilmawards.eu

Muhteşem manzaraları bir araya getiren bu filmde bir gölün ortasına kurulmuş yüzen bir ev, yaşlı bir rahip ve küçük bir rahip adayının hikayesini izleyeceksiniz. Yaşlı rahibin ufak çocuğa olan yaklaşımı farklıdır. Mevsimler geçip giderken çocuğun geçirdiği evrim son derece doğal bir ahenkle ilerler. Asıl öğretmenin hayatın kendisi olduğunu beklemek ve görmek her ikisi içinde muhteşem bir öğreti olacaktır.

Tam bir görsel şölen olan filmde son derece etkileyici görsel sahneler sizi bekliyor. İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… Ve İlkbahar, yönetmen Kim Ki-Duk’un sineması ile de tanışmanız için de harika bir başlangıç…

Bu muhteşem film eşliğinde size muhteşem tavsiyemiz: Ülker Film Paketi! İçinde bulunan atıştırmalıklarla film keyfi bir üst boyuta çıkacak.

2-) Jeux d’enfants / Love Me If You Dare / Cesaretin Var mı Aşka?

Sonbahar temalı film - Cesaretin var mı aşka?
Rottentomatoes Score: %89
Imdb: 7.6
Görsel kaynak: Pinterest

Sevdiğiniz kişiyle bir cesaret oyunu oynayarak onu 10 yıl görmemek adına iddiaya girebilir misiniz? Julien ve Sophie, okul yıllarından beri tanışan iki yakın arkadaştır. Yaşadıkları sıkıntılar, her ikisini birbirlerine daha da fazla yakınlaştırır. Aralarında cesaretlerini sınamaları ile başlayan süreç, zaman içinde ilginç bir cesaret oyununa dönüşür. Oyunun kuralı çok basittir ve günden güne birbirlerine aşık olurlar.

“Jeux d’enfants” Yann Samuell’in yönetmenliğini yaptığı 2003 yapımı bir Fransız filmidir. Türkçe karşılığı “oyun alanı” ya da “çocuk oyunu” gibi bir şeye denk gelir. Fakat İngilizce çevrisi “Love Me If You Dare” üzerinden Türkiye’de de “Cesaretin Var mı Aşka?” ismiyle bilinmektedir.

İçinizi ısıtacak hikayesiyle oldukça seveceğiniz bu filmi, sıcacık bir kahve eşliğinde izlemek ve kendinizi şımartmak isterseniz; french press kahve seti tam size göre!

3-) October Sky / Ekim Düşü

Sonbahar temalı film- Ekim Düşüşü
Rottentomatoes Score: %91
Imdb: 7.8
Görsel kaynak: empireonline.com

İsminden de anlaşıldığı üzere October Sky, sonbaharda geçiyor ve  bir grup çocuğun yaşadıklarına odaklanıyor. Gerçek bir öyküden filme aktarılan bu hikayeyi izlemek için patlamış mısır patlatın, sıcak bir çay hazırlayın ve koltuğunuza yaslanıp günün tadını çıkarın.

Filmin konusuna gelecek olursak tüm erkek çocukların babaları gibi madenci olmalarının beklendiği bir kasaba düşünün. Fakat bir kişi ailesinin onun için hazırladığı geleceğin dışına çıkmaya çalışmaktadır. Kısacası büyük hayalleri olan bir gencin hikayesi sizi bekliyor.

Jake Gyllenhaal’ın çocukluk yıllarına gideceğiniz ve Joe Johnston tarafından yönetilen bu film buram buram sonbahar havası taşıyor. Böyle bir filmin yanında Wonderbites Çikolata Kutusu çok iyi gider bizden söylemesi. ;)

4-) 500 Days Of Summer / Aşkın 500 Günü

Sonbahar temalı film - Aşkın 500 günü
Rottentomatoes Score: %85
Imdb: 7.7
Görsel kaynak: nofilmschool.com

Adında yaz geçse de 500 Days Of Summer, sonbahar temalı bir filmdir. Aşkın gerçek olduğuna inanmayan bir kadın ve ona aşık olan bir adamın hikayesini anlatır. Güzel bir gün geçirmek istiyorsanız, hem eğlenecek, hem hüzünlenecek hem de aşkın bin bir haline tanık olacaksınız.

Marc Webb’in ilk uzun metraj çalışması Aşkın 500 Günü, modern zamanlarda aşk temasını ele almaktadır. Aslında klasik romantik komedi anlatımına da meydan okuyan bir filmdir. Joseph Gordon Levitt ve Zooey Deschanel’in üstün performanslar sergilediği bu hikaye, müzikleriyle de sizi mutlu edecektir. O yüzden kuruyemiş, içecek ve atıştırmalık ürünlerinizi hazırlayın, keyif başlasın!

5-) Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği

Dead Poets Society
Rottentomatoes Score: %92
Imdb: 8.1
Görsel kaynak: ourgoldenage.com

Sırada bir klasik var… Ölü Ozanlar Derneği ya da orijinal ismiyle Dead Poets Society. 1950’lerin Welton Akademisi’nde geçen film, bir öğretmen öğrenci hikayesi. Disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan ancak geri kafalılığın iktidarda olduğu okulda yeni gelen İngilizce öğretmeni John Keating birçok şeyi değiştirecektir.

Öğrencilerini şiir ve nitelikli edebi yapıtlarla tanıştıran Keating, pek çoğu üzerinde derin bir etki yaratır. Geleceğe dair hayallerinin şekillenmesini sağlar. Fakat bu durum despot yönetimin hoşuna gitmez ve olaylar gelişir… Patlamış mısır makinesi çalışsın, kola, çikolata veya kurabiyeler hazırlansın çünkü bir solukta izleyeceğiniz film sizi bekliyor :)

6-) Sonbahar / Autumn

Sonbahar temalı film - Sonbahar
Rottentomatoes Score: %83
Imdb: 7.8
Görsel kaynak: Vimeo

Sonbahar havasını sonuna kadar hissedeceğiniz bir film var sırada; Sonbahar. Dünyada ve Türkiye’de festivallere katılan, önemli ödüllere uzanan Özcan Alper filmi Sonbahar, katıldığı eylemlerden dolayı hüküm giyen, sonrasında cezaevinden hasta olarak çıkan Yusuf’un mücadelesini anlatmaktadır.

Yusuf’un (Onur Saylak) Çamlıhemşin-Fırtına Vadisindeki köyüne, yaşlı annesinin yanına döner. Köyün bozulan ekonomisi yüzünden sadece yaşlıların kaldığı köyde, zamanını arkadaşı Mikhail ile yaşayamadıkları gençliklerini düşünerek geçirmeye başlar. Fakat iç hesaplaşmalar farklı hikayelerin kapısını aralar. Sonbaharı sonuna kadar hissedeceğiniz bu film için battaniye altında sıcacık kupa kahve veya çay, biraz da atıştırmalık iyi gidecektir.

7-) Ahlat Ağacı / The Wild Pear Tree

Ahlat ağacı
Rottentomatoes Score: %94
Imdb: 8.1
Görsel kaynak: filmcomment.com

Sonbahar temalı film listemizde sona geldik… Nuri Bilge Ceylan’ın sekizinci sinema filmi Ahlat Ağacı, yönetmenin ustalıkla kullandığı kamerası sayesinde adeta bir yağlı boya tablosundan çıkma gibi… Böylesine güzel görüntüleri televizyon karşısında izlerken eminiz siz de hayran kalacak, gününüzü bu filme ayırdığınız için pişman olmayacaksınız.

Nuri Bilge Ceylan’ın iyice oturttuğu ve artık imzası sayılabilecek olan; kaba tabirle o bol diyaloglu fotoğraflarla sinema yapmak bu filmde de oldukça göz önünde. Hikayesine gelirsek, Sinan oldum olası edebiyatla ilgili bir genç adamdır ve yazar olmak istemektedir. Anadolu’da doğduğu köye dönen genç adam kitabını bastıracak parayı bulmak için uğraşırken babasının geçmişten kalan borçları başına dert olacaktır. Pastoral mevsim manzaraları eşliğinde hayatı, kendinizi ve birçok şeyi sorgulayacağınız bir film sizi bekliyor. Bu arada bolca kahve hazırlamanızı, atıştırmalık sayısını arttırmanızı tavsiye ederiz zira film 3 saat 8 dakika sürüyor. :)

Sonbahar temalı film listemizdeki filmleri ya da başka seveceğiniz yapımları izlerken ihtiyacınız olacak olan her şey ÇiçekSepeti‘nde varvar! İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir