Kültür & SanatKitap

Hafta Sonunu Sıkılmadan Geçirmenizi Sağlayacak Kitaplar

2019 Mart ayından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan, farklı ve yeni bir düzene alışmamızı gerektiren Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele etmeye başladık. Bu zorlu günlere sokağa çıkma yasakları da eklendi. Böyle olunca evlerimizde daha izole, belki daha önce hiç yaşamadığımız şekilde bir hayata adım attık. Karantina dönemlerinde sıkıntıdan çeşitli aktivitelere yöneldiğinizi ve sıkılmamak için her şeyi denediğinizi biliyoruz. Biz de sizin için, hafta sonu yasaklarında sizi eğlendirecek ve belki farklı ilgi alanlarına yönelmenizi ve hafta sonunu sıkılmadan geçirmenizi sağlayacak kitaplar ile buluşturmak istedik.

Kitap okumak, kişiyi mutlu eder ve kişinin bilgi birikiminin gelişmesine katkıda bulunur. Her hali farklıdır kitap okumanın; deniz kenarında başka, sıcacık çayınızı kahvenizi yudumlarken bir başkadır. Kitap okumayı alışkanlık haline getirmek zordur ama bunu başarabilenler için de birçok açıdan da faydalıdır. Yeni dünyaların kapılarını açar, kelime dağarcığınızın artmasını sağlar. Ayrıca hafızanızı kuvvetlendirir, analitik düşünme yeteneğine katkıda bulunur, odaklanma yeteneğinizi ve konsantrenizin gelişmesini sağlar… Saymakla bitmez kitap okumanın faydaları!

Bu yazımızda; evde kaldığınız günlerde canınızın daha az sıkılmasını sağlayacak, sizi farklı hobi ve alanlara yönlendirecek çeşitli kitapları bir araya getirdik. Gelin, hafta sonunu sıkılmadan geçirmenizi sağlayacak kitaplar neler, bir bakalım!

Hafta Sonu Okuyabileceğiniz Kitaplar

1-) Kokular Kitabı

Hafta sonunu sıkılmadan geçirmenizi sağlayacak kitaplar
Kokular Kitabı

Hafta sonuna eğlence katacak ve ilgi çekici bir kitap okumak isterseniz Kokular Kitabı aradığınız kitap olabilir! Bu kitap, Vedat Ozan’ın Aralık 2014’te ilk baskısını okuyucularla buluşturduğu bir kitap. Kitapta mitolojiden kültürel tarihe, kimyadan ekonomiye, psikolojiden edebiyata kadar çok çeşitli cephelerden bahsediliyor. Koku kitabında çok derin şeyler öğreneceksiniz. Koku kitabını okuduktan sonra; bir bebeği kucağınıza aldığınızda, alışveriş anında, üzerinizden bir kuş sürüsü geçerken farklı şeyler düşünmeye başlayacaksınız. En iyisi biz size daha fazla anlatmayalım; hemen Koku kitabını alıp okumaya başlayın!

2-) Saksı Bitkileri El Kitabı

Hafta sonunu sıkılmadan geçirmenizi sağlayacak kitaplar
Saksı Bitkileri El Kitabı

Evde kalmanın bize getirdiği en güzel şeylerden biri çiçekler oldu. Evde kaldıkça evimizi daha güzel çiçeklerle süslemeye, çeşitli bitkileri büyütmeye başladık. Ama tabii bu yolda bazı sorunlarla karşılaşılması da mümkün. Saksı Bitkileri El Kitabı, küçük alanlarda farklı sunumlar ve etkili yöntemlerle bitki yetiştirmeniz için size yardımcı olacak bilgilerle dolu! Her türlü çiçeklik tipi için uygun olan bitkiyi seçmenin ipuçlarından basit bitki bakımına, bitkilerinizi nasıl sağlıklı yetiştirebileceğiniz bilgisinden yetiştirme yöntemlerine kadar çok çeşitli öğretileri bu kitapta bulabilirsiniz. A’dan Z’ye bitki rehberi sayesinde evdeki çiçeklerinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bahçecilik yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz!

3-) Anadolu Mutfağımızın Lezzetli ve Sağlıklı Reçeteleri

Hafta sonunu sıkılmadan geçirmenizi sağlayacak kitaplar
Anadolu Mutfağımızın Lezzetli ve Sağlıklı Reçeteleri

Hafta sonunu sıkılmadan geçirmenizi sağlayacak kitaplar arasında yemek kitapları da var! Anadolu Mutfağımızın Lezzetli ve Sağlıklı Reçeteleri özellikle Anadolu Mutfağı yemeklerine ilgisi olanlar için mükemmel bir kitap. Bu kitap sayesinde hem çeşitli yemekleri denerken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız hem de gün sonunda lezzet dolu yemekler yiyebileceksiniz! Anadolu mutfağı yemeklerinde tüm lezzetler şifa doludur. Ege’nin mükemmel otları zeytinyağı ile buluşurken Anadolu’nın bakliyatı da kuzu etiyle buluşur. Sahrap Soysal’ın kaleminden Anadolu Mutfağımızın Lezzetli ve Sağlıklı Reçeteleri, Anadolu kültürüne derinden bir bakışla yaklaşır. Ayrıca 20 farklı ilden seçilen lezzetleri sofralarınıza taşımanıza yardımcı olur.

4-) Mandala

Hafta sonunu sıkılmadan geçirmenizi sağlayacak kitaplar
Mandala

Mandala; Sanskritçe’de manda (enerji) ve la (kap) sözcüklerinin birleşiminden oluşan bir terimdir. Böylece Mandala kelimesi “enerji tutan kap” olarak tanımlanabilir. Mandala ayrıca şekilleri belli bir düzene göre boyamak olarak da biliniyor. İçinde bulunduğumuz bu zor günlerde rahatlamanıza ve sakinleşmenize yardımcı olacak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Siz de farklı renkteki boya kalemleriyle mandalanızı boyayarak sakin, huzurlu ve güzel bir gün geçirebilirsiniz.

5-) Sabun Yapımı

Hafta sonunu sıkılmadan geçirmenizi sağlayacak kitaplar
Sabun Nasıl Yapılır

Sıradaki kitabımız belki de daha önce aklınıza hiç gelmeyen bir hobi ile ilgili. Her gün en az 20 saniye olacak şekilde ellerimizi yıkadığımız sabunun nasıl yapıldığını öğrenmek ve belki de bunu deneyimlemek isterseniz siz de Sabun Nasıl Yapılır kitabına göz atabilirsiniz! Evde kendi sabununuzu yapabilmeniz için size yol gösteren, özel sabun yapımı tarifi ve kendi eşsiz tariflerinizi nasıl yaratacağınıza dair bilgiler veren bu kitap ile hafta sonlarını yeni bir aktivite ile değerlendirebilirsiniz!

6-) Hygge, Lykke, Japonizm

Hafta sonunu sıkılmadan geçirmenizi sağlayacak kitaplar
Hygge, Lykke, Japonizm

Hafta sonunu sıkılmadan geçirmenizi sağlayacak kitaplar arasındaki son önerimiz aslında 3 ayrı kitaptan oluşan Hygge + Lykke + Japonizm Takım Set . Danimarka’nın mutluluk sırrı Hygge, Lykke ve Japonizm sokağa çıkma yasağının olduğu cumartesi ve pazar günlerinde mutlu hissetmenizi sağlayacak kitaplar arasında yer alır. Dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke olarak bilinen Danimarka’da mutluluk tek bir kelimede gizlidir: Hygge! Hygge anlatabileceğiniz değil hissedebileceğiniz bir şeydir. Yemek yemenin mutluluğu, sevdiklerinizle bir arada olmanın huzuru, güneşin içinizi ısıtmasıdır hygge.

Hygge kitabının yazarı Meik Wiking’ın bir diğer kitabı Lykke de hayattan keyif almak üzerinedir. Yazar bu kitapta dünyanın dört bir yanından kültürleri, hikayeleri, ipuçlarını bir araya getirir. Vaktimizi nasıl geçirdiğimizden komşu ilişkilerine kadar çok çeşitli konular vardır Lykke kitabında. Size hayatı dolu dolu nasıl yaşayacağınızı gösteren bir rehberdir bu kitap aynı zamanda.

Bu üçlünün son kitabı olan Japonizm ise Japonların nasıl daha mutlu, daha sağlıklı, huzurlu ve anlamlı bir hayat sürdüğüne ışık tutuyor. Farklı fikirler ve pratik ipuçları sunan bu kitap aynı zamanda sizin ikigai’nizi (amacınızı) bulmanızı da sağlıyor. Japonlar orman banyosundan (şinrin-yoku) kaligrafiye, çay seremonilerinden farklı yeme içme alışkanlıklarına kadar çok çeşitli ögeleri günlük hayatlarında uyguluyorlar. Siz de hayata onların penceresinden bakmak isterseniz bu kitabı tercih edebilirsiniz!

Hafta sonu sıkılmalarının önüne geçecek bu çok çeşitli kitapların hepsini ÇiçekSepeti’nin Kitap kategorisinde bulabilirsiniz ve kolayca satın atabilirsiniz! Şimdiden keyifli okumalar!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir