Anne & BebekHamilelik ve DoğumKişisel Bakım İpuçları

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Cilt bakımı, daha iyi görünmek için düzenli yapılması gereken bir işlem. Hamilelikte cilt bakımı ise aslında normal zamanlardan daha önemli çünkü hormonal değişimlerin cilde farklı etkileri olabilir. Bu etkileri azaltmak ve cildinizi bu dönemde korumak için hamilelikte cilt bakımı hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda cevaplıyoruz.

Hormonal dengenin değiştiği hamilelik döneminde vücudunuz normalde göstermediği tepkileri gösterebilir. Bazılarının cildi hiç olmadığı kadar iyi bir görüntü sunarken bazılarının ise yaşamadığı cilt problemleri bu dönemde ortaya çıkar. Bu sorunları atlatmak için hamilelikte cilt bakımı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Hamilelikte En Sık Görülen Cilt Sorunları Nelerdir?

hamilelikte cilt bakımı nasıl olmalı?
Hamilelik dönemimde bazı cilt sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Gebelik döneminde cilt problemlerinden bahsederken “Hamilelik parıltısı” konusuna değinmeden olmaz. Özellikle hamileliğin ikinci trimesteri yani ikinci üç aylık döneminde görülebilen hamilelik parıltısı, kan hacminin yükselmesiyle cildin daha renkli görünmesi halidir. Progesteron seviyesi artışı da yağ oranının yükselmesine ve parlaklığa neden olabilmektedir. Ancak bu herkesin yaşayacağı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olacağı anlamına gelmez. Her vücut hamileliğe hormonal değişimlere göre farklı tepkiler vermektedir. Hamilelik döneminde şu sorunlardan bazılarını yaşayabilirsiniz:

  • Hamilelik çatlağı: Hamilelikte alınan kiloya göre cilt dokusunda gerilme oluşur ve bu da beyaz çizgiler yani çatlaklara neden olur. Karın veya göğüs bölgesinde sıkça görülen gebelik çatlağı, zararları en aza indirilebilen bir durumdur. Bol su içmek, sağlıklı beslenmek, E vitamini bakımından zengin besinler tüketmek faydalı olacaktır. Bebeğin gelişimi ile alakalı olan amniyotik sıvının yeterli olması hem cilt problemlerinden sizi korur hem de sağlıklı bir dönem geçirmenizi sağlar. Bunun için günde ortalama 3 litre civarında su tüketimi önerilmektedir. Ek olarak çatlaklar için düzenli çatlak kremi kullanabilirsiniz.
  • Geçici renk değişimi: Hormonal değişimler sonucunda ciltteki pigmentasyon artar. Bunun sonucu olarak ise hamilelik maskesi olarak bilinen cilt rengi değişimi yaşanır. Genelde hamilelik sonrasında kaybolan malesma olarak da bilinen bu durum için bir dermatologdan yardım almanız faydalı olacaktır. Bu durumun yaşanma ihtimalini düşürmek için ise hamilelikte güneş kremi kullanımına dikkat etmek gerekmektedir.
  • Gebelikte sivilce: Hamilelik döneminde artan yağ oranına bağlı olarak varsa mevcut sivilcelerde artış olabilir. Hatta hiç sivilceniz yoksa bile yeni sivilceler çıkması mümkündür. Bu durumun önüne geçmek adına doğal içerikli yüz temizleyiciler ile düzenli temizleme yapabilirsiniz.

Hamilelik Dönemine Özel Cilt Bakım Önerileri

Hamile kadın
Hormonal değişimlerin kaçınılmaz olduğu hamilelik döneminde bazı konulara dikkat ederek cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.
  • Nemlendirme: Cilt bariyeri hamilelik döneminde zayıflar. Bu durumda da vücut gereğinden fazla nem kaybeder. Ciltte kuruluk veya kaşıntı gibi durumlar yaşıyorsanız, nem kaybı en üst seviyeye çıkmış demektir. Uzman tavsiyesi alarak düzenli olarak nemlendirici krem veya nemlendirici losyon kullanmanız faydalı olacaktır. Bunun dışında çok sıcak ve uzun duş almamalısınız. Yüz temizliğinde ise sabundan uzak durmalısınız. Ek olarak cildinizdeki doğal yağın kurumaması adına buhar uygulamalarından da kaçınmanız gerekmektedir.
  • Doğal cilt bakım ürünleri: Geçirgen bir yapıya sahip olan cildinizi genel olarak kimyasal içerikli cilt bakım ürünlerinden uzak tutmanız gerekir. Ancak hamilelik döneminde bu duruma ekstra dikkat etmelisiniz. İçeriğinde retinoid, paraben, PEG, nitrosamin, salisilik asit, BHT ve ftalat gibi maddeler bulunan cilt bakım ürünlerini kullanmamalısınız. Tamamen doğal ürünlerden üretilen ürünleri tercih etmelisiniz.
  • Beslemeye dikkat: Gebelik döneminde bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyulan besinleri sağlamak önemlidir. Bu aynı zamanda cildinizi de korumanızı sağlar. Uzman doktor tavsiyesiyle günlük beslenmede almanız gereken kalori, protein, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri almaya özen gösterin. Beslenme ile birlikte su tüketimi de oldukça önemlidir.
  • E vitamini desteği: E vitamini yönünden zengin olan besinler ve cilt bakım ürünleri oldukça faydalıdır. Hamilelikte zayıflayan cilt bariyerini korumak için E vitamini içerikli nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Bunun dışında zeytinyağı harika bir E vitamini desteği sağlar. Cilt bakım ürünlerinde zeytinyağını kullanabilir, beslenme rutininize ekleyebilirsiniz.
  • Güneş kremi kullanımı: Güneş ışınları hassas ve daha korunmasız hale gelen cildinize ekstra zarar verebilir. Bu nedenle uzman görüşü alarak cildinize uygun güneş kremi kullanımına özen göstermeniz faydalı olacaktır.

Hamilelikte cilt bakımı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattığımız yazımız burada sona eriyor. Cilt bakım ürünleri başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir