Hemen Spora Başlamak İçin 5 Neden


-1
-1 points

Düzenli spor yapmanın hayatınızda neleri değiştirebileceğini biliyor musunuz? Hemen bugün spora başlamanız için sizi ikna etmeye yetecek nedenleri derledik. Buyurun birlikte bakalım!

Bahanelerimiz belli: hep yorgunuz ve vaktimiz yok! Bu sebeple spor yapmak için zaman ve enerji ayıramıyoruz. Ancak bunların hepsinin bahane olduğu gerçeğinin de bilincindeyiz. Soğukların uzaklaşması ile birlikte battaniye altında dizi izlemekten vazgeçip yavaş yavaş hareketlenmeye başlamanın zamanı geldi de geçiyor.

Yaz mevsimi hızla yaklaşırken kışın uyuşukluğunu üzerimizden atıp biraz da sıkılaşma isteğimiz iyiden iyiye başladı. Spor yapmak için herkesin ayrı ayrı sebepleri var aslında. Bunlardan en yoğun olarak sebep belirlenen fazla kilolardan kurtulmak. Aslında düzenli spor yapmanın amacı kilo vermek değil, daha sağlıklı ve kaliteli yaşamaktır. Fakat fazla kilolardan kurtulmak da sağlıklı hayatın önemli bir parçasıdır.

spor

Bazı insanlar hayatlarını disipline sokmak için spor yapar, bazıları ise genç kalmak için. Peki düzenli spor yaptığınız zaman hayatınızda bunlar dışında neler değişir biliyor musunuz? Spor ayakkabılarınız ve sularınız hazır ise başlıyoruz!

1 – Daha güçlü bir kalbe ve daha sağlıklı bir bedene sahip olun!

Spor yapmanın sağlığa etkisi muazzam. Bunu zaten biliyoruz. Ancak gün içerisinde sadece yarım saat yürüyüş yapmak bile bedeninize çok büyük fayda sağlıyor. Gün içerisinde yalnızca 30 dakikalık tempolu yürüyüş yaparak daha güçlü kemiklere, daha güçlü bir kalbe ve daha güçlü kaslara sahip olabilirsiniz. Vücut yağlarınızın azalmasına katkı sağlayabilir ve birçok rahatsızlığa karşı vücudunuzu dayanıklı hale getirebilirsiniz.

koşu

Spor esnasında rahat ayakkabılar tercih etmeyi ve yeteri kadar su tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz. En kaliteli ve rahat spor ayakkabıları için Spor Ayakkabı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

2 – Daha iyi uyku ile günü doyasıya yaşayın!

Spor yaptıktan sonra sabahları daha dinç uyandığınızı fark ettiniz mi? Düzenli spor yapanların daha zinde bir uyku çektikleri bilinen bir diğer gerçek. Bunun sebebi kaslarınızın rahatlamış olması ve bedeninizin en rahat uykularından birini çekerek gerçekten dinlenebilmesi. Özellikle açık havada yapılan spor sonrasında vücut rahatlıyor ve kendini uykuya teslim ediyor. Spor yaparken salgıladığınız hormonlar kaslarınızın gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olurken sizi de sağlıklı bir uykuya davet ediyor.

spor sonrası uyku

Açık hava sporlarını destekleyecek tüm ihtiyaçlarınız için Outdoor Spor kategorimizde bulunan ürünleri inceleyebilirsiniz.

3 – Yeni bir sosyal çevre edinin!

Açık veya kapalı alanlarda spor yaparken birçok kişi ile tanışma fırsatı yakalarsınız. Özellikle basketbol, voleybol gibi grup sporlarını düzenli olarak yaptığınız veya koşu gruplarına dahil olduğunuz zaman yeni arkadaşlar edinerek farklı bir sosyal çevreye dahil olabilme şansı yakalayabilirsiniz.

yoga yapan kadınlar
Yoga action exercise healthy in the park

Aradığınız tüm spor ekipmanları için Spor Ekipmanları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4 – Daha az stress hissedin!

Stresle başa çıkabilmenin en etkili ilaçlarından biri düzenli spor yapmaktır. Yapılan araştırmalar fiziksel olarak aktif olduğunuz zaman stres hormonlarının azalarak endorfin salgılandığını söylüyor. Böylece zihin kaygılardan uzaklaşarak olumsuzluklar ile mücadelede daha güçlü hislere kapılıyor. Özellikle mutsuz olduğunuz anlarda tempolu yürüyüş ve koşu yapmak duygu durumunuzu ve odak noktanızı değiştirmenizi sağlıyor.

spor yapan erkek

Çeşitli spor aksesuarları için Spor Aksesuarları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

5 – Daha fazla özgüven sahibi olun!

Spor yapmanın özgüven ile doğrudan bir ilişkide olduğu söyleniyor. Spor yapmak kişiye kendini keşfetme ve sahiplenme güdüsü aşılar. Böylece spor yapan kişiler kendileri ile daha barışık, bedenlerini seven kişiler olarak çok daha fazla özgüvenli hissederler. Spor yapmanın temel prensibi disiplin ve inançtan geçiyor. Hal böyle olunca da kişilerin yalnızca kasları değil, ruhani dünyaları da gelişiyor.

özgüven

Aradığınız tüm spor ve outdoor malzemeleri için ÇiçekSepeti’ni ziyaret edebilir, sağlıklı ve mutlu bir hayat için geç kalmadan hemen bugün spora başlayabilirsiniz!


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir