Sağlıklı YaşamSpor

Hemen Spora Başlamak İçin 5 Neden

Düzenli spor yapmanın hayatınızda neleri değiştirebileceğini biliyor musunuz? Hemen bugün spora başlamanız için sizi ikna etmeye yetecek nedenleri derledik. Buyurun birlikte bakalım!

Bahanelerimiz belli: hep yorgunuz ve vaktimiz yok! Bu sebeple spor yapmak için zaman ve enerji ayıramıyoruz. Ancak bunların hepsinin bahane olduğu gerçeğinin de bilincindeyiz. Baharın gelmesi ile birlikte evde yatmaktan vazgeçip yavaş yavaş hareketlenmeye başlamanın zamanı geldi de geçiyor.

Yaz mevsimi hızla yaklaşırken, kışın uyuşukluğunu üzerimizden atıp biraz da sıkılaşma isteğimiz iyiden iyiye başladı. Spor yapmak için herkesin ayrı ayrı sebepleri var aslında ama çoğunluğun hedefi fazla kilolardan kurtulmak. Aslında düzenli spor yapmanın amacı kilo vermek değil, daha sağlıklı ve kaliteli yaşamaktır. Fakat fazla kilolardan kurtulmak da sağlıklı hayatın önemli bir parçasıdır.

spor

Bazı insanlar hayatlarını disipline sokmak için spor yapar, bazıları ise genç kalmak için. Peki düzenli spor yaptığınız zaman hayatınızda bunlar dışında neler değişir biliyor musunuz? Spor ayakkabılarınız ve sularınız hazır ise başlıyoruz!

1 – Daha güçlü bir kalbe ve daha sağlıklı bir bedene sahip olun.

Spor yapmanın sağlığa etkisi muazzam. Bunu zaten biliyoruz. Ancak gün içerisinde sadece yarım saat tempolu yürüyüş yaparak daha güçlü kemiklere, daha güçlü bir kalbe ve daha güçlü kaslara sahip olabilirsiniz. Vücut yağlarınızın azalmasına katkı sağlayabilir ve birçok rahatsızlığa karşı vücudunuzu daha dayanıklı hale getirebilirsiniz.

koşu

Spor esnasında rahat ayakkabılar tercih etmeyi ve yeteri kadar su tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz. En kaliteli ve rahat spor ayakkabıları için Spor Ayakkabı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

2 – Daha iyi uyku ile günü doyasıya yaşayın.

Düzenli spora başlamak için daha iyi bir neden olamaz. Spor yaptıktan sonra sabahları daha dinç uyandığınızı fark ettiniz mi? Düzenli spor yapanların daha zinde bir uyku çektikleri bilinen bir diğer gerçek. Bunun sebebi ise kaslarınızın rahatlamış olması ve bedeninizin rahat bir uyku çekerek gerçekten dinlenebilmesi. Özellikle açık havada yapılan spor sonrasında vücut rahatlıyor ve kendini uykuya teslim ediyor. Spor yaparken salgıladığınız hormonlar kaslarınızın gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olurken sizi de sağlıklı bir uykuya davet ediyor.

spor sonrası uyku

Açık hava sporlarını destekleyecek tüm ihtiyaçlarınız için Outdoor Spor kategorimizde bulunan ürünleri inceleyebilirsiniz.

3 – Yeni bir sosyal çevre edinin.

Açık veya kapalı alanlarda spor yaparken birçok kişi ile tanışma fırsatı yakalarsınız. Özellikle basketbol, voleybol gibi grup sporlarını düzenli olarak yaptığınız, yoga ve pilates sınıflarına katıldığınız veya koşu gruplarına dahil olduğunuz zaman yeni arkadaşlar edinerek farklı bir sosyal çevreye dahil olabilme şansı yakalayabilirsiniz.

yoga yapan kadınlar
Yoga action exercise healthy in the park

Aradığınız tüm spor ekipmanları için Spor Ekipmanları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4 – Daha az stress hissedin ve mutlu olun.

İş, okul ya da trafik ile gün içerisinde pek çoğumuz birden fazla sorunla boğuşuruz. O yüzden stresi azaltmak için bir şeyler yapmakta yarar var. Ruhsal olarak bir fayda sağlayarak stresi azaltmak istiyorsanız bunun en etkili ilaçlarından biri düzenli spora başlamak ve aksatmamaktır. Yapılan araştırmalar fiziksel olarak aktif olduğunuz zaman stres hormonlarının azalarak endorfin salgılandığını söylüyor. Böylece zihin kaygılardan uzaklaşarak olumsuzluklar ile mücadelede daha güçlü hislere kapılıyor. Özellikle mutsuz olduğunuz anlarda tempolu yürüyüş ve koşu yapmak duygu durumunuzu ve odak noktanızı değiştirmenizi sağlıyor.

spor yapan erkek

Çeşitli spor aksesuarları için Spor Aksesuarları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

5 – Daha fazla özgüven sahibi olun.

Spora başlamak ve yapmanın özgüven ile doğrudan bir ilişkide olduğu söyleniyor. Spor yapmak kişiye kendini keşfetme ve sahiplenme güdüsü aşılar. Böylece spor yapan kişiler kendileri ile daha barışık, bedenlerini seven kişiler olarak çok daha fazla özgüvenli hissederler. Spor yapmanın temel prensibi disiplin ve inançtan geçiyor. Hal böyle olunca da kişilerin yalnızca kasları değil, ruhani dünyaları da gelişiyor. Yapacağınız spor ne olursa olsun kesinlikle kendinize olan güveniniz eskisine oranla çok daha iyi olacaktır.

özgüven

Aradığınız tüm spor ve outdoor malzemeleri için ÇiçekSepeti‘ni ziyaret edebilir, sağlıklı ve mutlu bir hayat için geç kalmadan hemen bugün spora başlayabilir, vaktim çok az diyorsanız Evde Spor Yapmak İçin 7 Egzersiz yazımızı okuyarak evde kısa sürede spor yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir