TeknolojiTeknolojik Ürünler

Her İhtiyaca Uygun Yazıcı Modelleri

Günden güne değişen çalışma şartları ve teknoloji sayesinde artık evlerimiz birer çalışma ortamına dönüştü. Ofisler ve iş yerleri için oldukça önemli olan yazıcılar ise artık evler için de oldukça önemli hale geldi. Çünkü online derslerde verilen notları çıkarmak, işten gelen evrakları incelemek ya da bir şeylerin üzerinde fiziksel olarak çalışmak gerektiğinde bir yazıcınız olması gerektiğini fark ediyorsunuz. Bu farkındalık sonrasında yazıcı almaya karar verdiniz ama “Nelere dikkat etmelisiniz, hangi markayı seçmelisiniz, hangi yazıcı daha uygun?” gibi sorularla boğuşmak istemiyorsanız bu yazımız tam size göre!

Yazıcı, dijital ortamdaki verileri fiziksel olarak kağıtlara aktaran cihaza verilen genel isimdir. Özellikle ofis çalışanları ve öğrencilerin oldukça fazla kullandığı bu cihazlar, farklı özelliklere sahiptir. Ev tipi ve ofis tipi gibi iki ana gruba ayırılan yazıcı modelleri; fotokopi çekme, dakikadaki basım adedi, renkli baskı, tarayıcı gibi özellikler de sunar. Yazıcı alırken ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve buna uygun cihazı temin etmeniz gerekir.

Yazıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazıcı alırken dikkat edilmesi gerekenler
Farklı markalar tarafından farklı özelliklerle sunulan yazıcıları seçerken aşağıda sıraladığımız maddelere dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.
  • İlk olarak yazıcıya ne için ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir. Yazıcıdan beklentilerinizi belirlemeden almanız daha sonrasında size yeterli gelmeyen bir ürüne para harcamanız anlamına gelecektir. Örneğin; yazıcıdan sadece siyah beyaz veya renkli çıktı almak yerine fotoğraf baskısı da almak istiyorsanız buna uygun bir yazıcı seçmelisiniz. Bu konuda en iyi olan modeller lazer renkli baskı yapabilen modellerdir.
  • Mürekkep püskürtmeli yazıcı modelleri daha çok ev tipi kullanım için tercih edilir. Fiyat olarak da lazer yazıcılara göre uygundur. Ortalama kalitede çıktı almak yeterli ise bu tür yazıcıları tercih edebilirsiniz.
  • Lazer yazıcılar ise mürekkepli yazıcılara göre daha hızlı ve kaliteli şekilde baskı yapar. Baskı için toner kullanan bu yazıcılar, tonerin oldukça uzun ömürlü olması nedeniyle uzun süre sorunsuz baskı yapmanızı sağlar. Çok sayıda ve kaliteli baskı ihtiyacınız var ise bu tür yazıcıları tercih etmeniz faydalı olacaktır.
  • İş yeriniz için alacağınız yazıcı büyük ve farklı işlemler yapabilen modeller olurken ev için daha küçük bir yazıcı tercih edebilirsiniz. Kağıt tepsisi ve baskı sayısı yüksek olan yazıcılar enerji tüketimi olarak da oldukça fazla harcama yapar. Bu nedenle yazıcı alırken enerji tüketimine de dikkat etmeniz gerekir.
  • Yazıcı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise muadil tonerin fiyatıdır. Mürekkepli yazıcılar artık çok fazla tercih edilmediğinden toner kullanan yazıcıları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.
  • Son olarak ek özellikler konusuna dikkat etmelisiniz. Ayda 30-40 baskı almak ve tarayıcı, fotokopi için kullanmak için hepsini bir arada sunan kartuşlu yazıcılar işinizi görecektir. Fakat ayda 100, 200, 500 baskı alacaksanız toner kullanan lazer yazıcıları tercih etmelisiniz. Ekstra olarak işiniz gereği faks ve ağ bağlantısı yapan bir cihaz gerekebilir. Wi-Fi ile bağlanan, Bluetooth bağlantısı olan, fotoğraf baskısı yapabilen modeller spesifik özellikleri ile diğer yazıcılardan ayrılır. Bu tarz yazıcılar fiyat olarak da diğerlerinden yüksektir.

Yazıcı Önerileri

Yukarıda yazıcı alırken dikkat etmeniz gereken konuları sıraladık. Şimdi sıra geldi önerilerimize.

1-) HP DeskJet 2721 

HP DeskJet 2721 Yazıcı
HP DeskJet 2721 yazıcının LCD ekranı üzerinden yazdırma işlemlerini kontrol edebilirsiniz. 

İlk önerimiz fiyatı ve performansı ile ev tipi olarak oldukça ideal olan HP DeskJet 2721. Yazıcı, tarayıcı, fotokopi ve Wi-Fi özelliklerini bir arada sunan bu model; dakikada 7,5 sayfa siyah beyaz, 5,5 sayfa renkli baskı yapabiliyor.

2-) Pantum P2500W

Pantum P2500W yazıcı
Ev ve küçük ofisler için oldukça kullanışlı bir seçenek; Pantum P2500 W.

Lazer yazıcı modelleri arasında fiyat/performans kriteriyle üst sıralara oynayan bir ürün var sırada; Pantum P2500 W mono lazer yazıcı. Linux, Mac OS ve Windows işletim sistemli bilgisayarlarla sorunsuz çalışan model, farklı boyutlardaki kağıtlara baskı yapabiliyor.

3-) Xerox Phaser 3020

Xerox Phaser 3020 yazıcı
Phaser yazıcının kompakt tasarımı küçük alanlara harika uyum gösterir.

Kablosuz bir ağa gerek duymadan Wi-Fi özellikli tüm cihazlara doğrudan bağlanan Xerox Phaser 3020, baskı kalitesi ile ön plana çıkar. 1200 x 1200 dpi’ye varan baskı çözünürlüğünde geliştirilmiş görüntü kalitesine sahip metin ve grafikleri oldukça canlı olarak çıkarabilirsiniz. Ayrıca dakikada 20 sayfa gibi yüksek baskı hızı sayesinde bekleme sürenizi de azaltır.  

4-) Canon i-Sensys LBP6030B 

Canon i-Sensys LBP6030B yazıcı
i-Sensys, Canon’un eşsiz motor tasarımı sayesinde çalışma esnasında olağanüstü derecede sessizdir.

Kişisel kullanım veya küçük işletmeler için tasarlanmış olan Canon i-Sensys LBP6030B, kompakt tasarımı sayesinde oldukça küçük alan kaplar. Sessiz çalışan model enerji tüketimi konusunda da oldukça tasarrufludur. Otomatik görüntü geliştirme teknolojisi sayesinde 2400 x 600 dpi’ye kadar varan baskı çözünürlüğü sunar. Bu da en yüksek netliğe sahip, en canlı metinleri ve en ayrıntılı grafikleri elde etmenizi sağlar.

5-) Pantum M6550NW

Pantum M6550NW
Pantum yazıcı, Wi-Fi sayesinde cep telefonu ve bilgisayarlardan anında çıktı almanızı sağlar.

Pantum çok fonksiyonlu lazer yazıcı, 600 Mhz işlemci hızı sayesinde oldukça hızlı baskı yapar. İş yerleri ve ofisler için uygun olan model, Wi-Fi özelliği sayesinde hızlıca bağlantı kurmanızı sağlar. Kurulumu oldukça kolaydır ve Türkçe dil desteği sayesinde menüde işlem yapmak oldukça basittir.

6-) Lexmark MB2236ADW

Lexmark MB2236ADW
Lexmark MB2236ADW, enerji tasarrufu modları sayesinde operasyon giderlerini azaltır.

Dakikada 34 sayfaya kadar tek renkli yazdırma kapasitesi sunan Lexmark MB2236ADW, sunduğu fonksiyonel özellikler ile ön plana çıkar. Wi-Fi bağlantısı, çift taraflı yazdırma, tarama ve faks özellikleri modelin öne çıkan fonksiyonlarıdır. Unison™ Toner’in benzersiz formülü sayesinde mükemmel görüntü kalitesi sunan cihaz, tarama belgelerinizi tek renkli olarak dakikada 23 sayfaya kadar kaydeder.

7-) Samsung SS216F ProXpress

Samsung SS216F ProXpress
SS216F ProXpress, yüksek toner kapasitesi sayesinde bütçenize katkıda bulunur.

Listemizde sırada dakikada 40 sayfa siyah-beyaz baskı hızı sayesinde işlerinizi oldukça hızlandıracak Samsung SS216F ProXpress modeli var. ProXpress, ReCP teknolojisi sayesinde net ve keskin görüntüler elde etmenizi sağlar. En küçük boyuttaki yazı ve grafikleri bile keskinleştirerek kusursuz bir baskı kalitesi elde edersiniz. Ayrıca 220 gram ağırlığına kadar farklı kağıt türlerinde baskı yapabilirsiniz.

8 -) Kodak PD-460 Dock

Kodak PD-460 Dock
En sevdiğiniz anları yazdırın ve sonsuza kadar bozulmadan saklayın.

Cep telefonundan fotoğraf çekmeyi sevenler için özel bir önerimiz var; Kodak Dock Plus. Taşınabilir özellikteki bu yazıcı sayesinde tek bir düğmeden fotoğraflarınızı bastırabilirsiniz. Tüm Android ve İOS cihazlarla uyumlu olan yazıcı, 4Pass Teknolojisi sayesinde oldukça kaliteli baskı yapar. Ayrıca fotoğraflar farklı renk katmanlarında basılır ve fotoğrafın suya, parmak izine dayanıklı olmasını sağlayan bir laminasyon işlemi içerir. Farklı taşınabilir marka ve modeller için taşınabilir yazıcı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yazıcı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri ve ürün önerilerimizi anlattığımız yazımız burada sona erdi. Önerilerimiz arasında yer almayan marka ve modeller için ÇiçekSepeti‘ni ziyaret etmeyi unutmayın!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir