Kültür & Sanat

Kendin İçin İyi Bir Şey Yap: Hobi Köşesi Nasıl Tasarlanır?

Pandemi etkisiyle geçen 2020 yılında evde geçirilen vakit oldukça arttı. Bu durum doğal olarak daha çok boş vaktin olmasını da sağladı diyebiliriz. Günlük yaşamın yoğun ve yorucu geçen saatlerinden sonra sevdiklerinize veya kendinize zaman ayırmak evde olmanın getirdiği avantajla biraz daha fazla; o zaman bu durumu değerlendirmek lazım! Nasıl mı? Tabii ki yeni hobiler edinerek. Bu yazımızda hobi köşeleri oluşturmanız için size bazı fikirler vereceğiz.

Evde geçirilen zamanı değerlendirmenin en güzel yolu yeni bir hobi edinmektir. Bu hobi ister bireysel bir şey olsun ister aile ile birlikte yapılabilecek bir şey emin olun ki stresinizi azaltacak ve ruh sağlığınıza oldukça iyi gelecek. Bu yeni hobiler için öyle çok büyük alanlara da ihtiyacınız yok! Evinizin bir köşesini bunun için ayırabilir, hayatınıza farklı renkleri katmanın mutluluğunu doyasıya çıkarabilirsiniz. Belli mi olur belki de içinizde bilmediğiniz bir cevher ortaya çıkar ve yeni bir sizle tanışırsınız.

Hobi Köşesi Fikirleri

Şimdi gelin hobi köşeleri için vereceğimiz fikirlere ve nelere ihtiyacınız olabileceğine yakından bakalım.

Biraz Sanat İyi Gelir: Kendi Mini Resim Atölyenizi Kurun

Hobi köşesi resim yapmak
Resim yapmak, hayal gücünüzün kapılarını sonuna kadar aralamanıza yardımcı olacaktır.

Son yıllarda birçok insanın boyama kitapları alıp onları boyadığını ve farklı desenler çıkararak bunu hobi edindiğini görmüşsünüzdür. Siz de ister bir boyama kitabı alarak ufaktan bir şeyler boyamaya başlayabilir ya da bunu birkaç adım ileri götürerek boya fırçalarınızı alıp tuval karşısına geçebilirsiniz. İçinizden “Bunun için evde yer lazım.” dediğinizi duyar gibiyiz ama hiçte öyle büyük alanlara ihtiyacınız yok! Oda dekorasyonunuzda yapacağınız küçük değişikliklerle odanın bir bölümünü resim yapma alanı haline getirebilirsiniz. Üstelik tuval ve diğer ürünleri düzenleyiciler ile toplu bir şekilde saklamanız da oldukça kolay.

Resim yapmak için ihtiyacınız olacak temel şeyler; tuval, şövale, boyalar ve fırçalar. Belki de yaptığınız resimleri evinizin dekorasyonunun bir parçası olarak kullanabilirsiniz.  

Dikiş Sevenler İçin: Örgü Köşesi

Hobi köşesi örgü
Günün stresini örgü ile atabilirsiniz.

Kendi ördüğünüz bereyi takmanın keyfini hiç tattınız mı? Bu zevki yaşamanın bizce tam sırası… Eğer moda, kıyafet, tasarım gibi konulara ilgi duyuyor ama yeteneklerinizden şüphe ediyorsanız alın örgü şişleri ve örgü iplerini elinize emin olun gerisi gelecektir. Hem de bu hobi için öyle büyük alanlara, büyük masraflara da gerek yok! Rahat bir koltuğu odanın köşesine çekin, örgü ipleri ve şişler için bir sandık veya sepet ayarlayın hobi köşeniz hazır. Ayrıca ortaya çıkan ürünlerinizi çalışma masanızın üzerine asacağınız bir panoya yerleştirerek şık bir sergi alanı oluşturabilir veya sevdiklerinize hediye edeceğiniz atkı, bere ve kazaklarla onları mutlu edebilirsiniz.

Kendi Takılarınızı Kendiniz Tasarlayın: Takı-Tasarım Köşesi

Hobi köşesi takı tasarımı
Kendi takılarınızı kendiniz tasarlayabilirsiniz.

Kendi ördüğünüz bereyi takma fikri pek size göre değilse o zaman kendi takılarınızı tasarlamaya ne dersiniz? Malum artık öyle mağaza mağaza gezip, durmadan bir şeylere bakma hali uzak bir ihtimal olduğundan ve evde de bolca vaktiniz kaldığından kendi takılarınızı tasarlamak size iyi gelebilir. Bakarsınız belki de bu işi o kadar seversiniz ki kendi markanız bile olabilir. Konumuza dönersek takı tasarlamak için odanızın bir köşesine masanızı çekin, boncuklar, zincirler ve takı malzemelerinizi masa üzerine yerleştirin. Rahat bir de sandalye buldunuz mu hobi köşeniz hazır. Şimdi geriye kaldı sizin dehanız ve hayal gücünüz. İster önce çizip, sonra hayata geçirin isterseniz de doğaçlama olarak parçaları bir araya getirin.

Sonrasında yaptığınız takıları sevdiklerinize hediye edebilir, bir dolap ya da pano kullanarak sergileyebilir ve hatta online olarak belli yerlerde satabilirsiniz.

Çiçeklerle Uğraşmayı Sevenler İçin: Çiçek Hobi Köşesi

Hobi köşesi bitki bahçesi
Bitkiler, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

Bitkilerle uğraşmak ve toprakla haşır neşir olmak insanın kendini iyi hissetmesini sağlar. Bir nevi terapide olan bu hobiyi aslında ufak tefekte olsa evimizin birçok yerinde yaşatıyoruz. Eğer bunu bir adım ileri götürmek isterseniz bir bitki köşesi oluşturarak kendinize yeni bir hobi edinebilirsiniz. Çiçek bahçesi için gerekenler ise bir masa veya bitkileri koyabileceğiniz bir alan, bolca toprak, sevdiğiniz bitkiler, sulama ile bitki bakım gereçleri. Sonrasında biraz zaman ve ilgi ile muhteşem sonuçlar garanti.

Biraz Ustalık Gerektirecek Bir Hobi: Ahşap Oymacılığı

Hobi köşesi ahşap oyma
Zor ama eğlenceli bir hobi; ahşap oyma.

Bir işe başlarsam ya tam başlarım ya hiç başlamam diyorsanız bu hobi köşesini kurmak sizin için iyi bir fikir olabilir. Ahşap oymacılığı oldukça eski bir gelenek ve gerçekten zaman isteyen bir hobi. Zaman ayırdıkça ve ahşabı, oyma tekniklerini öğrendikçe yeni bir şeyler oluşturmanın zevki eminiz ki size oldukça iyi gelecektir. “Evde nasıl öğrenebilirim?” diye düşünüyorsanız da online eğitimlere katılabilir veya internette yer alan videolara bakarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu özel hobi için size önce güzel bir çalışma masası, önlük, oyma aletleri ve çalışmak için ahşap gerekli. Oyma aletlerini ister klasik olanlardan isterseniz de elektrikli olanlardan seçebilir, sonrasında basit figürler ve basit tablolarla başlayarak kendiniz veya sevdiklerinize özel eşyalar tasarlayabilirsiniz.

Başka Dünyaların Kapılarını Aralayın: Kitap Okuma Köşesi

Hobi köşesi kitap
Kitap okumak zihnin gelişmesine yardımcı olur.

Hobi köşesi denilince belki de akla ilk gelen evde keyifle kitap okunabilecek özel bir yerdir ve aslında yapılması en kolay hobi köşesi de budur. Evdeki küçük alanları değerlendirebileceğiniz bu özel alan için ışık alan bir yeri seçtikten sonra bir koltuk, bir lambader ve küçük bir sehpa yeterli olacaktır. Farklı bir tasarım olarak cam önünde veya kitaplığınızın önünde yumuşak minderlerle bir alan yaratabilir, birkaç kokulu mum eşliğinde özel bir alan oluşturabilirsiniz.

Hobi Köşelerinizde Düzenleyiciler İle Fark Yaratın

Hobi köşesi organizer
Organizerler sayesinde daha düzenli bir yaşam alanı kurabilirsiniz.
Görsel kaynak: Pinterest

Hobi köşesi oluşturduğunuzda el işi tasarımlar ve diğer birçok iş için farklı malzemeler kullanmanız gerekecek. Bu durumda da bazı araç gereçlerin kaybolmaması, doğru şekilde saklanması için düzenleyicilerden faydalanmak en pratik çözüm olacaktır. Şimdi birkaç pratik öneride bulunalım:

  • Masa üzerinde çalışacaksanız masanın çekmecelerine birer organizatör yerleştirmeniz akıllıca olacaktır. Bu sayede çekmeceleri pek çok göze ayırarak iğne, düğme, ataş, çivi, boya gibi malzemeleri karışmadan yerleştirebilirsiniz.
  • Dolap ve çekmecelerde saklamak zorunda kaldığınız malzemeleri depolamak için askılı düzenleyicilerden faydalanabilirsiniz. Örneğin yer kaplamaması adına askılı malzemeleri kulplarından dolap kapağına asabilirsiniz.
  • Kullandığınız malzemeleri düzenli bir halde kategorilere ayırdıktan sonra farklı kavanozlar kullanarak saklayabilirsiniz.  Bu kavanozları metal kapaklı seçerek metali çekecek bir pano kullanabilir, böylece kavanozları bir düzen içerisinde duvara sabitleyebilirsiniz. Bu şekildeki bir dizayn göze de oldukça hoş gelecektir.
  • Çalışırken belli bir düzenle ilerleseniz de bir süre sonra düzen bozulabilir. Bunun için şeffaf poşetler veya kavanozlar kullanmalı,  kapalı kutular içinse karışmayı önlemek adına etiketleri tercih etmelisiniz. Hatta büyük kutuları ana kutu yapıp içlerine küçük etiketli kutular yerleştirerek bir düzen oluşturabilirsiniz.

Hobi köşesi oluşturmak ve sonrasında edindiğiniz bu yeni hobileri devam ettirmek adına ihtiyacınız olan her şeyi ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir