TrendTeknoloji

İndirimli ve Ucuz Alışveriş Nasıl Yapılır?

Günümüz dünyasında yaşamak birçok ihtiyacı beraberinde getiriyor. Bundan birkaç yıl önceye göre bile daha fazla ürün kullanıyor ve daha farklı ihtiyaçlarımız oluyor. Bu nedenle alışveriş deneyimi ve doğru alışveriş yapmanın değeri günden güne artmaktadır. Ne de olsa para kazanmak oldukça zor ama harcaması bir o kadar kolay değil mi? Peki, ihtiyacınız olan ürünleri daha uygun fiyatlarla almanız mümkün mü? Elbette mümkün… Bu yazımızda indirimli ve ucuz alışveriş yapmanızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsiniz.

İndirimli ve ucuz alışveriş rehberi
İndirimli ve ucuz alışveriş konusunda bir rehber niteliğindeki bu yazımızdaki konulara dikkat ederek en uygun fiyata, en iyi ürünü alma konusunda uzman olabilirsiniz.

Ekonomik Alışveriş Nasıl Yapılır?

İndirimli ve ucuz alışveriş nasıl yapılır?
Alışveriş deneyimini daha iyi bir hale getirmek için bazı noktalara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.
  • Alacağınız ürünleri önceden belirlemeniz ve bir liste oluşturmanız oldukça önemlidir. Kafa dağınıklığı ile alışverişe başlamanız ve net bir yol haritanızın olmaması alışverişte zararlı çıkmanıza neden olur. Örneğin; bir ürün %60 indirime girse bile alacağınız bu ürünü hiç kullanmayacaksanız, aslında sadece fazladan harcama yapmış olursunuz. Bu nedenle düzenli bir liste çıkarmak ve ihtiyaçları belirlemek oldukça önemlidir.
  • Alacağınız bir ürün hakkında araştırma yapmanız oldukça önemlidir. Günümüzde kullanıcı deneyimlerinden faydalanmak oldukça kolay. Bu nedenle alacağınız ürün hakkındaki yorumları inceleyin ve daha önce ürünü alıp kullanan kişilerin tavsiyelerine kulak verin.
  • Tek bir yere veya tek bir markaya takılı kalmak size zarar getirecektir. Bu nedenle alacağınız ürünü üreten ve satan farklı markalara göz atmayı es geçmeyin. Muadil olan ürünleri inceleyin ve özellikleri arasında karşılaştırma yaparak bilgi toplayın. Artıları ve eksileri göz önünde bulundurarak son kararınızı verin.
  • Spot ürünleri es geçmeyin. Beyaz eşyalar, mobilyalar ve hatta günümüzde giyim kuşam ürünleri bile spot olarak satılmaktadır. Teşhir olan ve bir sorunu olmayan ürünler de aynı şekilde fiyat avantajı sunar. Bu sayede aynı ürünü daha uygun fiyata alabilirsiniz.

Alışverişte En Sık Yapılan Hatalar

İndirimli ve ucuz alışveriş sırasında sık yapılan hatalar nelerdir?
Alışveriş konusunda sık yapılan hataları sizin için aşağıda anlattık. Bu konulara dikkat etmeniz daha uygun fiyatlarla ürünler almanızı sağlayacaktır.

1-) Reklamların etkileyiciliğinden ziyade ihtiyaçlarınıza kulak verin ve tavsiyelere dikkat edin.

Reklamlar, alışveriş konusunda oldukça yararlıdır. Bu konu göz ardı etmemek gerek. Yeni çıkan bir üründen haberdar olmanızı sağlar veya kullanmadığınız ama benzer kalitedeki ürünlerle sizi tanıştırır. Fakat en nihayetinde bazı reklamlar sizi fazladan alışverişe yönlendirmek için tasarlanmıştır. Reklam, iletmek istediği mesajı sıkça tekrarlar ve aklınızda kesinlikle yer edinir. Çarpıcı ve zeka kokan reklamlar sayesinde birçok ürüne olan bakışınız değişir. Bu nedenle tüketim kararlarınızı verirken reklam ve tanıtımlardan yararlanın ama çok etkisinde kalmamaya özen gösterin. Ekonomik alışveriş yapmak için öncelikle bilinçli bir tüketici olmak şarttır.

2-) Online alışveriş, en rekabetçi fiyatı sunma konusunda oldukça avantajlıdır.

Günümüz dünyasında birçok alanda olduğu gibi alışveriş dünyasında da internet öncü konuma yerleşmeye başladı. Bu nedenle online alışveriş siteleri ve onların mobil uygulama seçenekleri size en iyi fiyatı sunma konusunda oldukça başarılıdır. Çünkü alışveriş siteleri ya da diğer isimleriyle pazaryerleri gider konusunda fiziki mağazalara göre daha avantajlıdır. Bu durum da doğal olarak fiyatlara yansır. Üstelik aldığınız ürünlerin istediğiniz yere gönderilmesi de ekstra bir gider kaleminden kurtulmanızı sağlar. Kargo durumu belli alışveriş tutarlarının üzerinde ücretsiz olarak sunulmaktadır.

İndirimli ve ucuz alışveriş - mobil uygulama ile araştırma
Mobil uygulama üzerinden alışveriş sitelerindeki fiyatları takip etmek ve anlık olarak fiyat takibi yapmakta oldukça kolaydır.

3-) Kalitenin bir bedeli vardır. Fakat bu her zaman en yüksek bedel olmak zorunda değildir.

Benzer kalitedeki ürünlerin aynı firma tarafından farklı isimlerle satıldığına eminiz ki denk gelmişsinizdir. Bu durumun nedeni aslında farklı alım gücüne sahip tüketicilerin hepsine tek bir fiyat yerine farklı fiyatlardan ürün satılmak istenmesidir. Zihninizde yer edinen “Kaliteli olan pahalıdır.” algısından kurtulun ve araştırarak alışveriş yapın.  

4-) Yeni çıkan ürünleri, özellikle de son çıkan teknoloji ürünlerini almakta acele etmeyin.

Teknolojik ürünlerin büyüsüne kapılarak ilk çıktığında almak yerine biraz beklemeniz daha avantajlıdır. Çünkü üretici firmalar son çıkan ürünlerini öncelikle ürüne her fiyatı verecek olan müşterilerine ulaştıracak şekilde fiyatlandırma yapar. Sonrasında ise diğer müşterilere satmak için fiyat politikasını ve stratejisini değiştirir.

İndirimli ve ucuz alışveriş rehberi
İyi bir alışveriş deneyimi gününüzü keyifli geçirmenizi sağlar.

5-) Fayda/Maliyet analizi yapmayı unutmayın.

Bir ürünü almadan önce o ürüne harcayacağınız bütçe ve alacağınız faydayı karşılaştırmanız gerekir. Bir örnekle açıklamak gerekirse bilgisayar ekranında boyut oldukça önemlidir. Elinizde var olan 19 inç monitör size yeterli gelse bile bazen daha büyüğünü almak isteyebilirsiniz. Bu durumda 20 inç bir monitör için %20’den daha fazla bir miktar ödememeniz gerekir. Çünkü bu değişim size sadece %5’lik bir ekran büyüklüğü sağlayacaktır. Yani aslında neredeyse hiçbir değişim olmadan daha çok para ödeyeceksiniz. Bu nedenle “Nasıl ekonomik alışveriş yapılır?” sorusunun cevabı, fayda/maliyet analinizden geçmektedir.

6-) Marka bağımlılığından vazgeçin.

Bildiğiniz ve güvendiğiniz markaları kullanmanızda herhangi bir sakınca yok. Fakat bazı markaların sadece bir pazarlama ürünü olduğunu unutmamanız gerek. Aynı kalitede ve içeriği tamamen aynı olan ürünlere sırf X markası diye fazladan para ödemeniz, “Marka dejenerasyonu”  tarafından kuşatıldığınızı göstermektedir. Bu algıyı yıkmak için farklı markalara ve ürünlere açık olmanız gerekir. Aldığınız ürünün içeriği, hammaddesi ve üretim yeri gibi detaylara dikkat etmeniz de önemlidir. Eğer tüm içerikler aynı kaliteyi gösteriyor ve sadece marka algısı yüzünden bir ürüne fazladan para veriyorsanız, bu tamamen bütçenize zarardır. Unutmayın ki marka ve kalite farklı şeylerdir.

7-) Mutlaka fiyat araştırması yapın.

İndirimli alışveriş yapmanın en önemli adımlarından biri olan fiyat araştırması, bir ürünü çok daha uygun fiyata almanızı sağlar. Günümüzde ise bunun için muhteşem bir yardımcınız var; internet. Online alışveriş siteleri ve mobil uygulama üzerinden alacağınız ürünlerin fiyatları hakkında net bilgi edinebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken mobil uygulama indirmek ve pazaryeri içerisindeki farklı satıcıların ürün için sunduğu fiyatları incelemek.

İnternetten Alışverişte Dikkat Edilmesi Gerekenler

İndirimli ve ucuz alışveriş sırasında dikkat edilmesi gerekenler
İndirimli ve ucuz alışveriş için online alışveriş günümüzde en çok tercih edilen alışveriş yöntemleri arasındadır.
  • İnternetten alışveriş yaparken ürün incelemesi yapan yerleri ziyaret etmek faydalı bir yöntemdir. Fakat bu incelemeleri tam olarak doğru gibi almak yerine kullanıcı yorumlarını ve çevrenizden bu konuda uzman olanların fikirlerini de almanız gerekir. Tüm bu bilgileri harmanlayarak en iyi sonuca ulaşabilirsiniz.
  • Online alışveriş sırasında birçok farklı seçenek önünüze çıkar. Bu nedenle bir ürünü alırken ilk gördüğünüz yerden almak yerine fiyat karşılaştırması yapmanız ve alacağınız yerin güvenilirliğinden emin olmanız gerekir.
  • Güvenirlilik, online alışverişte en önemli konudur. Bu nedenle alışveriş yaparken SSL sertifikası olmayan herhangi bir internet sitesinden kesinlikle alışveriş yapmayın. SSL sertifikasına sahip e-ticaret siteleri, kredi kartı bilgilerinize ve şifrenize hiçbir şekilde ulaşamaz. Bilgileriniz doğrudan bankaya iletilir. SSL sertifikasını adres çubuğunun yanında yer alan kilit simgesine tıklayarak kontrol edebilirsiniz.
  • Bir ürünü alırken ürün açıklamalarına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca ürünün görsellerini incelemeniz ve yorumları okumanız da faydalıdır. Ürün açıklamasındaki bilgiler size yeterli gelmediyse ürün hakkında alacağınız yere yazın veya bilgi edinmeyi deneyin. En iyi sonucu almak için araştırmanız gerekir.
  • Çoğu kişi online alışverişte aldığı ürünün sorunlu çıkmasından korkar. Fakat korkmanıza hiç gerek yok. Çoğu e-ticaret sitesinin belli sürelerde iade hakkı bulunmaktadır. Ürün elinize sorunlu bir şekilde geldiyse iade ederek ücretini geri alabilir veya değişim isteyebilirsiniz.
  • Son olarak ürünün kargo süresini ve kargo takip sürecinin nasıl olduğunu öğrenmeniz gerekir. Ürünün gecikmesi, kaybolması ve diğer durumlar için mobil uygulama üzerinden veya web sayfasından takip sağlayabilirsiniz.

İndirimli Alışveriş İçin Öneriler

İndirimli ve ucuz alışveriş için öneriler
Online uygulamalar üzerinden daha avantajlı bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

E-ticaret sitelerinin mobil uygulamalarını indirerek internetten alışveriş keyfini bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Üstelik mobil uygulama, web sayfasına göre daha pratik ve her yerden daha kolay ulaşım imkanı sağlar. Bu avantajları kullanmanız için yapmanız gerekenleri ÇiçekSepeti mobil uygulaması üzerinden örneklerle açıklayacağız.

ÇiçekSepeti mobil uygulamasını indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

1-) Anlık Bildirimler

İndirimli ve ucuz alışveriş yapmak için mobil uygulama üzerinden anlık bildirimlere izin vererek tüm kampanyalardan haberdar olabilirsiniz. Kampanyalar dışında favoriye aldığınız ürünün fiyatının düşmesini takip edebilir, özel günlerde hatırlatıcı bildirimler alabilir veya size özel tanımlanan kuponlarla ekstra indirimlerden yararlanabilirsiniz.

2-) Filtrele Butonu İle Kolay Arama

Günümüzde zaman kullanımı en önemli konuların başında geliyor. Bu nedenle alışveriş sırasında aradığınız ürünü en kısa sürede ve tam olarak istediğiniz gibi bulmanız için mobil uygulama üzerinde bulunan “Filtrele” seçeneği işinizi oldukça kolaylaştırır.

3-) Video Kart Özelliği

Alışverişi her zaman kendiniz için yapmazsınız değil mi? Sevdiklerinizi mutlu etmek ve onlara güzel sürprizler yapmak içinde alışveriş yapabilirsiniz. Peki, yaptığınız alışverişi oldukça özel bir not ile taçlandırmaya ne dersiniz? İndirimli fiyatlarla aldığınız hediyenize video kart ekleyebilirsiniz.

4-) Özel Gün Hatırlatıcısı

ÇiçekSepeti mobil uygulamasında yer alan özel gün hatırlatıcı sayesinde istediğiniz özel günü tarihleriyle girerek özel gün yaklaştığında hatırlatıcı mesajlar alabilirsiniz.

Unutmadan tüm bu özelliklerden faydalanabilmek için mobil uygulamayı indirmeniz gerekmektedir. İndirimli ve ucuz alışveriş yapmak ve uygulamayı indirmek için:

5-) Favoriye Ekleyerek Fiyat Takibi Yapmak

Beğendiğiniz ve almak istediğiniz bir ürünü kampanya dönemlerinde daha uygun fiyatlarla alabilirsiniz. Ayrıca özel kampanyalar veya özel marka indirimleri de değişkenlik gösterebilir. Bu durumları kaçırmamak adına beğendiğiniz ürünü favoriye almanız gerekir. Favoriye aldığınız ürünün fiyatı düştüğünde veya kampanya dönemine girdiğinde bildirimle haberdar olabilirsiniz. Bu sayede daha uygun fiyatla alışveriş yapmış olursunuz.

Ek olarak favorilerinizi daha düzenli ve rahat şekilde kullanmak için “Koleksiyon” özelliğini de kullanabilirsiniz. Koleksiyon için örnek vermek gerekirse kişisel bakım için ayrı giyim için ayrı koleksiyonlar oluşturarak favorilerinizin takibini daha kolay yapabilirsiniz.

6-) İndirim Kuponu Toplama

İndirim kuponları, marka veya satıcıların belli kriterlerle sunduğu özel fırsatlardan oluşur. Bir marka veya satıcının belli bir miktar alışverişe özel ekstra indirimi olabilir. Bu indirimleri kaçırmamak adına kupon toplama sayfasını veya ürün altında çıkan kupon fırsatını toplamanız gerekir. Topladığınız kuponları kuponda belirtilen tarihlerde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

7-) TV Reklam Ürünleri ve Günün Fırsatları

Televizyonda gördüğünüz ve özel indirimle sunulan ürünleri bulmanız mobil uygulama sayesinde oldukça kolaydır. Çünkü “TV Reklam Ürünleri” ana sayfa üzerinde konumlandırılır. Bunun dışında özel olarak hazırlanan “Günün Fırsatları” kısmı da gün içerisinde özel indirimde olan ürünleri görmenizi sağlar. Bu ürünleri başka hiçbir yerde bulamayacağınız fiyatlarla hemen sipariş edebilirsiniz.

8 -) ÇiçekSepeti Cüzdan İle Öde, Ekstra Kazan

ÇiçekSepeti Cüzdan’a kayıt olarak tüm harcamalarınızdan %2 – %10 arasında geri ödeme kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Kampanya dönemlerinde özel markalarda Cüzdan’a özel ekstra ÇiçekSepeti Para kazanabilirsiniz. Kazandığınız miktar cüzdanda birikir ve istediğiniz zaman harcayabilirsiniz.

İndirimli ve ucuz alışveriş yapmak için dikkat etmeniz gereken konuları tüm ayrıntılarıyla birlikte anlattığımız yazımız burada sona eriyor. Mobil uygulamayı bağlantılar üzerinden indirerek tüm bu özellikleri hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir