TrendKültür & Sanat

İngilizce Geliştirme Yöntemleri: Bu Yöntemlerle İngilizceyi Öğrenebilirsiniz!

Tüm dünyada konuşulan, herkesin öğrenmesi gereken dillerden biridir İngilizce. Hem üniversitelerde hem iş hayatında hem de günlük hayatta İngilizce oldukça önemli bir hale geldi diyebiliriz. Bu yüzden de pek çok insan, dilini geliştirmeye çalıştırıyor. İlkokul sıralarından beri öğrenmeye çalıştığımız İngilizce için bir de yazımızda bahsettiğimiz ipuçlarına bakabilirsiniz. İngilizce gelişme yöntemleri ile ilgili detaylar, yazımızda sizi bekliyor!

Evde, bilgisayar başında ya da eski usul kağıt kalem ile… Pek çok şekilde yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Artık günümüzde, herhangi bir şeyi öğrenmek için sahip olabileceğiniz kaynakların sınırı yok. Telefon uygulamaları, çevrim içi kurslar, konuşma grupları, sosyal medya kanalları, kitaplar, televizyon programları… İngilizce ya da farklı bir dil öğrenmek için kullanabileceğiniz pek çok yöntem var. Peki en iyi şekilde nasıl öğrenebilirsiniz? İşte o sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz!

İngilizce Geliştirme Yöntemleri

Her konuda olduğu gibi bu konuda da en önemli olan şey, devamlılıktır. Birkaç gün deneyip sonra bırakıyorsanız ya da düzensiz şekilde çalışıyorsanız sonuca ulaşmanız tam anlamıyla mümkün olmaz. Ama her gün 10-15 dakikanızı bile ayırıp düzenli şekilde çalışırsanız, sonuca kendiniz bile şaşırabilirsiniz! Düzenli olarak çalışarak ve sürekliliği elden bırakmadan siz de İngilizceyi öğrenebilirsiniz! Tabii ki öğrenme aşamasında farklı yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Eksik olduğunuzu düşündüğünüz alanları belirleyip onları tamamlamak için çaba gösterebilirsiniz.

İngilizce Konuşma Becerisini Geliştirme

İngilizce öğrenme yöntemleri
İngilizce Öğrenme Yöntemleri

Genellikle en zor olan kısım, konuşma kısmıdır. Kelimeleri ezberlemek, kelimelerin anlamlarını bilmek bazen kolay olabilir ama onları bir araya getirip anlamlı cümleler kurmak çok kolay değildir. Konuşmayı geliştirmek için yapmanız gereken en önemli şey, pratiktir. İngilizce konuşan arkadaşlar bulmak, uygulamalardan ya da çevrim içi eğitimlerden konuşma paketlerini satın almak işinize yarar. Günlük konuları ya da olayları konuşurken yeni kelimeleri ya da farklı kalıpları öğrenmeniz mümkün olur. Ayrıca zaman zaman kültürel ya da mesleki konuları da konuşarak kelime dağarcığınızı genişletebilirsiniz. Bunların yanında kendi kendinize konuşarak ve bunu kaydederek de ilerleyebilirsiniz. Aklınızdan bir konu seçip kendi kendinize, sesli şekilde cümleler kurabilirsiniz. Tabii ki aynı zamanda bu cümleleri kaydetmeniz önemli. Daha sonra bu cümleleri kağıda geçirip kontrol edebilirsiniz. Böylece hatalarınızı fark edebilirsiniz!

İngilizce Yazma Becerisini Geliştirme

İngilizce nasıl öğrenilir
İngilizce Geliştirme Yöntemleri

Yeni bir dil öğrendiğinizde o dilde iletişimi iki şekilde kurabilirsiniz: Konuşarak ve yazarak. Bu yüzden bu iki beceriyi en iyi şekilde kavramanız önemlidir. Yazma yeteneğini geliştirmek için kelime dağarcığınızı genişletmeniz, kullanılan kalıpları öğrenmeniz ve zaman yapılarını bilmeniz gerekiyor. Yazma, diğer becerilerden farklı olarak biraz daha zorlu bir alan diyebiliriz. Bu beceriyi geliştirmek için bol bol yazma pratiği yapabileceğiniz gibi bol bol okuma pratiği de yapabilirsiniz. Okudukça yeni kalıplar ve kelimeler ile karşılaşırsınız. Bu iki beceri de bu sayede birbirini destekler. Yeni kelimeler ve kalıplar öğrendikçe de yazma beceriniz gelişir. Kelime kapasitenizi genişlettiğinizde klasik cümleler yazmaktan ya da sürekli aynı kelimeleri kullanmaktan kaçınabilirsiniz. Kelimelerin eş anlamlılarını kullanarak

İngilizce Dinleme Becerisini Geliştirme

İngilizce geliştirme yöntemleri
İngilizceyi Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Dinleme becerisi de kazanılması önemli olan becerilerden biridir. Çünkü konuşmaları sürdürmek için karşınızdakinin ne söylediğini anlamanız gerekiyor. Bu beceriyi de yine pratik yaparak geliştirebilirsiniz. Dinleme yeteneğini geliştirirken dinlediğiniz her şeyi anlamak zorunda hissetmemeniz önemli. Çünkü zaten dili öğrenme sürecinizde duyduğunuz her kelimeyi anlamanız mümkün değil. Dinleme becerinizi geliştirmek için yabancı dilde podcastler dinleyebilirsiniz, dizi izlerken dili İngilizce yapabilirsiniz, kitap dinlemeyi seviyorsanız kitapları İngilizce dinleyebilirsiniz. Ayrıca müzik dinlemeyi seviyorsanız İngilizce şarkılar dinleyebilirsiniz. Kısa cümlelerden oluşan şarkı sözleri, dinleme becerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Dinleme esnasında anlamadığınız kelimeleri bir kenara not edip daha sonra kelimelerin anlamlarına bakarak öğrenmeyi sürdürebilirsiniz.

İngilizce Okuma Becerisi Geliştirme

İngilizce geliştirme yöntemleri
Dil Becerilerini Geliştirme Yöntmeleri

Son olarak okuma becerisini nasıl geliştirebileceğinizden bahsedelim. Yukarıda da söylediğimiz gibi okuma ve yazma, birbirini destekleyen iki beceridir. Aslında her beceri, mutlaka bir diğerini de geliştirir. Okuma becerinizi üst seviyeye çıkarmak için yapabileceğiniz şeylerin başında tabii ki bol bol okumak geliyor. Kitap okuyun, dergi okuyun, haber okuyun, makale okuyun… Okudukça ve yeni kelimeleri kelime haznenize kattıkça pek çok beceride de daha iyi olduğunuzu göreceksiniz. Bol bol okuma yaptığınızda farklı kalıpları öğrenebilirsiniz. Farklı kalıpları öğrenmek, yazma becerinizin daha iyi olmasını sağlar. Yazma beceriniz geliştikçe konuşma becerinize katkı sunar. Konuşma beceriniz ise dinleme becerinizi de geliştirir. İngilizce kaynaklardan okuma yaptıkça hem okuma becerinizin hem de diğer becerilerinizin geliştiğini fark edebilirsiniz.

Çiçeksepeti’nde, dil becerilerinizi geliştirmenizi sağlayacak çok çeşitli kaynaklara ulaşabilirsiniz. CD’ler, kitaplar, online eğitimler ve çok daha fazlası için geniş ürün yelpazesine göz atabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir