Trend

İstekleriniz Göz Önünde Olsun: Hayal Panosu Nasıl Hazırlanır?

Hayal panosu; hedeflerinizi, hayallerinizi ve isteklerinizi her zaman kolayca görmenizi sağlayan kolaj, çizim ya da görsel temsillerine verilen isimdir. Genel olarak büyük bir mantar pano üzerinde görseller ile ya da yazılar ile gelecekte nerede olmak istediğinizi, nelere sahip olmak istediğinizi gösterebilirsiniz. Yıl biterken yeni yıl için bir hayal panosu hazırlayarak gelecek yılda nelere odaklanmak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Hayal panosu hazırlamak için ihtiyacınız olan tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz!

Hayallerinizi görselleştirmek, onlara ulaşmanızı kolaylaştırır. Hayallerinizi her zaman görerek hedeflerinizi daha net belirleyebilirsiniz. Ayrıca hayallerinizi hatırlatan görseller ya da yazılar görmek sizi çok daha mutlu eder. Hayal panoları sayesinde isteklerinizi daha gözle görünür bir hale dönüştürebilirsiniz. Peki hayal panosu nasıl yapılır diyorsanız, detaylar yazımızda!

Hayal Panosu Nasıl Yapılır?

Hayal panosu
Hayallere Giden Bir Adım: Hayal Panosu Hazırlama Rehberi!

Hayalleriniz için bir pano hazırlamak aslında oldukça kolaydır. Temel olarak birkaç malzemeye sahip olduğunuzda panonuzu hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olanlar şunlar:

 • Mantar pano veya tel pano
 • Renkli kalemler ve kağıtlar,
 • İstediğiniz fotoğraflar ya da çizdiğiniz resimler,
 • Raptiye, bant veya mantar.

Temel olarak sahip olacağınız bu ürünler ile adım adım hayal panosunu oluşturabilirsiniz. Burada seçim yaparken kendi beğenilerinizi ön planda tutmanız önemli. Mesela mantar pano mu tel pano mu? Bu tamamen size kalmış! Mantar panoyu kullandığınızda panonun üzerine hayallerinizi iğnelerle tutturabilirsiniz. Tel panolarda ise mandalları kullanmanız gerekiyor. İsteklerinizi ve hayallerinizi fotoğraf çıktıları alarak, isteklerinizi dergilerden keserek panonuza ekleyebilirsiniz. Ayrıca bunları kendiniz kağıtlara çizip panonuza asabilirsiniz. Malzemeleri tamamladıktan sonra panoyu dilediğiniz gibi doldurabilirsiniz!

Hayal panosunu oluşturmak için;

 • Dergileri karıştırıp istediğiniz görselleri kesebilirsiniz,
 • Dijital görsellerden yardım alarak istediğiniz fotoğrafları hazırlayabilirsiniz,
 • İlham verici alıntılar kullanarak motivasyonunuzu arttırabilirsiniz,
 • Sevdiklerinize de hayal panonuzda yer vererek hayallerinizi genişletebilirsiniz,
 • Anlamlı objeleri de tablonuza dahil edebilirsiniz.

Tabii bu panoyu hazırlarken biraz ilham almak isterseniz onu da es geçmedik!

Vision Board Hazırlarken Nelerden İlham Alabilirsiniz?

Hayal panosu hazırlamanın en keyifli yolu, sözcüklerden ve görsellerden faydalanmaktır. Ama bu, tüm panoyu poster gibi kaplayacağınız anlamına gelmez. Panoyu hazırlarken rastgele görseller ile panonuzu doldurmaya çalışmak yerine sizin için gerçekten önemli olan görselleri ve sözcükleri kullanmanız oldukça önemli. Ayrıca farklı tarzlarda hayal panoları hazırlamak isterseniz de şunlara göz atabilisiniz:

Hayal panosu
Hayal Panosu Nasıl Hazırlanır?
 • Hayal Panosu Günlüğü: Daha önce seyahat günlüğünü nasıl tutabileceğinizden Seyahat Günlüğü (Travel Journal) Nasıl Tutulur? Macera Defteri Hazırlama İpuçları yazımızda bahsetmiştik. Klasik bir hayal panosu oluşturmak yerine bunu günlük gibi hazırlayabilirsiniz. Böylece hazırladığınız pano, daha çok bir dergi sayfasına benzer. Bu dergi sayfasında da hayallerinizi, duygularınızı ve isteklerinizi bir araya getirebilirsiniz.
 • Koleksiyon Oluşturmak: Hayal panosu hazırlarken sadece resimlerden ve sözcüklerden yardım almak istemiyorsanız objeleri de kullanabilirsiniz. Mesela hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak ya da size hedeflerinizi hatırlatacak objeleri bir araya toplayabilirsiniz. Bu da yine hayal panosu gibi bir alan yaratmanıza yardımcı olur.
 • Hayal panosunu oluştururken alıntıları da kullanabilirsiniz. Size yol gösterecek, size motivasyon verecek cümleleri ya da sloganları da hayal panonuza ekleyerek farklı bir pano oluşturabilirsiniz.
 • Hayal panonuza size motavasyon verecek kelimeleri de ekleyebilirsiniz. Mesela mutluluk, güven, heyecan, rahatlık, odaklanmak, macera… Bu tarz kelimeleri kağıtlara yazarak panoya asabilirsiniz.

Bunlara dikkat ederek hayal panosunu oluşturduğunuzda artık işlem neredeyse tamam! Şimdi panonuzu her zaman görebileceğiniz bir yere asabilirsiniz ya da koyabilirsiniz. BU sayede panoyu her gördüğünüzde hayallerinize ulaşmak için daha çok çaba sarf edebilirsiniz.

Bu tarz panoları oluşturmak için günümüzde Pinterest, Canva gibi uygulamalar da kullanabilirsiniz. Her şeyin dijital bir hale geldiği bu dönemde, hayal panolarını da dijital olarak hazırlamak oldukça kolay. Ama eski tarzda bir pano hazırlamak istiyorsanız yazımızdaki detaylardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca panoyu oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir