TeknolojiTeknolojik Ürünler

Kağıt İmha Makinesi Tavsiyeleri – 2024

Ofis ve iş yerlerinde kullanılan materyalleri direkt olarak çöpe atmak doğru değildir. Çünkü üzerinde yer alan bilgiler, ileride istenilmeyen kişilerin eline geçerse sorun yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle iş yerlerinde farklı yöntem ve cihazlar kullanılması gerekir. Kağıt öğütücü veya kağıt kırpma makinesi olarak da bilinen cihazlar, özünde veri güvenliği sağlamak için kullanılır. Şimdi gelin kağıt imha makinesi hakkında genel bilgilere birlikte bakalım.

Özel bilgiler, şirket verileri, kredi kartı ve kimlik bilgileri içeren evrakları kesmek veya kendi yöntemlerinizle parçalamak doğru bir yöntem değildir. Bu tarz bilgilerin olduğu belgelerin tamamen okunamaz hale getirilmesi gerekir. Bu sayede kişisel verilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Aynı anda birçok kağıdı öğütebilen cihazlara kağıt imha makinesi denilmektedir.

1-) Everest JP-736C

Everest kağıt imha makinesi
EverestJp-736C, 220 mm ağız genişliği sunmaktadır.

Fiyat/performans olarak oldukça başarılı olan Everest Jp-736C, çapraz kesim ile / 4 x 40 mm kesim kapasitesi sunar. Gündelik kullanım için oldukça yeterli olan cihaz, 21 litre atık kutusuna sahiptir. Otomatik çalışma sensörü, 5 dakika boyunca sürekli çalışma gibi özellikler dışında 70 dB gürültü seviyesi sunar.

2-) Safecut 50C

Safecut kağıt imha makinesi
Safecut 50C, 220 Watt motor gücüne sahiptir.

Kağıt, kredi kartı ve CD benzeri materyalleri çapraz kesimle imha edebilen Safecut 50C, 5 x 18 mm kesim ebatına sahiptir. 5 dakika boyunca kesintisiz imha yapabilen cihaz, 220 mm ağız genişliği sunar. Atık kutusu kapasitesi 21 litredir. Otomatik çalışma, ileri-geri tuşu, LED ışık sensörü özelliklerinin yanı sıra 69 dB çalışma sesi ile oldukça sessizdir.

3-) Escrito ESAU400 Majuro 

Escrito kağıt imha makinesi
Escrito ESAU400 Majuro, 65 dB çalışma sesi ile oldukça sessizdir.

27 litre atık kapasitesi ile orta ölçekli işletmeler için oldukça yararlı olan Escrito ESAU400 Majuro, kros kesimle materyalleri imha eder. 220 mm ağız genişliğine sahip olan cihaz, kesintisiz 40 dakika çalışmaktadır. Kredi kartı ve CD gibi malzemeler için ayrı girişi bulunduğundan aynı anda kağıt ve diğer malzemeleri imha edebilir.

4-) Dahle 35080

Dahle kağıt imha makinesi
Dahle 35080, dönebilen tekerlekleri sayesinde rahatça hareket ettirebilir.

Otomatik besleme özelliği ile sorunsuz şekilde 10 dakika boyunca imha yapabilen Dahle 35080, çapraz kesim bıçakları ile 3.2×10 mm imha boyutu sunar. 17 litre atık deposuna sahiptir ve otomatik doluluk algılama ile dolduğunda sizi uyarır. Kart, ataç, zımba ve CD gibi malzemeler için ayrı bir giriş sunmaktadır. Ayrıca enerji tasarrufu sağlayan Stand-by modu bulunmaktadır.

5-) Leitz IQ Auto Feed

Leitz IQ Auto Feed evrak öğütücü
Leitz IQ Autofeed Office dokunmatik kontrol paneline sahiptir.

150 yaprak A4 için otomatik besleme özelliği sunan Leitz IQ Autofeed Office, kızılötesi çöp kutusu dolum sensörü ile atık deposu dolduğunda hemen uyarır.  Kesintisiz 30 dakikalık çalışma süresi, güvenlik DIN P4 çapraz kesim ve 44L kapasiteli atık kutusu öne çıkan diğer özellikleridir. Ayrıca ECO uyku modu ile enerji tasarrufu konusunda oldukça başarılıdır.

6-) Aurora As 2030

 Aurora As 2030 evrak öğütücü
Aurora As 2030, 390 Watt motor gücü sunmaktadır.

Çapraz kesim, CD, Disket, Kredi kartı ve zımba imha özelliği bulunan Aurora As 2030, 4 x 40 mm kesme kalınlığı sunar. 220 mm ağız genişliği ve S4 güvenlik seviyesi ile 1.8 m/min hızında imha yapabilmektedir. 29 litre atık kapasitesi, kızılötesi sensör, otomatik çalışma, aşırı ısınma uyarı ve atık kapasite dolum göstergesi diğer öne çıkan özellikleridir.

7-) Ideal 8283 CC 

Ideal 8283 CC evrak öğütücü
Ideal 8283, rahat hareket için özel olarak tasarlanan ayaklara sahiptir.

Büyük işletmeler için tasarlanan Ideal 8283, 300 yapraklık otomatik kağıt parçalama ünitesi sayesinde rahat bir kullanım sağlar. S4 güvenlik seviyesi, 53 litre atık kutu kapasitesi, Ecomod ile düşük enerji harcama, sessiz çalışma gibi özelliklerin yanı sıra kağıt dışı diğer malzemeler için ayrı bir haznesi bulunmaktadır.

Kağıt İmha Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kağıt imha makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler
Kağıt imha makinesi almadan önce dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.
  • İlk olarak, kağıt imha makinesi ile hangi tür materyalleri imha edeceğinizi tespit etmeniz gereklidir. Sadece kağıt imhası için kullanacağınız modeller daha uygun fiyatlıdır. Fakat USB bellek, CD/DVD, PVC gibi maddeleri de öğüten modeller daha yüksek fiyatlıdır. Hatta bazı modeller pet, alüminyum kutu ve tetrapak gibi farklı malzemeleri de imha eder. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra ona uygun cihazı seçmeniz, en doğru yöntem olacaktır.
  • Evrak ve diğer materyalleri imha eden makinelerin, farklı kesim seviyeleri bulunmaktadır. Güvenlik seviyesi olarak da adlandırılan bu kademeler 1’den 7’ye kadar sıralanmaktadır. Örneğin; 1 en düşük seviyedir ve düz-şerit kesim yapar. Yaklaşık olarak 12 mm civarında parçalara ayırır. 7 ise en yüksek seviyedir ve  çapraz-parçacık kesim yapar. Maksimum 5 mm2 ölçülerinde parçacıklar oluşturur. İmha edeceğiniz materyallere uygun güvenlik seviyesini de belirleyerek daha rahat bir seçim yapabilirsiniz.
  • Kağıt imha makinesinin kapasitesi, bir diğer önemli konudur. Bu aşamada makineyi kaç kişinin kullanacağına, makinenin kesme hızına ve kağıt imha depo kapasitesine dikkat etmeniz gerekir. Örneğin; birkaç kişinin kullanacağı günlük bir cihaz istiyorsanız aynı anda 5 sayfa ve üzeri imha sunan basit cihazlar işinizi görecektir. Fakat büyük bir ofiste ve çok kişi cihazı kullanacaksa aynı anda 20 ve üzeri kağıt imha edebilen cihazlar daha doğru seçim olacaktır.
  • Cihazın ağız genişliği oldukça önemlidir. Ağız genişliği, makinenin bıçaklarının alabileceği maksimum evrak genişliğini ifade eder. Yani makinede imha edeceğiniz kağıtların boyutlarına uygun bir cihaz seçimi yapmanız gerekir.
  • Motor gücü yüksek olan cihazları tercih etmeniz, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Watt veya Kw olarak belirtilen motor gücü, makinenin ne kadar güçlü olduğunu gösterir. Bir makinenin boyut olarak büyük olması motor gücünün yüksek olduğu anlamına gelmez. Ayrıca makinenin çalışma sesinin de düşük olması önemlidir. Çok yüksek seste çalışan makine, ortamı rahatsız edecek ve dikkat dağınıklığına neden olur. Ses düzeyi (desibel – dB) düşük modelleri tercih etmeniz size avantaj sağlar.

Kağıt İmha Makinesi Nasıl Çalışır?

Kağıt imha makinesi nasıl çalışır?
İmha makineleri, güvenlik açısından üst düzey donanımlara sahiptir.

Her makine aşağı yukarı aynı çalışma prensibini kullanmaktadır. İmha makinesinin içinde bulunan keskin bıçaklar, içine attığınız kağıt ve diğer malzemeleri özelliğine göre şerit, çapraz veya mikro cut olarak parçalara ayırır. Parçalara ayrılan malzemeler, makinenin atık haznesinde birikir. Haznenin kapasitesi marka ve modellere göre değişmektedir. Ayrıca kolay çıkması sayesinde rahatça boşaltılır ve yerine takılır. Otomatik başlatma özelliği olan modeller, kağıdı ağız kısmına koyduğunuzda çalışmaya başlar ve sonrasında durur. Böylece enerji tüketimi daha az olur. Ek olarak tıkanma önleyici özelliği, kağıt parçalarının makineyi tıkamasını önler.

Biyometrik koruma özelliği olan modeller, özellikle çocukların bulunduğu ortamlarda çalışan makineler için değerli bir özelliktir. Bu özellik, elinizin yanlışlıkla makinenin bıçaklı bölümüne yaklaşması halinde uyarı verir ve elin çekilmemesi durumunda makineyi durdurur. Böylece olası kazaların önüne geçilmiş olur.

Kağıt imha makinesi ve diğer tüm ofis ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir