KAHVALTILARIN KRALİÇESİ: ÇİLEK REÇELİ


Herkesin favori bir meyvesi vardır, yani meyve deyince akla gelen ilk meyveden bahsediyorum, benim için de bu meyve çilek! Bu meyve öylesine şahane bir meyvedir ki, tatlısını yaparsınız, süte koyar içersiniz, reçelini yaparsınız kışın kahvaltı edersiniz, suyunu şurup olarak kokteyllere eklersiniz, daha neler neler… Bugün değineceğimiz konu, bu harika meyvenin tadına doyum olmayan reçeli.

Reçel her evde kahvaltının kraliçesi, siz de çilek reçeli varsa o kahvaltıya ben doyamam diyenlerdenseniz, reçel yapmak için çilekleri çoktan bir kenara biriktirdiniz. Koyu kırmızı ve mis kokulu olanların reçelleri çok daha güzel oluyormuş, henüz reçel hazırlığı yapmayanlara bir bilgi olsun.

image

 

Elbette çok zor bir şey değil reçel yapmak ama bazı püf noktalarına dikkat edildiği zaman dillere destan bir reçelle akılları baştan almanız da mümkün. Şimdi sizi bu ufak bilgilerle aydınlatalım.

  • Reçelin pişmesine yakın eklediğiniz limon yerine limon tuzu da kullanabiliyorsunuz, hatta limon tuzu çok daha uzun süre dayanmasını sağlıyor.
  • Reçeli uzun süre kaynatmak koyulaşmasını sağlıyor. Koyu kıvamlı reçel hem lezzet olarak daha yoğun olduğu gibi dayanıklılığı da aynı oranda artıyor.
  • Reçeli pişirdikten sonra kavanozlara aldığınızda üstündeki köpüğü almanız, şekerlenmesini önlüyor.
  • İyice soğumadan kavanozun kapağını kapatırsanız küflenmeye neden olabilirsiniz.

Bu bilgilerin ardından çilek reçelinin yapılışına da ufak da olsa değinmeden olmaz. İyice yıkayıp saplarını ayırdığınız reçellerin üzerine çileğin gramajı kadar şeker ekliyorsunuz. Kapağını bu şekilde kapatıp bir gece bekletiyorsunuz. Ertesi gün hiç su eklemeden ocağa koyuyor ve orta ateşte ara sıra karıştırarak pişiriyorsunuz. Kaynamaya başlayınca kısıyorsunuz ve üzerinde oluşmaya başlayan köpükleri mümkün olduğunca alıyorsunuz ki reçeliniz şekerlenmesin. Kısık ateşte 10 15 dakika kadar daha pişirmeye devam ediyorsunuz, böylece reçeliniz koyulaşıyor. İstediğiniz kıvama gelmeye başlayınca limon suyu veya limon tuzunuzu ekleyip biraz daha karıştırıyorsunuz. Ortalığa mis gibi kokusu yayılmaya başlayınca da bir kenara alıyor ve önce soğumasını, sonra da afiyetle yiyebilmek için bir an önce sabah olmasını bekliyorsunuz ki kahvaltınız renklensin.

kalpler-ve-cilekler-fr1023-2-1

Papatyalar Açarken

Evet siz de benim gibi çilek düşkünü iseniz, reçeli, marmelatı, suyu her halinden faydalanmak isteyenlerdensiniz demektir. O halde sakın Frutation.com.tr ’nin birbirinden çılgın çilekli aranjmanlarına bakmadan geçmeyin, yoksa denemediğiniz için çok üzülürsünüz.


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş