Trend

Kahve Nasıl Saklanır, Kahve Saklama İpuçları

Her sabah güne mis gibi kahve kokusuyla başlamak, arkadaşlarla buluşup bir bardak kahve içmek ya da akşamüstü bir yorgunluk kahvesi içmek, günün en güzel anlarındandır. Ama kahve keyfinizden ödün vermemek için kahveyi doğru şekilde doğru yerde saklamak son derce önemlidir. Siz de “Kahve nasıl saklanır?” sorusuna yanıt arıyorsanız, yazımızın detaylarına göz atabilirsiniz!

Kahve Nasıl Saklanır?

Kahveleri en doğru şekilde saklamaya başlamadan önce, kendiniz için en iyi kahveyi seçmenizi önerebiliriz. Damak tadınıza uygun, içerken keyif alacağınız, lezzetli bir kahveyi seçerek işe başlayabilirsiniz. Bunun için ÇiçekSepeti’ndeki çok çeşitli kahve seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Daha sonra; kahvenizi en uzun süre en iyi şekilde saklamak için yazımızdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz. Böylece her kahve molanızda lezzetli, taze ve mis kokulu kahveler içebilirsiniz!

Kahve Nasıl Saklanır?

1. Kahvenizi Işıktan ve Nemden Koruyun

Kahve saklarken kaçınmanız gereken durumlardan ilki ışık ve nemdir. Çünkü kahvenin tazeliğini kaybetmesini etkileyen üç temel unsur vardır: Nem, ışık ve sıcaklık. Bu üçünden korunduğunuz zaman kahvenizin tazeliğini büyük oranda koruyabilirsiniz. Kahvenin çekirdeğinde birtakım yağlar bulunur. Bu yağlar, yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında kahvenin tadında acılaşma olabilir. Tabii ki bu acılaşma, kahvenin tadının bozulmasına yol açar. Siz de seçtiğiniz kahve çekirdeğiniz daha uzun süre taze kalsın diye kahvenizi serin ama güneş ışığı almayan bir yerde saklayabilirsiniz.

Kahveseverlerin Sahip Olmak İsteyeceği Ürünler

Nem de yine kahve çekirdeklerinin sevmediği unsurlardan biridir. Ama kahvenizi nemden uzak saklamak demek, kahveyi dolaba koymanız gerektiği anlamına gelmez. Çünkü kahveyi buzdolabında saklamak da doğru değildir. Buzdolaplarında kullanılan gazlı soğurma sistemi, ortamı havayı nemlendirerek besinlerin soğumasını sağlıyor. Bu da kahveniz için isteyeceğiniz bir durum. Onun yerine kahvenizi oda sıcaklığından daha serin, karanlık ve kuru bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Bu kiler ya da bir dolabın içi olabilir. Bu sayede kahve çekirdeklerinizi uzun bir süre korumayı başarabilirsiniz.

Kahve nasıl saklanır
Kahve Saklama Yöntemleri Nelerdir

2. Kahve Saklama Kaplarını Kullanın

Kahveleri saklayacağınız yerin yanı sıra, kahveyi saklama yönteminiz de önemlidir. Kahvelerinizi korumak için cam ya da metal saklama kaplarından yardım alabilirsiniz. Hava geçirmeyen bu kaplar, kahvenizi korumanıza yardımcı olur. Ayrıca kahvenizi paketiyle birlikte de saklayabilirsiniz. Bu yöntemi tercih ediyorsanız kahve paketlerinin ağız kısmına kapatıcı ürünler koyabilirsiniz. Ama özellikle öğütülmüş kahveler için kavanozlar ya da kapaklı ürünler kullanmanız önemlidir. Kahvenizin hava ile temasını keserek bayatlamasının ve bozulmasının önüne geçebilirsiniz.

Kahvenin taze olmasını sağlayan konulardan biri de, kahveyi tüketeceğiniz zaman çekirdekleri öğütmek. Çekirdek öğütücü ile kahve çekirdeklerini öğütürseniz kahveniz her zaman çok daha taze olur. Doğrudan kahve çekirdeği alıp çekirdekten kahve ürettiğinizde, evde mis gibi kahve kokusu yayılır. Ve tabii ki bu kahve, piştiğinde leziz bir kahve olur.

Bu öneriler sayesinde kahvenizi en az 2-3 hafta kadar taze tutabilirsiniz. Lezzetli kahveler demlemek için ÇiçekSepeti’nin çeşitli kategorilerini inceleyebilirsiniz. Kahve makineleri, farklı ve yöresel kahveler, kahve öğütücüler, temizlik malzemeleri… Tüm bunlar ve çok daha fazlası sizi bekliyor!

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir