Trend

Kahve Öğütücü Çeşitleri & Tavsiyeler

En keyifli anların, en güzel günlerin eşlikçisi olur kahveler. Her sabah sakin kafayla bir bardak kahve demlemek, dostlarla bir arada Türk kahvesi yudumlamak en sevilen anlardandır. Kimi, kahvesini alıp gitmeyi severken kimi, bu süreci başından sonuna yaşamayı sever. İşte bu süreci yaşamayı sevenler için kahve öğütücü çeşitleri, en güzel ürünlerdendir! Taze, mis kokulu kahveler demlemenizi sağlayan kahve öğütücü çeşitleri ile siz de lezzetli kahveler demleyebilirsiniz!

İçeceği kahveyi kendi yapmayı sevenlerden misiniz? Yoksa kahve olsun da nasıl olduğunun önemi yok diyenlerden mi? Biz ilk kısma daha yakınız. İşte bu yüzden iyi bir kahve öğütücünün nasıl olması gerektiğinden bahsetmeye geldik! Kahve demlerken kahvenin tazeliği çok önemlidir. Çekili olarak aldığınız kahveler eğer uzun süre bir yerde durursa kahvenin bayatlaması mümkündür. Bayat kahveyi demlediğinizde de acı, tatsız, kötü bir kahve içme olasılığınız vardır. Kahveye küsmemek için kahvenizi çekirdekten öğütebilirsiniz. Böylece tazecik, mis kokulu ve lezzetli bir kahveniz olur!

Lezzetli bir kahvenin sırrı, iyi bir çekirdekten taze kahve demlemektir. Siz de kahve keyfinizi eşsiz bir noktaya taşımak isterseniz, kahve öğütücü nasıl kullanılır, ne işe yarar gibi sorulara cevap verdiğimiz bu yazıya göz atabilirsiniz!

Kahve Çekirdeği Nasıl Öğütülür?

Dışarıda kahve içerken sizin de fark edebileceğiniz gibi kahve dükkanları, kahveyi çekirdeği öğüttükten sonra demler. Zaten kahve dükkanlarında kahveler genellikle çekirdek olarak satılıyor. Siz kahveyi almak istediğinizde, kahveyi öğütüp yeniden paketleyip size verirler. Çünkü öğüttüğünüz kahve daha hızlı bayatlar. Kahve öğütücülerden bahsettiğimizde birkaç farklı türde kahve öğütücü karşımıza çıkar: Merdaneli öğütücüler ve otomatik öğütücüler.Bu iki tip öğütücüde de istediğiniz gibi kahve öğütebilirsiniz. Ayrıca ev tipi ve profesyonel tipte de kahve öğütücüler vardır.

Kahve çekirdeğini öğütürken demleme tipine uygun şekilde öğütme yapmanız gerekir. Örneğin filtre kahve demlemeye uygun olan çekirdek boyutu ile moka pot kullanırken ihtiyacınız olan çekirdek boyutu farklıdır. Profesyonel makinelerde bu boyutu çok daha kolay şekilde ayarlayabilirsiniz. Kahve çekirdeklerini öğütmenin pek çok faydası vardır:

  • Çekirdek boyutu, kahvenin aromasını doğrudan etkiler. Bu yüzden öğütme işlemiyle damak tadınıza en uygun olan aromayı belirleyebilirsiniz.
  • French press, kahve makinesi veya alternatif ürünlere göre farklı öğütme boyutlarını uygulayabilirsiniz.
  • Demleme veya pişirme yöntemlerine göre uygun olan öğütme miktarını seçebilirsiniz.
  • Her fincanda aynı büyüklükte öğütülmüş kahve kullanarak standart bir lezzet oluşturabilirsiniz.

French press kullanarak kahve hazırlayacaksanız daha iri boyutta telveler hazırlamanız daha iyi olacaktır. Eğer çekirdeği çok küçük öğütürseniz kahve, press’in tellerinden çıkıp içtiğiniz kahveye bulaşır. Bu da acı bir tat oluşmasına sebep olur.

Kahve çekirdeğini her gün çekmek yerine 2-3 günlük kahvenizi bir anda çekebilirsiniz. Bu süreçte kahveyi ağzı kapalı, hava almayan bir kapta saklayabilirsiniz. Kahvenizi öğütürken uygun olan boyutu seçmeniz önemlidir. Mesela filtre kahve için orta kalınlıkta kahve çekebilirsiniz. Kahve çekirdeğini, kahveyi demleyeceğiniz makineye uygun olan öğütmeniz en doğrusu olacaktır.

Kahve Öğütücü Çeşitleri

1-) Cam Seramik Öğütücülü Kahve Değirmeni Öğütücüsü 

Kahve, zamanla bayatlayan bir besindir. Direkt olarak öğütülmüş kahve alıp uzun süre onu kullanmak yerine kahveyi çekirdek olarak alabilirsiniz. Ve daha sonra çekirdek öğütücü ile en taze kahveyi elde edebilirsiniz. Tartı ile kahvenin ağırlığını ölçüp o anda öğütüp demleme işlemini yapabilirsiniz. Cam seramik kahve değirmeni, özel kolu ile kullanabileceğiniz öğütücülerdendir. Bu sayede çekirdeğin kalınlığını ve inceliğini ayarlayabilirsiniz. Türk kahvesi gibi en ince kahveyi de daha büyük parçalı kahveyi de öğütebilirsiniz.

2-) Tchibo Manuel Kahve Değirmeni

Kahve Öğütücü Çeşitleri
Evde Kahve Nasıl Öğütülür? Tchibo Manuel Kahve Değirmeni

Kendi kahvesini demleme tutkusu olanlar için kahve öğütücü en güzel hediyelerden biridir. Kahve öğütücü ürünler, evde taze kahve içmek isteyen için gerekli ürünlerdendir. Manuel kullanım kahve öğütücü ile kolayca, taze kahveler demleyebilirsiniz.

3-) Baharat Kahve Öğütücü ve Kahve Değirmeni

4-) Kiwi Elektrikli Kahve Öğütücü

Kahve Öğütücü Çeşitleri
Ev Tipi Kahve Öğütücü, Kiwi Elektrikli Kahve Öğütücü

Çıkarabileceğiniz hazneleri olan kahve öğütücüleriyle kolayca kullanabileceğiniz öğütücülerden biridir. Paslanmaz çelik iç haznesi sayesinde bu öğütücü, kahvenin tadını bozmaz. Ayrıca kablo saklama özelliğine sahip olduğu için kablosu da zedelenmez. Bu ürünü sadece kahve için değil, taneli baharatları öğütmek için de kullanabilirsiniz. Ama aynı ürünü farklı baharatlar için kullanacaksanız ürünü iyice temizlemeniz önemlidir.

5-) Homend Grindgo 6001 Kahve Öğütücüsü

En sevdiğiniz kahve aromasını taze taze hazırlamak için kullanabileceğiniz bir diğer ürün Homend Grindgo! Küçük ama güçlü olan bu öğütücü, en güzel kahveleri demlemenizi sağlar. Şeffaf kapağı ile öğüttüğünüz kahveyi görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kahveyi makineye koymak ve kapağını çevirmek!

6-) Delonghi KG 79 Kahve Öğütücü

Kahve Öğütücü Çeşitleri
Kahve Öğütme Makinesi, Delonghi KG 79 Kahve Öğütücü

Farklı öğütme seçenekleriyle Deloghni, lezzetli kahveler demlemenizin anahtarıdır. İçmek istediğiniz kahveye göre çekirdeğinizin kalınlığını bu makinede ayarlayabilirsiniz. French press en kalın kahve çekirdeği boyutunu sunarken, çok daha ince çekim seçeneğini seçerek, espresso elde edebilirsiniz. Bu makinede hem kahve çekirdekleri hem de çekilmiş kahve için ayrı bölümler vardır. Bu sayede çekirdek kısmına 200 gram, çekilen kahve kısmına da 100 gram kahve sığar.

Çekilmiş kahvelerin, paketleri açıldıktan sonra bayatlaması mümkündür. Bayat ve eski bir kahve içmek yerine evde kendi kahvenizi öğütme deneyiminizi ve taze kahve içme deneyimini yaşayabilirsiniz. En saf, en taze kahveyi elde etme yöntemi olan ögütücülere mutlaka bir şans vermelisiniz. Üstelik eve yayılan mis gibi kahve kokusu da artısı!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir