Kültür & SanatKitap

Kahvenizi Yudumlarken Okuyabileceğiniz Kışa Yakışacak Kitaplar

Kitap okumak, her zaman her yerde kişiyi mutlu eden ve kişinin bilgi birikimine katkıda bulunan bir andır. Yazın deniz kenarında, sonbaharda yaprakların arasında ve kışın, sıcacık battaniyenin altında… Ama hangi kitabı okuduğunuz da çok önemlidir böyle zamanlarda. Her mevsime uygun kitaplar, konular vardır. Biz de sizin için; elinizde kahveniz, üstünüzde sıcacık varken okuyabileceğiniz kışa yakışacak kitaplar neler, yazımızda bahsettik!

Kitap okumak birçok açıdan faydalıdır ama bunu alışkanlık haline getirmek oldukça zordur. Bununla birlikte kitap okumak alışkanlık haline getirildiğinde hayatınızı değiştirecek birçok faydasını sunar sizlere. Kitap okumak bilgi birikiminizin artmasının sağlarken bunun yanı sıra stres düzeyinizin düşmesine de yardımcı olur. Kelime dağarcığınızın artmasını sağlar, hafızanızı kuvvetlendirir, analitik düşünme yeteneğine katkıda bulunur. Ayrıca odaklanma yeteneğinizi ve konsantrenizin gelişmesini sağlar. Tüm bunlardan sonra gelin, kışın keyifle okuyabileceğiniz ve okurken aynı zamanda öğrenebileceğiniz kitapları inceleyelim!

Battaniyenizin altında keyifle okuyabileceğiniz tüm bu kitaplara ÇiçekSepeti‘nden kolayca ulaşabilir, keyifle kitap okuyabilirsiniz. Ayrıca Mobil Uygulama üzerinden yapacağınız her alışverişte çeşitli hediyeleri yakalayabilir, bildirimleri açarak tüm fırsatlardan haberdar olabilirsiniz!

1-) Satranç, Stefan Zweig

Kışa yakışacak kitaplar
Stefan Zweig, Satranç

Netflix’in son zamanlarda yayınladığı en güzel eserlerinden biri Queens Gambit. Queens Gambit dizisi ile ön plana çıkan, herkesin merakla incelediği bir oyun haline geldi satranç. Ünlü Yazar Stefan Zweig’ın kaleminden çıkan Satranç kitabı, onun ölümünden hemen önce yayınlanmış bir kitap. Kitap, hem yazarın intihar mektubu niteliğinde hem de Hitler’i hedef aldığı kurmaca eser. Hitler döneminde bir otel odasında hapis kalan Dr.B, sorguya giderken görevlinin paltosunun cebinden bir kitap çalması ve o kitabı okumaya başlamasıyla açılan kitap, Dr B’nin satrancı öğrenmesi ve satranç düelloları yapan bir grup insanın da dahil olduğu bir gemiyle seyahat etmesi ile devam ediyor. Kitapta fiziksel özelliklerle kişisel özelliklerin birbirini tamamlıyor. Psikolojinin ve düşünce gücünün üst sınırlarına ulaştığı bu kitap da kışın keyifle okunacak kitaplardan biri. Ayrıca satranç ile ilgili daha fazla bilgi öğrenmek isterseniz Kralların Oyunu Satrancın Tarihçesi yazımıza göz atabilirsiniz!

2-) Madalyonun İçi, Gülseren Budayıcıoğlu

Madalyonun Içi - Gülseren Budayıcıoğlu
Gülseren Budayıcıoğlu, Madalyonun İçi

Madalyonun İçi, aslında bugünlerde TRT1 ekranlarında Masumlar Apartmanı ismiyle gördüğümüz bir dizi. İzlediğimiz dizinin temelini ise bir kitap oluşturuyor. Kitaptan uyarlanan dizi, toplumun psikoloji ile buluşmasını ele alıyor. Psikolojik temelli, hikayesi ile büyük bir yankı uyandıran ve biraz dramatik olan bir kitap bu.

3-) Kırmızı Pazartesi, Gabriel Garcia Marquez

Kışa yakışacak kitaplar
Marquez, Kırmızı Pazartesi

Kırmızı Pazartesi, öldürülecek bir adamın son birkaç saatini anlatan, herkesin bildiği ama kimsenin durdurmadığı bir cinayeti çok etkileyici ve toplumsal bir çözümleme niteliğinde ele alıyor. Kışa yakışacak kitaplar kitaplar listesinde yer alan Kırmızı Pazartesi, Márquez’in 7.romanı olarak biliniyor. Yalnızca bir cinayetin arka planını değil halkın davranış biçimlerini, toplumsal ruh çözümlemelerini de ele aldığı için mutlaka okunması gereken bu kitap, adeta halkın ortak davranış biçimlerinin portresini de çiziyor. 

4-) Palto, Gogol

Palto
Gogol, Palto

Bir Gogol klasiği olan, mutlaka okunması gereken Palto da kışa yakışacak kitaplar arasında yer alıyor. Palto kitabıyla yeni bir edebi akımın öncüsü olman Gogol bu kitapta; çaresiz bir memurun zorluklarla elde ettiği ve sonrasında çalınan paltosunu bulabilmek için giriştiği dokunaklı arayışı hem fantastik hem de gerçekçi bir yaklaşımla anlatıyor.

5-) Otomatik Portakal, Anthony Burgess

Kışa yakışacak kitaplar
Anthony Burgess, Otomatik Portakal

Otomatik Portakal, yayınlandığı ilk günden beri kült roman özelliğini koruyor. Kitap, Anthony Burgess’e tümör teşhisi konup 1 yıllık ömrü kaldığı söylendiğinde yazdığı mükemmel bir eserdir. Şiddete eğilimli bir grup gencin lideri olan Alex’in başından geçenlere Beethoven’ın, Mozart’ın müziği eşlik ettiği, okuyucunun zihnine kazınan bir kitaptır. Roman, iyilik ile kötülük kavramını “şiddet, suç ve ceza” üçgeninde değerlendiriyor. Kısaca Otomatik Portakal, sarsıcı ve en farklı hikayesi ile tam bir kış romanı diyebiliriz!

6-) İnsan Ne İle Yaşar?, Tolstoy

İnsan Ne İle Yaşar?
Tolstoy, İnsan Ne İle Yaşar

Hayatın içinden, hayata dair, her bölümünden farklı bir ders çıkarabileceğiniz bir kitap okumak ister misiniz? O zaman İnsan Ne İle Yaşar? tam size göre! Soğuk kış günlerinde üzerinize bir battaniye çekip okuyabileceğiniz, her bir satırını okurken bir şeyler öğrenebileceğiniz bir kitap İnsan Ne İle Yaşar? Birbirinden farklı gibi görünen ama ortak bir tema ile bağlanan hikayelerden oluşan ve bir oturuşta okunabilecek olan bu kitaba bu kış mutlaka bir şans vermelisiniz!

7-) Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, İlhami Algör

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
İlhami Algör, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

İlhami Algör’ün kaleminden çıkan Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, acayip aşkların hikayesi diyebiliriz. Sevginin ve oyunbazlığın hüzünlü, romantik dolambaçlarını ele alıyor. İtalyan Yokuşu’ndan aşağı, rüzgâra asılıp Tophane’ye inen bu roman, bir çırpıda okunabiliyor. Bu kitap, gününüzü güzelleştirecek, kışa yakışan bir kitaptır.

8- ) Simyacı, Paulo Coelho

Simyacı
Paulo Coelho, Simyacı

Mutlaka okunması gereken, kışa yakışacak kitaplardan biridir Simyacı. Bu kitap, içindeki çocuğu zaman zaman gün yüzüne çıkarıp ona öğütler vermeden yaşamasına imkan veren herkesin ara sıra okumaktan keyif alacağı kitaplar arasında yer alır. Mutluluğu uzaklarda aramayan, arayan kişilere de ışık tutan bir kitaptır Simyacı. Masalsı yaşamının felsefi öyküsü olarak herkesin okuması gereken kitaplar arasındadır.

Kitaplar, kendiniz için ve sevdikleriniz için tercih edebileceğiniz en özel hediyelerdendir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm kitaplar ve çok daha fazlası için ÇiçekSepet’nin kitap kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Elinizde kahveniz, battaniye altında kışa yakışacak kitapları okurken bir yandan BonnyFood çeşitleriyle keyfinizi katlayabilirsiniz!

İlginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir