Malzeme & EkipmanTrend

Kamp Çakmağı Çeşitleri ve Özellikleri

Outdoor aktiviteler ve kampçılık ile ilgilenenler bilir ki kullanılan ekipmanların seçimi oldukça önemlidir. Çünkü kamp sırasında kullanacakları ekipmanların sorunsuz çalışması ve işlerini kolaylaştırması gerekir. Kamp sırasında hem beslenme hem de ısınma için en önemli yardımcı ateştir. Ateşi yakmak ve sürdürmek için ise kamp çakmağı veya diğer adıyla ateş başlatıcı gerekir. Oldukça kullanışlı ve pratik olan kamp çakmağı modelleri hakkında merak edilen her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kampçılık oldukça eğlenceli ve bir o kadar zorlu bir aktivitedir. Doğa ile iç içe vakit geçirmeyi sevenlerin yaz veya kış dinlemeden yaptığı kamplarda ekipman kullanımına dikkat etmek gerekir. Çünkü doğanın şakası olmaz. Özellikle bir şeyler hazırlamak ve ısınmak için ateş yakmak en önemli konudur. Bir anda bastıran yağmur, yerlerin ıslak olması, toplanan odunların nemi gibi durumlarda sıradan çakmaklar ateş yakmanızı oldukça zorlaştırır. Bu nedenle kamp çakmağı kullanmanız gerekir.

Kamp Çakmağı Nedir?

Kamp çakmağı nedir?
Doğa içinde güzel vakit geçirirken ısınmak ve yemekler için ateş kullanmak gerekir.

Kamp çakmağı veya ateş başlatıcı; her ortamda kolay bir şekilde ateş yakmanızı sağlayan, su, rüzgar ve nem gibi kötü koşullardan etkilenmeden kıvılcım oluşturan bir alettir. Genelde mutfaklarda kullanılan pürmüz ile karıştırılmaktadır. Mutfak pürmüzü, ateş yakmak için oldukça ideal bir alet olsa da açık alanda kamp çakmaklarının sunduğu performans kadar başarılı değildir. Fakat kamp çakmağı olarak tasarlanan pürmüzler de bulunmaktadır. Bu modeller kamp sırasında işinizi kolayca görmenizi sağlar.

Kamp Çakmağı Modelleri

Kamp çakmağı modelleri
Ateş yakmak, bir kamp geleneğidir.

Ateş yakmak kolay gibi görünse de şartlara göre değişkenlik gösteren bir işlemdir. Ayrıca bazı tehlikeleri de bulunmaktadır. Bu nedenle ateş yakmayı bilen ve bunu doğru ekipmanlarla yapan kişilerle kamp yakmak gerekir. Eğer böyle kişilerle beraber değilseniz, ön hazırlık yaparak işin püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Peki, kötü hava şartlarında ateş yakmanızı kolaylaştıran ürünler nelerdir?

 • Magnezyum kamp çakmağı, ufak bir sürtünme ile kolayca kıvılcım oluşturan bir çakmak türüdür. Kamp koşullarında oluşacak kazaların önüne geçmek için güvenlidir. Sudan, nemden ve rüzgardan kolay etkilenmez. Bu nedenle kamp tutkunlarının çantasında yer alan ilk ürünler arasında yer alır.
 • Kampa gitmek isteyenlerin en çok sorduğu soruların başında “Magnezyum çubuğu nedir?” sorusu gelir. Çünkü kamp ile ilgili araştırmalarda ateş yakmak için karşılarına çıkan ilk öneri bu olacaktır. Ateş başlatıcı çubuk olarak da bilinen magnezyum çubukları; 10-15 cm uzunluğundaki iki eşit uzunluktaki çubuktan oluşur. Bu çubukların bir tanesi metal diğeri ise magnezyumdur. Bu iki çubuğu birbirine sürttüğünüzde ortaya kıvılcım çıkar ve ateşi kolayca yakabilirsiniz. Sadece kıvılcım ürettiği için ormanlık ve yeşil alanlarda yangın çıkarma riskini de ortadan kaldırmış olursunuz. Ayrıca bu çubuklar kırılsa dahi kalan parçaları birbirine sürterek kıvılcım çıkartabilirsiniz.
 • Pürmüz, magnezyum çubukları gibi kıvılcım oluşturarak değil, ısı vererek ateş yakmayı sağlar. Pürmüz ile ateş yakabilmek için kav malzemesi gereklidir. Kav malzemesi yoksa ormanlık alanlardaki çalı çırpı ve kurumuş dallar da ateş yakmak için kullanılabilir. Pürmüzler, kötü hava koşullarında dahi rahat çalışır ve rahat ateş yakmanızı sağlar. Eğer pürmüz kullanmaya karar verdiyseniz yanınızda yedek çakmak gazı bulundurmanız faydalı olacaktır. Çünkü çakmak gazı ile çalışan pürmüz, belli bir kullanımdan sonra gazı azalacağı için gerekli performansı veremez.
 • Son olarak ise ateş başlatıcı fitil çeşitlerini kampta ateş yakmak için kullanabilirsiniz. Zorlu şartlarda bile kolay ateş yakmanızı sağlan bu fitil, 2 metre uzunluğundadır. Fitilden parçalar keserek kullanabilirsiniz. Kolay tutuşma özelliğine sahip olması nedeniyle kullanımı oldukça kolaydır.

Kamp Çakmağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp çakmağı alırken dikkat edilmesi gerekenler
Kamp çakmağı almadan önce aşağıda yer alan konulara dikkat etmeniz yararlı olacktır.
 • Çakmaklar, farklı boyut ve özelliklere sahip olan ürünlerdir. Bu nedenle kamp süreniz ve ne şartlarda kamp yapacağınızı göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekir. Eğer uzun süreli bir kamp düşünüyorsanız çakmağın gaz deposunun büyük olmasına ve yeniden doldurulabilir özellikte olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü doldurma işlemi yapılmayan çakmaklar, gazı bittiğinde kullanılamaz hale gelir.
 • Seçtiğiniz çakmağın kullanılışlı olması dikkat edilmesi gereken diğer bir konudur. Ateş yakmak için oluşturduğunuz öbeğe elinizi çok sokmadan ateş yakmanızı sağlayan modelleri tercih etmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca tutma alanı ele oturan ve ateşleme tuşu kolay çalışan modeller işinizi kolaylaştırır.
 • Güvenlik açısından çakmakların sunduğu özelliklere dikkat etmek gerekir. Çakmağın çalışmadığı anlarda sorun çıkmaması adına güvenlik kilidi olması önemli bir özelliktir.
 • İyi kamp çakmağı, az güçle yüksek performans sunan çakmaktır. Bu nedenle çakmağı çalıştırmak ve kıvılcım çıkarmak için az çaba harcadığınız modeller daha iyidir.
 • Kamp çakmağı seçiminiz pürmüz modellerden yana ise pürmüzün sunduğu ısının ayarlanabilir olması önemlidir. Çok fazla ısı sunan bir çakmak, çok fazla gaz harcayacağı için yedek gazınız olsa bile sorun yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle ayarlanabilir çakmak modelleri daha kullanışlıdır.

Kamp Çakmağı İle Nasıl Ateş Yakılır?

Ateş nasıl yakılır?
Ateş yakarak güzel bir kamp ortamı oluşturmak için ateş yakmanın püf noktalarını bilmeniz faydalı olacaktır.

Kamp çakmakları, aşırı ısınmadan kaynaklanan kıvılcım prensibi ile çalışır. Kıvılcımı çıkarmak için kullanan malzemeler özel bir aksam ile bir araya getirilir. Bu sayede istenen kıvılcım çıkar ve ateş yakılır. Peki, iyi bir kamp ateşi yapmak için ne yapmak gerekir?

 • İlk adım olarak ateşi ne ile yakacağınız belirlemelisiniz. Ateşin tutuşmasını sağlayacak olan kav malzemesini mutlaka olmalıdır. Eğer yanınızda çıra vb. kav malzemesi yoksa ormanlık alanda olmanın avantajını kullanarak kurumuş ot ve kuru ağaç parçalarını toplayabilirsiniz.
 • Ağaç ve otların farklı yapıları vardır. Kav malzemesi dışında ateşi harlayacak ve uzun süre yanmasını sağlayacak odunlar toplamanız gerekir. Bu odunları seçerken ağaç türleri hakkında bilgi sahibi olmak faydalıdır. Eğer pek bir bilginiz yoksa lifli kurumuş bitkiler, çam ağaçlarının kurumuş dalları işinizi görecek ilk seçeneklerdir.
 • Ateşi yakacağınız alanı doğru belirlemeniz de oldukça önemlidir. Çok rüzgarlı veya çok sıcak yerler ateşin hızla yanıp sönmesine neden olur. Böyle alanlarda ateşi kontrol etmekte oldukça zordur. Az rüzgar alan, etrafı kapalı ve rahat hareket etmenizi sağlayan alanları tercih etmeniz faydalı olacaktır.
 • Sıra geldi odunlardan bir ateş alanı oluşturmaya. Odunları hava alacak şekilde üçgen bir çatı şeklinde dizin ve altını daha kolay yanan ot ve kuru çalılarla doldurun. Ateşin kontrol altında kalması adına öbeğin etrafını taşlarla çembere almanız faydalı bir yöntemdir.
 • Tüm ön hazırlıklar tamamsa sıra geldi ateşi yakmaya… İlk adım olarak kav malzemelerle ateş başlatıcınızı buluşturun. Sonra kıvılcımla ortaya çıkan ateşi üçgen bir çatı gibi öbeklediğiniz odunların altına farklı köşelerden yerleştirin. Tutuşma sonrası ateşin harlanması için çıra vb. ürünlerle ateşi hızlandırarak diğer büyük parçaların yanmasını sağlayabilirsiniz.

Kamp için ihtiyacınız olan tüm ürünleri uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir