Sağlıklı Yaşam

Kantaron Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Birçok kültürde kullanılan sarı kantaron yağı, oldukça faydalı bir doğal yağdır. Ülkemizde 100’e yakın türü yetişen sarı kantaron bitkisinden elde edilen bu uçucu yağ hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Özel bilgilere ve faydalarına geçmeden önce “Sarı kantaron yağı nedir?” sorusunun cevabı ile başlayalım. Sarı kantaron (Hypericum perforatum L.), Hyperaceae familyasından bir bitkidir. Ilıman ve tropik iklimlerde yaşar. Ülkemizde binbirdelikotu, kılıçotu, kanotu,yaraotu, kuzukıran gibi isimlerle de bilinen bu otsu bitki, sarı çiçekleriyle tanınmaktadır. Sarı kantaron içerisinde naftodiantronlar, floroglusinol türevleri, flavonoitler, organik asitler, uçucu yağlar, amino asitler, ksantonlar, taninler, proksiyanidinler ve diğer suda çözünen bileşenler olmak üzere en az 11 farklı sekonder metabolit içermektedir. Şimdi gelin detaylarına daha yakından bakalım.

Sarı Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Kantaron yağı nedir?
Sarı kantaron yağı, kantaron bitkisinin çiçek ve yapraklarından elde edilen bir uçucu yağdır.

Çiçekler ve bitkinin yaprakları “hypericum” yağı ile doludur. Bu yağ; biyoflavonoidler, antioksidanlar, hiperisin ve hiperforin dahil birçok aktif madde içermektedir. Oldukça faydalı bileşenlerden oluşan kantaron yağı, cilt sorunlarından sindirim hastalıklarına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Sarı kantaron yağının faydaları ise şu şekildedir:

  • İçerdiği antioksidan ve interlökinler sayesinde iltihabı azaltır. Bu sayede ağrı ve sızı olan bölgelerde oldukça faydalıdır. İltihaplanmaya neden olan cilt rahatsızlıklarında da pratik ve etkili bir kullanım sunar.
  • Hücre onarıcı ve yenileyici etkisi bulunmaktadır. Düzenli olarak kullanıldığında yara, yanık ve akne izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
  • Diyabetik ayak ülserlerinin yanı sıra diğer lezyonlarının tedavisinde de kullanılmaktadır.
  • Cilde uygulandığında bölgedeki kan akışını artırarak yanıkların ve sıyrıkların tedavisini hızlandırır. Kremlerin içinde kullanılan yağ, mikroorganizmaları öldürerek açık yaraların temiz kalmasına yardımcı olur. Ayrıca cildi yatıştırmak içinde yardımcı bir üründür.
  • Güçlü bir antivaral olan sarı kantaron yağı, bakteri ve mantarlara karşı oldukça etkilidir. Cilt üzerinde bu tarz mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonların gidilerilmesinde kullanılır. Ayak mantarı, uçuk, derideki enfeksiyonlarda iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
  • Kantaron yağı topikal uygulanması, cildin nemlendirilmesi için faydalıdır. Yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan kırışıkların önlenmesini sağlar ve cildi sıkılaştırarak ince çizgilerin görünümü azaltır. Cildin elastikiyetinin artrmasında ve cilt tonunun eşitlenmesinde de yardımcıdır.
  • İçeriğinde yer alan zengin bileşenler sayesinde saçı ve saç köklerini besler. Bu sayede saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olur. Saçı güçlendirir ve gür görünmesine katkı sağlar. Ayrıca saç derisinde oluşan kepek, egzama ve pullanma gibi sorunların çözümünde de etkilidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bitkisel yağ
Kantaron yağı hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
  • Sarı kantaron yağı hangi hastalıklara iyi gelir?

Yukarıda da faydalarını saydığımız gibi şişkinlik, kabızlık ve gaz sancıları gibi sindirim sistemi sorunlarının giderilmesinde yardımcıdır. Bunun dışında egzama, akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Güçlü bir ağrı kesici ve tedavi edici olduğundan ağrı hafifletme dışında yaraların iyileşmesi ve enfeksiyonların giderilmesinde etkilidir. Ancak güneş ışığına maruz kalındığında kullanılmaması gerekmektedir. Tüm rahatsızlıklarınız için uzman doktor görüşü alarak kullanmanız en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

  • Sarı kantaron yağı ciltte nasıl kullanılır?

Deri rahatsızlıkları ve enfeksiyonları için topikal olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Düzenli bir şekilde kullanmanız durumunda yardımcı olacaktır. İhtiyaç olan bölgeye yağı birkaç damla dökerek masaj yapmanız yeterli olacaktır. Saç bakımı için haftada 1 veya 2 kez kullanabilirsiniz. Saçı yıkamadan 30 dakika önce saç derisine nazikçe masaj yaparak uygulamalı ve bekleme süresi sonrasında ılık suyla güzelce durulamalısınız.

  • Sarı kantaron yağı sindirim sistemi rahatsızlıklarında nasıl kullanılır?

Kabızlık, şişkinlik ve gaz sancıları için günlük olarak 2 çay kaşığını geçmemek kaydıyla kantaron yağı tüketebilirsiniz. Ancak yağın ilaçlarla olan etkileşimi nedeniyle eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktor tavsiyesi alarak kullanmanız gerekmektedir.

Sağlıklı bir yaşam için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir