Malzeme & EkipmanSporYaşam Tarzı

Kayak Tatili İçin Bavulunuzda Olması Gerekenler

Kış mevsiminin en güzel yanı bembeyaz kar tanelerinin her yeri kaplaması ve sunduğu muhteşem görüntüdür. Tabii ki bu güzel görüntüyü eğlenceli hale getiren kaya tatilini de unutmamak gerekir. Bembeyaz kar tepeleri üzerinde eğlenceli vakit geçirmek için bir plan yaptıysanız size oldukça yardımcı olacak bir liste hazırladık. Bu yazımızda kayak tatili için yanınıza almanız gereken ürünleri bulabilirsiniz.

Bavul yapmak her zaman meşakkatli ama oldukça güzel bir durumdur. Hangi parçaları alacağınızı tam olarak bilmeniz, bu meşakkatli durumu daha kolay hale getirecektir. İşte bu nedenle kayak tatili için yanınızda olması gerekenleri bir araya getirdik. Gelin birlikte bakalım…

1-) Termal Giysiler

Kayak tatili için termal kıyafetler
Kar soğuğundan korunmak adına termal kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Havanın ne kadar soğuk olacağını tahmin etseniz de aslında tahminleriniz genelde sizi yanıltacaktır. Bu nedenle eğlence için gittiğiniz kayak tatilinde üşümemek adına mutlaka termal içlik başta olmak üzere termal kaya kıyafetlerini tercih edin. Kar pantolonu, kayak montu gibi kıyafetlerin yanında kullanacağınız termal içlik, hafif yapısı sayesinde hem soğuktan korunmanızı sağlar hem de ağırlık yapmaz. Isı kaybını minimuma indirerek eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca kafanızın üşümemesi adına kaliteli bir bere edinmeniz faydalı olacaktır.

2-) Kayak Gözlüğü

Kayak tatili için kayak gözlüğü
Gözlerinizi güneş ışınlarından korumak için kayak gözlüğü kullanmanız gerekir.

Yoğun kar yağışı sırasında rahat bir görüşe sahip olmak ve güneş olduğu zamanlarda karlardan yansıyan ultraviyole ışınlardan etkilenmemek için kayak gözlüğü kullanmanız gerekir. Gözlüğü seçerken buhar yapmaması ve ölçü olarak yüzünüze tam olarak oturmasına dikkat etmelisiniz. Bunun dışında kıyafetlerinizle uyumlu olması açısından renk ve desen seçimine de özen gösterebilirsiniz.

3-) Kayak Botu

Kayak tatili için kayak botu

,Kıyafetler kadar önemli olan bir diğer parça, kar botudur. Kayak yapacağınız alanda su geçirmeyen ve sıcak tutan bir kayak botu kullanmanız gerekir. Ayrıca bu botun çok ağır olmaması ve yürürken sizi çok yormaması da gerekir. Botların içine ise ayaklarınıza ekstra koruma sağlayacak özel korumalı kayak çorabı giyebilirsiniz. Bu çorapların uzun olması ıslanma riskinizi azaltır ve daha konforlu olmanızı sağlar.

4-) Su Geçirmez Sırt Çantası

Kayak tatili için su geçirmez sırt çantası
Kayak sırasında ihtiyacınız olan tüm ekipmanları sırt çantasında taşıyabilirsiniz.

Kayak pistine giderken yanınıza almanız gereken tüm parçaları korumak için su geçirmez sırt çantası şarttır. Gün boyu yanınızda olacak su matarası, yedek çoraplar, atıştırmalıklar, telefon ve kamera gibi ekipmanlar için sırt çantası en doğru taşıma aracıdır. Ayrıca piste yürürken kayak veya board’u elde taşımamak adına sırt çantanıza bağlayabilirsiniz.

5-) Kayak Kaskı

Snowboard kaskı
Kafanıza darbe almamak ve korumak adına kask kullanmanız önemlidir.

Kayak, eğlenceli olduğu kadar tehlike barından da bir spordur. Bu nedenle özellikle acemiler başta olmak üzere herkesin güvenlik açısından kask kullanması gerekir. Herhangi bir düşme veya sert bir yere çarpma durumunda riskleri en aza indirmek için kask ile kayak yapmanızı tavsiye ederiz. Kask alırken aldığınız kaskın kafanıza tam oturmasına dikkat etmelisiniz. Büyük veya küçük kasklar, sizi hem rahatsız edecek hem de görevini tam olarak yerine getirmeyecektir.

6-) Diğer İhtiyaçlar

Snowboard malzemeleri
Yukarıdaki ana ekipmanlar dışında size yardımcı olacak diğer ekipmanları aşağıda bulabilirsiniz.
  • Kar montunun sizi çok sıcaklattığı anlarda termal bir yelek kullanabilirsiniz. Yelek, vücudunuzun üşümeye en müsait bölgelerini korurken aynı zamanda ferahlamanızı da sağlar.
  • Yüksek noktalarda soğuğa rağmen güneş çok etkilidir. Bu nedenle yanınızda 50 faktör güneş kremi bulundurmalı ve sık sık uygulama yapmalısınız. Böylece güneşin zararlı ışınlarından korunabilirsiniz.
  • Pistlerde rüzgar olduğunda ekstra koruma için kayak boyunluğu kullanabilirsiniz. Kayak için özel tasarlanan bu boyunluklar hem yüzünüzü hem de boynunuzu korumanızı sağlar.
  • Kayak yaparken ve dinlenirken elleriniz üşemesin istiyorsanız, kayak eldiveni veya normal bir çift eldiveni kesinlikle yanınızda bulundurmanız gerekir.
  • Dudaklarınız hem rüzgar hem de güneş nedeniyle kısa sürede kuruyacaktır. Bu durumu yaşamamak ve çatlaklardan korunmak adında SPF içerikli dudak balmı kullanmalısınız.
  • Matara, kayak çantasında ve bavulda olması gereken bir diğer yardımcı ekipmandır. Susadığınızda kullanabileceğiniz çok büyük olmayan bir matarayı yanınıza almayı unutmayın.
  • Tüm bunlar dışında kayak veya snowboard yaparken riskleri azaltmak adına bilek koruyucu, diz koruyucu gibi koruma ekipmanlarını da yanınıza almanızı tavsiye ederiz.

Kayak tatili için bavulunuzda olması gereken tüm ekipmanları sıraladık. Kayak ekipmanları ve diğer tüm spor ekipmanlarını uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir