Trend

Kedi Filesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kediler, çok hareketli olmalarıyla bilinen canlılardır. Çok meraklı, çok hareketli olan kediler için evin içinde farklı güvenlik önemleri almanız gerekir. Sürekli camdan ya da balkondan dışarı bakmak isteyen kedileriniz için kedi filesi modellerini kullanabilirsiniz. Kedilerinizin meraklarının giderilmesi, temiz hava almaları için kedi fileleri ile güvenlik önlemleri alabilirsiniz. Kedi filesi nedir derseniz, yazımızın devamında detaylar sizi bekliyor!

Meraklı kedileriniz cam kenarından ya da balkondan dışarı bakmak isteyebilir. Ama tabii bu, onlar için çok güvenli değildir. Sakatlanmalar, yaralanmalar, kaybolmalar olabilir. Kediler için cam filesi tercih ederek bu tarz problemlerin önüne geçebilirsiniz. Kedileriniz için güvenli bir alan oluşturmak isterseniz siz de kedi filelerine göz atabilirsiniz!

Kedi filesi nedir
Evdeki Kedilerinizi Güvende Tutmak için Kullanabileceğiniz Ürünler

Kedi Filesi Nedir?

Kedi filesi, pek çok alanda kullanabileceğiniz ürünlerdendir. Ama en çok pencere kenarları, balkonlar ve bahçelerde kullanıma uygundur. Özellikle balkon ve cam kenarları, kedilerinizin güvenliği için file takılması gereken yerlerdir. Hem sakatlanmamaları hem de evden kaçmamaları için kedi filelerini kullanabilirsiniz.

Kedi Filesi Çeşitleri Nelerdir? Kediler için File Seçimi İpuçları

Kedi filesi genelde standart boylardadır. Ama filelerin deliklerindeki genişliklerin değişmesi mümkündür. Özellikle kediniz yavruysa deliklerin daha küçük olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü deliklerde kedilerinizin sıkışması mümkündür. Hatta bu sıkışmaların sakatlanmalara bile sebep olabilir. Özellikle yavru kediler, büyük kedilere göre daha meraklı oldukları için en ufak deliklerden bile çıkmaya çalışabilirler. Ama tabii büyük kediler de en az küçükler kadar meraklı ya da yaramaz olabilir. Ya da vücutları çok esnek olan kedilerin, en küçük yerlerden bile geçmesi mümkündür. Bu yüzden kedi filelerini ne kadar dar seçerseniz o kadar iyi olur.

Kedi filesi nedir
Evde Kullanabileceğiniz Kedi Filesi Türleri ve Kullanımları

Peki kedi filesi çeşitleri nelerdir derseniz;

  • Demir Tel ile Güçlendirilmiş Fileler: Bu tarz kedi fileleri, daha çok aktif ve güçlü kediler içindir. Bu tarz fileler kolay kolay bükülmez. Ayrıca yırtılma ve zedelenme gibi sorunları da bu tarz filelerde yaşamazsınız. Bu filelerin görüntüsü biraz daha az estetik olduğu için sık sık tercih edilmese de dayanıklı oldukları için önemlidir. Bu filelerin tek olumsuz tarafı, çok uzun süreli kullanımda paslanma problemlerinin oluşmasıdır.
  • Tırmalanmaya Dayanıklı Fileler: İnsanların sık sık tercih ettiği kedi filesi modeli, bu modeldir. Ev kedilerinin tırmalama ve tırmanma gibi alışkanlıkları vardır. Bu tarz davranışları sergilerken filenin zarar görmesini istemiyorsanız tırmalamaya dayanıklı modelleri tercih edebilirsiniz. Bu filelerin fiyatı da diğerlerine göre daha uygundur. Ama kediniz çok büyük ya da çok güçlüyse bu fileler sizin için çok uygun değildir.
  • Saydam Kedi Fileleri: Hafif, saydam ve kolay kullanımı ile bu fileler de kedilerinizi koruyabileceğiniz modellerdendir. Sakin, tırmalamaktan ve tırmanmaktan çok hoşlanmayan kedileriniz için saydam fileler idealdir.

Kedi filesi balkona nasıl monte edilir?

Kedi filesi nedir
Balkon ve Camlarda Kedi Filesi Kullanımı

Kedi filelerini kurmak aslında zor değildir. Çoğunlukla, aldığınız file ile birlikte montaj malzemeleri de gelir. Montaja hazır bir şekilde satın alacağınız bu fileleri kendi başınıza da kolayca takabilirsiniz. Ama daha etkili ya da daha düzgün bir yerleşim istiyorsanız profesyonel kişilerden ya da arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Vidalar, halat, file ve montaj aksesuarları ile file takma işini kolayca tamamlayabilirsiniz. Montaj için kutudan çıkan askıları vidalar ile sabitleyip hatalı filenin içinden geçirerek montaj askılarına yerleştirebilirsiniz. Biraz özen gösterip biraz zaman ayırarak bu işlemi tamamlayabilirsiniz!

Kendi kendiniz hem sevdikleriniz hem de evcil hayvanlarınız için aradığınız her şeyi ÇiçekSepeti‘nin geniş ürün yelpazesinde bulabilirsiniz! Sevimli dostlarınız için oyuncaklar, mamalar ve güvenlik ürünleri gibi pek çok ürünü online olarak inceleyip satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir