Kişisel Bakım İpuçlarıModa & Güzellik

Saçta Kepek Nasıl Geçer? Kepek Sorununa Öneriler

Birçok kişinin dönem dönem farklı sebeplerle yaşadığı saçta kepek problemi, aslında çözümü basit olan ama can sıkan bir sorundur. Eğer kepek sorunu yaşıyorsanız, “Saçtaki kepek sorunu nasıl çözülür ve nelere dikkat etmek gerekir?” gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle “Kepek nedir?” bunu cevaplayarak başlayalım. Kepek; saç derisinde kaşıntıya neden olan, derinin pul pul dökülmesiyle ortaya çıkan bir deri rahatsızlığıdır. Normal şartlarda insan derisi sürekli yenilenir ve ölü hücreler yeni deriler tarafından atılır. Ancak kepeklenme durumunda bu süreç hızlanır ve normal olandan çok sayıda hücre atımı oluşur. Bu da ölü derilerin kümelenerek gözle görünür hale gelmesine neden olur. Saçta kepek sorunu olabildiği gibi erkeklerde sakallarda da benzer bir sorun görülmektedir.

Kepek Neden Oluşur?

Kepek sorunu neden olur?

Kepek oluşumu birçok farklı sebebe dayanmaktadır. Bu faktörler arasında en sık görülen seboreik dermatit rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık kulak arkası, burun kenarları ve kaşları etkilediği gibi saçları da etkiler. Saç derisi hassaslaşır ve tahriş olarak fazladan deri üretmeye başlar. Bu da kepek sorununun ortaya çıkmasına nedendir. Bunun dışında ise aşağıda yer alan bazı nedenlerle kepek sorunu yaşayabilirsiniz:

 • Saçı yeterince taramamak veya fırçalamamak,
 • Ani sıcaklık değişimleri,
 • Yaşanılan şehirdeki hava kuruluğu,
 • Düzenli yıkamamak ve kirden arındırmama,
 • Stres,
 • Yetersiz veya yanlış beslenme,
 • Nörolojik rahatsızlıklar. Kalp hastalıkları ve bağışıklık sistemlerindeki sorunlarda kepeğe neden olabilir. Bu durumda kepeğin neden oluştuğunu anlamak için bir uzman görüşü almanız en doğru seçenektir.

Saçta Kepek Nasıl Geçer?

Kepek sorunu çözümü
Kepek tedavisi için öncelikle kepeğin neden ortaya çıktığını tam olarak bilmek önemlidir. Bu nedenle uzman görüşü alarak kepeğin nedenini öğrenmelisiniz.

Yüksek şiddette kepek sorunu yaşıyorsanız cilt hastalıkları uzmanından yardım almanızı tavsiye ederiz. Orta ve az şiddette kepek sorunu için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

 • Doğal içerikli şampuanlar: Saç derisindeki sebumu dengelemek için peeling etkili şampuanları tercih edebilirsiniz. Eğer kepek sorunu saç derisinin aşırı kuru olmasından kaynaklanıyorsa da paraben içermeyen şampuanlara yönelmelisiniz.
 • Elma sirkesi: Doğal yöntemlerle kepek sorunu çözümleri de mümkündür. Elma sirkesi, kepek için oldukça faydalı bir üründür. Bir kase içerisine bir miktar su ve sirkeyi alıp banyodan çıkmadan hemen önce son durulamayı bu su ile yapabilirsiniz.
 • Doğal yağlar: Birçok doğal yağ kepek sorunun çözümünde yardımcıdır. Örneğin; her zaman kullandığınız şampuanın içerisine 20 damla nane yağı damlatarak kullanabilirsiniz. Bunun dışında çay ağacı yağı da kepek için oldukça faydalıdır. Saç derisini nemlendirmek için çiçek yağları ile masaj yapmanız da faydalı olacaktır. Hindistan cevizi yağının katı halini saç derinize masaj yaparak uyguladıktan sonra 1 saat kadar bekletip durulamanız da etkili bir yöntem olacaktır.
 • Karbonat veya kabartma tozu:  Bu iki üründen birini ıslak saçınıza dökerek masajla birlikte uygulayıp durulayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Saç bakımı
Kepek sorunu hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
 • Saçtaki kepek nasıl önlenir?

Kepeklenme sorununun oluşmaması için bazı konulara dikkat edebilirsiniz. Duş esnasından çok sıcak su kullanmamalısınız. Her gün saçlarınızı şampuanlamak ve saç diplerini yıkamak kepeğe neden olabilir. Bu nedenle her gün duş alsanız dahi, saçlarınızı şampuanlamayın ve saç derinizin kendini yenilemesine izin verin. Sık şampuan değişimi de kepeklenme yaşamanıza neden olabilir. Yaşadığınız bölgede sular çok kireçliyse bu durumda kepek sorunu yaşamanıza neden olur. Son olarak stres ve kötü beslenme de saçta kepek sorununu ortaya çıkarmaktadır. Omega-3 ve probiyotik alımına dikkat ederek bol su tüketmenizi tavsiye ederiz.

 • Sakaldaki kepek nasıl geçer?

Sakallarda saçlar gibi düzenli bakım ister. Düzenli bakılmadığında sertleşir ve kepek oluşumu ortaya çıkar. Bu sorunu çözmek için bir uzmana danışarak sakal serumları veya kozmetik ilaçlar kullanabilirsiniz. Bunun dışında doğal yöntemlerle de bu sorunu çözebilirsiniz. Zeytinyağı, sakallardaki kepek ve sertleşme sorunu için doğal bir çözümdür. Bir pamuğa döküp sakallarınıza yedirdikten sonra bekletin. Ardından zeytinyağlı sabun ile yıkayın ve durulayın. Zeytinyağı dışında argan yağı, jojoba yağı, greyfurt yağı, bergamot ve kakule yağları da sakallar için oldukça faydalıdır.

 • Bebeklerde kepek sorunu nasıl geçer?

Bebeklerde de sık görülmese de kuru kafa derisi nedeniyle kepek sorunu ortaya çıkabilir. Bebeğin saçını günlük olarak şampuanlamak derideki sebumun giderilmesine ve kafa derisindeki pulların gevşemesine yardımcı olur. Ancak bir uzman görüşü alarak buna uygun ürünler kullanmanız gerekir. Halk arasında “konak” olarak da bilinen kepek sorunu için genelde bir ilaç önerilmemektedir. Bunun için saçları ve deriyi yumuşatacak doğal yağlar kullanabilir ve banyodan sonra fırçayla narin bir şekilde tarayabilirsiniz. 1-2 ay içerisinde sorun kendiliğinden geçecektir.

Kişisel bakım kategorisindeki tüm ihtiyaçlarınızı ve kepek problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olacak saç bakım ürünlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir