Kozmetik ÜrünlerModa & GüzellikTrend

Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır?

Kimileri doğuştan dolu dolu kirpiklere sahipken kimileri için böyle olmayabilir. Dolgun, bakımlı, uzun uzun kirpikler için yapmanız gereken baz bakımlar vardır. Kirpik bakımı için yapabileceğiniz çeşitli bakım yöntemlerini blog yazımızda inceleyebilirsiniz!

Uyandığınızda yastığınızda ya da zaman zaman yüzünüzde, dökülmüş kirpiklerinizle karşılaşabilirsiniz. Bu normaldir. Kirpiklerinizin dökülme sebeplerinin farklı olması mümkündür. Ama onların daha gür görünmesini, daha bakımlı olmalarını sağlamak için yapabilecekleriniz de vardır. Nedir bunlar derseniz; cevabı için okumaya devam edebilirsiniz!

Kirpiklerin Dökülme Nedenleri

Kirpik dökülmesinin farklı sebeplerden ortaya çıkması mümkündür. En önemli sebeplerden biriyse B12 vitamini eksikliğidir. Kirpiklerinizin çok fazla döküldüğünü düşünüyorsanız öncelikle doktorunuza danışabilirsiniz. Eğer vitamin eksikliğiniz varsa bunu doktorunuzla birlikte tamamlayarak daha sağlıklı kirpiklere kavuşabilirsiniz.

Kirpik bakımı için neler kullanabilirsiniz
Kusursuz Kirpikler için Kirpik Bakımı, Maybelline New York Lash Sensational Kirpik

Kirpiklerin dökülmesindeki bir diğer önemli etken, makyajdır. Eğer rimel sürerken kirpiklerinize çok sert davranıyorsanız ve makyajınızı temizlemiyorsanız, kirpiklerinizde dökülme olması normaldir. Makyajla uyumak, hem cildinize hem de kirpiklerinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerdendir. Kirpiklerinizin daha sağlıklı olması için makyajınızı her zaman temizlemeniz bu yüzden önemli. Düzenli olarak göz makyajı yapıyorsanız hem makyajınızın daha iyi görünmesi hem de kirpiklerinizin daha sağlıklı olması için temizlik adımını atlamamalısınız.

Kirpiklerinizi sürekli ovuşturmak ya da kirpik kıvırıcıyı yanlış şekilde kullanmak da kirpiklerinizde dökülme olmasına sebep olabilir. Kıvırıcı kullanıyorsanız bu ürünü kirpiklerinize zarar vermeden, yumuşak hareketler eşliğinde kullanmalısınız. Peki kirpiklerinizin dökülmesini nasıl engelleyebilirsiniz? Onun cevabı için okumaya devam edebilirsiniz!

Kirpik Dökülmesini Önlemek

Eğer vitamin eksiklikleriniz varsa öncelikle tabii ki bu eksiklerinizi tamamlamalısınız. Ayrıca aşağıdaki önerilerimize de göz atarak kirpiklerinizi güçlendirebilirsiniz!

Kirpik bakımı ürünleri
Kirpik Bakımında Hangi Ürünleri Kullanabilirsiniz? Arifoğlu Kaş Kirpik Bakım Yağı 10+10ml (Doğal E Vitaminli)
  • Öncelikle kirpiklerinizi temizleme yönteminizi gözden geçirmelisiniz. Kirpikleriniz için kullandığınız temizleyicinin, kirpiklerinize baskı yapmadan kirpiklerinizi temizlemesi önemli. Mesela Micellar su kullanarak kirpiklerinizdeki rimeli kolayca çözebilirsiniz. Micellar suyunu pamuğa döküp pamuğu kirpiklerinizde 5-10 saniye bekletebilirsiniz. Daha sonra kirpiklerinizdeki rimeli kolayca temizleyebilirsiniz. Kirpiklerinizi ovmanıza, çekmenize gerek kalmaz. Çift fazlı makyaj temizleyiciler ile makyaj temizliğini kolaylaştırabilirsiniz.
  • Kirpikleriniz hassas ise daha farklı ürünler kullanmanız gerekiyor. Kirpiklerinize alerji yapacak, daha çok dökülmelerine sebep olacak ürünlerden uzak durmalısınız. Doğal kirpik serumları denemek istiyorsanız öncelikle hafif etkili olanları deneyebilirsiniz.
  • Kirpiklerinizi her zaman temiz tutmak da onların daha sağlıklı olmasında etkilidir. Makyajınız olmasa bile uyumadan önce cildinizi, göz çevrenizi, kirpiklerinizi temizleyebilirsiniz. Ayrıca tabii ki uyandığınızda da yüzünüzü yıkayarak güne başlamanız, kirpiklerinizin temizlenmesinde etkilidir.

Kirpik Bakımı İpuçları

Kusursuz kirpikler için besleyici bakım yağlarını kullanabilirsiniz. Hem mavi kantaron, gül yağı, hint yağı gibi doğal yağlar hem de kozmetik markalarının özel olarak ürettiği kaş ve kirpik bakımı ürünleri, kirpiklerinizi beslemede etkilidir.

Kirpikleriniz için bakım
Kirpik Bakımı için Kullanmanız Gereken Ürünler, Dr.Clinic Kaş Ve Kirpik Serumu 6 ml

Kirpiklerinize ağırlık yapmayacak, gözlerinizde hassasiyet oluşturmayacak, kirpiklerinizi sertleştirmeyecek bakım kirpik serumlarını kullanabilirsiniz. Serumların içerikleri farklıdır. Sizin kirpiklerinize iyi gelen bir serumun arkadaşlarınız için uygun olmaması mümkündür. Bu yüzden kendiniz için en uygun olan serumu deneyerek bulabilirsiniz. Burada; zamanla kurumayan, kirpiklerinizi sertleştirmeyecek, ağırlık yapmayacak ürünleri seçmeniz önemli diyebiliriz.

Kirpiklerinize herhangi bir ürün sürerken rimel fırçası gibi bir yardımcı kullanmanız, işini kolaylaştıracaktır. Bu yüzden rimel fırçalarını, kirpik taraklarını, tombul fırçaları tercih edebilirsiniz.

Çiçeksepeit’nde, kirpiklerinizin en iyi forumuna ulaşması için ihtiyacınız olan tüm ürünleri bulabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir