Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçları

Soğuklar Gelirken Uygulamanız Gereken Dudak Bakımı

Soğuk kış günlerinde cildinizde daha çok kuruma olması mümkündür. En çok kuruyan ve en çok bakıma ihtiyaç duyan bölgelerden biri de dudaklardır. Dudak çatlamalarını engellemek ve dudak kuruluğuna son vermek için bazı bakımlar yapabilirsiniz. Soğuk kış günleri gelirken uygulamanız gereken dudak bakımı, detaylarıyla yazımızda!

Kış aylarında özellikle dudaklarda kurumalar olur. Bu kuruma ve çatlaklar hem hoş olmayan bir görüntü oluşturur hem de sağlıksızdır. Bu yüzden özellikle soğuk günler için dudaklarınızı hazırlamanız gerekiyor. Bunun için de bazı dudak kremlerini, balmları ya da peelingleri kullanabilirsiniz. Yazımızın detaylarında dudaklarınızı kışa nasıl hazırlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz!

Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Dudak bakımı ayrıntıları
Dudaklarınızın Daha Bakımlı Görünmesi için Yapabilecekleriniz

Dudak ve dudak kenarındaki kurulukların pek çok sebebi olması mümkündür. Kullandığınız bir ilaç, yetersiz su tüketimi, fazla yağlı & baharatlı beslenme, aşırı soğuk, rüzgar… Tüm bunlar dudaklarınızın kurumasına ve çatlamasına sebep olabilir. Dudaklarınızın kurumaması ve çatlamaması için bazı noktalara dikkat edebilirsiniz.

Dudalarınız kuruduğunda ya da çatladığınızda yapmanız gerekenler olduğu kadar yapmamanız gerekenler de var diyebiliriz. İlk olarak, dudaklarınız çatladığında dudaklarınızı soymamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Dudaklarınızı soymak ve kuruyan dudakları koparmak, dudaklarınızı iyileştirmez. Hatta aksine, dudaklarınızın daha kötü olmasına sebep olur. Çatlayan dudaklarınızı soyup koparmak yerine onları nemlendirmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca önerilerimizi uygulayarak dudaklarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz!

Dudak Peelingi Yapın!

Dudak bakımı nasıl yapılır
Dudak Bakımı için Uygulayabileceğiniz Bakımlar

Dudaklarınızıdaki kurumaların ve çatlamaların önüne geçmek için yapabileceğiniz şeylerden ilki, dudak peelingi. Dudak peelingi yaparak dudaklarınızdaki ölü deriden kurtulabilirsiniz. Ayrıca peeling, dudaklarınızdaki kan dolaşımını da arttırır. Bu sayede dudaklarınızın rengi daha canlı, parlak görünür. Eğer dudaklarınızdaki kan dolaşımı azsa dudaklarınızın rengi daha az pembe, daha az canlı görünür. Bu yüzden peeling uygulaması yapabilirsiniz. Kış aylarında da peelingin etkisi oldukça fazladır. Dudaklarınızı nemlendirmeden önce peeling uygulayarak ölü derilerden dudaklarınızı arındırabilirsiniz. Dudak peelingi yaparken dudaklarınıza karşı hassas olmanız da önemlidir. Nazik ve hassas dokunuşlarla peeling yapıp dudaklarınıza zarar vermeden peelingi temizlemelisiniz. Hazır peelingleri satın alabileceğiniz gibi evde şeker, kahve, bal gibi besinlerle de peeling yapabilirsiniz.

Dudak Maskesi ile Dudaklarınızı Nemlendirin!

Dudaklarınız için yapabileceğiniz bakımlardan bir diğeri, dudak maskesi! Dudak maskesi ile dudaklarınızı nemlendirerek soğuk kış günlerini daha az hasarla atlatabilirsiniz. Kışın, vücuttaki nem oranı genellikle düşer. Bu yüzden de dudaklarınızda kurumalar artar. Bunu, dudaklarınıza yapacağınız nem maskeleri ile dengeleyebilirsiniz. Kaliteli içeriklerden üretilen dudak maskesi çeşitlerini kullanarak kış boyunca dudaklarınızın parlak, canlı ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Dudak bakım maskeleri genellikle 15 dakikada yapabileceğiniz pratik maskelerdir. Dudakların kurumasına en iyi çözüm olarak bu maskeleri deneyebilirsiniz!

Aloe Vera Kullanarak Bakım Yapın

Dudak bakımı
Dudaklarınıza Nasıl Bakabilirsiniz?

Aloer vera, pek çok şey için faydası olan bitkilerden biridir. Yanıklarda, tahrişlerde, kızarıklıklarda… Ve ayrıca dudaklarda! Aloe veranın yatıştırıcı özelliği vardır. Bu da, tahriş olmuş ve çatlamış dudaklar için oldukça faydalıdır. Dudaklarınızı temizlemek, nemlendirmek, dudaklarınıza ihtiyacı olan bakımı yapmak için aloe verayı kullanabilirsiniz. Ayrıca aloe vera etkili kremleri ve balmları da dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Aleo vera maskesi, aloe vera etkili balm… Rahatlatıcı etkisiyle dudaklarınızı yenileyecek bu ürünleri deneyebilirsiniz!

Dudaklarınızın Kurumaması için Dikkat Edebileceğiniz Diğer Noktalar

Dudaklarınızın soğuk kış günlerinde kurumaması için ayrıca bazı noktalara dikkat edebilirsiniz;

  • Mesela düzenli olarak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar su içerek nem ihtiyacını içeriden karşılayabilirsiniz.
  • Dışarıya çıkmadan önce dudaklarınıza her zaman koruyucu balm sürebilirsiniz.
  • Güneşli günlerde dudaklarınıza da SPF koruyuculu kremler sürebilirsiniz.

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde dudak bakımı için ihtiyacınız olan, gereken tüm ürünleri kolayca satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir