Hediye Önerileri

Aracınızı Kışa Hazırlayın: Kış Lastiği Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sonbahar günlerinin sonuna doğru ilerlerken daha soğuk kış günleri bizi bekliyor. Bu soğuk günlere hazırlanırken montlar, kazaklar, hırkalar gardıroplarda daha çok alan kaplıyor. Tabii otomobil sahipleri için araçlarının da kışa hazır olması gerekiyor. Öncelikle sıvı kontrolleri yapılıyor, kar zincirleri bagaja yerleştiriliyor ve lastiklerin yerini kış lastikleri alıyor. Fakat kış lastiği seçimi oldukça önemli bir konu olduğundan çoğu kişi doğru lastiği seçmekte zorlanıyor. Ama merak etmeyin bu yazımızda kış lastiği seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız ve ürün önerileri ile işinizi biraz daha kolay hale getireceğiz.

Otomobillerin performansında ve kullanımında en önemli parametrelerin başında lastik seçimi gelmektedir. Çünkü ani fren mesafesini belirleyen, virajlarda yol tutuşu sağlayan, otomobilin yol alışını destekleyen ve hatta yakıt kullanımında tasarruf sağlayan lastikler ortalama olarak 3 yıl/30.000 km. içerisinde değiştirilmelidir. Ayrıca mevsimsel koşullar göz önünde bulundurularak yaz-kış lastik kullanımı aracınızın performansı açısından da oldukça önemlidir. Şimdi gelin kış ayları yaklaşırken kış lastiği seçiminde dikkat etmeniz gerekenlere birlikte bakalım.

Neden Kış Lastiği Kullanmalısınız?
Kış lastiği

Aracınıza uygun kış lastiğini bulmak için öncelikle kış lastiklerinin tam olarak ne işe yaradığını anlatalım. Yaşadığınız yere kar çok az yağıyor ya da donma olayları az oluyor diye kış lastiğine ihtiyaç duymadığınızı düşünebilirsiniz fakat bu oldukça hatalı bir varsayım! Nedeni ise aslında kış lastiklerinin sadece kar yağdığında kullanılmaması. Adı üstünde değil mi zaten? Kar lastiği değil, kış lastiği…

Kış lastikleri, yoğun kar yağışı gibi zorlu hava koşullarının üstesinden gelmek için tasarlanmış olsa da yumuşak hamurlu yapısı ve özel sırt deseni sayesinde 7 °C derecenin altındaki havalarda çok daha iyi yol tutuşu ve fren mesafesi sağlar. Islak zeminlerde suyu en iyi şekilde tahliye ederek, suda kayma (kızaklama) riskini en aza indirir. Ayrıca üzerindeki kanallar ve sırt deseni sayesinde karlı zeminlerde aracın çekiş gücünü artırarak daha iyi performans göstermesine yardımcı olur. Tüm bu nedenlerden dolayı havalar soğumaya başladığında kış lastiklerine geçmek hem sürüş güvenliği hem de performans açısından oldukça önemlidir.

Lastik Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Kış lastiği seçimi

Kış lastiği olarak birçok markanın birçok farklı modeli arasında seçim yapmakta zorlanmanız oldukça doğal. Aracınız ve bütçeniz için en uygun olan lastiği bulmak adına dikkat etmeniz gereken püf noktalar ise şu şekilde:

Lastik Ebadı: Doğru bir lastik seçimi yapabilmek için öncelikle aracınızın üzerinde bulunan lastiklerin tür, marka ve ebat ölçülerini bilmeniz gerekir.

Alacağınız kış lastiklerinin otomobil fabrika verilerine uygun olması önemlidir. Çünkü fabrika verilerine uygun olmayan ebatlar yol tutuş ve aracın dinamikleri açısından farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Eğer fabrika verilerine denk lastik bulamıyorsanız en yakın ebatları tercih edebilir, lastik ebadını öğrenmek için lastiğin dışarıda kalan yanak yüzeyine bakabilirsiniz.

Aracın Kullanım Alanı: Lastik seçerken aracı ne için kullandığınız oldukça önemlidir. Aracı, yük aracı olarak kullanıyorsanız doğru yük sınıfına ait lastiği seçmeli, kullanılan lastiğin yük değeri kontrol edilmelidir. Ayrıca lastiklerin fabrika çıkışında üzerinde bulunan hız indeksleri de dikkate alınarak lastik seçimi yapılmalıdır.

Uygun kış lastiği

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise aracı kullanacağınız yolların durumudur. Düz asfalt yollarda yumuşak hamurlu lastikler yol tutuşunu artırır, yakıt tasarrufu sağlar ve konforu artırır. Ayrıca lastik seçerken tarafsız kuruluşlar tarafından yapılan testleri takip ederek buradaki sonuçları da kullanabilirsiniz.

Yakıt Tasarrufu: Araç lastiklerini alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise yakıt verimliği sağlayan lastikleri tercih etmektir. Lastiklerin yakıt verimliliği harf notlarıyla belirlenir ve en verimli lastik “A” harfi alır. Diğer verimlilik dereceleri ise “B”, “C” vs. şeklindedir.

Tüm bu sıraladığımız konulara dikkat ederek aracınız için en uygun kış lastiğini seçebilirsiniz. Ek olarak “En İyi Lastik Markaları ” yazımıza göz atarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Gelin şimdi önerilerimize bakalım.

Goodyear UltraGrip 8

195/55R16 87H ölçülerine sahip olan Goodyear UltraGrip 8 kış lastiği, zorlu kış şartlarında aracınızın tam performans sunmasına yardımcı olur.

Aracınıza uygun ölçü ve boyutlarda lastikler için Goodyear kış lastiği sayfamıza bakabilirsiniz.

Goodyear kış lastiği
Michelin Alpin 5 Kış Lastiği
Michelin kış lastiği

Islak zeminlerde yüksek dereceli su tahliyesi ile başarılı fren performansı sunan Michelin Alpin 5 kış lastiği, zorlu kış şartları için doğru seçim olacaktır.

Aracınıza uygun ölçü ve boyutlarda lastikler için Michelin kış lastiği sayfamıza bakabilirsiniz.

Tigar Cargo Speed Winter

195/65R16C ölçülerine sahip olan Tigar Cargo Speed Winter, yağmurlu ve karlı havalar başta olmak üzere tüm şartlarda iyi performans gösterir.

Aracınıza uygun ölçü ve boyutlarda lastikler için Tigar kış lastiği sayfamıza bakabilirsiniz.

Tigar kış lastiği
Lassa Snoways 3
Lassa kış lastiği

165/65R14 ölçülerindeki Lassa Snoways 3 kış lastiği, sağlam yapısı ve doğru frenleme mesafesi sunmasıyla kış aylarında güvenli sürüş deneyimi sağlar.

Aracınıza uygun ölçü ve boyutlarda lastikler için Lassa kış lastiği sayfamıza bakabilirsiniz.

Petlas Full Grip 5

195R14C 106/104R ölçülerindeki Petlas Full Grip 5, zorlu şartlarda iyi performans sunarken aynı zamanda yakıt tasarrufu konusunda da yardımcı olur.

Aracınıza uygun ölçü ve boyutlarda lastikler için Petlas kış lastiği sayfamıza bakabilirsiniz.

Petlas kış lastiği
Debica Frigo HP 2
Debica kış lastiği

215/55R16 97H XL ölçülerindeki Debica Frigo HP 2, aracınızın zorlu koşullarda bile üstün performans sunmasını sağlar.

Aracınıza uygun ölçü ve boyutlarda lastikler için Debica kış lastiği sayfamıza bakabilirsiniz.

Nokian Snowproof

Islak ve karlı zeminler sürücüler için oldukça zorlu olsa da Nokian Snowproof zorlu koşullarda gösterdiği üstün performansla daha iyi bir sürüş deneyimi yaşatır.

Aracınıza uygun ölçü ve boyutlarda lastikler için Nokian kış lastiği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Nokian kış lastiği

Kış lastiği başta olmak üzere aracınız için ihtiyacınız olan her şey ÇiçekSepeti‘nde VarVar!

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir