Trend

KIŞ SEN OLMADAN GEÇMEZ; SALEP!

Öyle değil mi ama? Kış mevsiminin simgesi değil midir salep? Hafif yoğun, bir türlü soğumak bilmeyen kıvamı ile içtikçe içiniz ısınır, tadı damağınıza bir yerleşir ki saatler geçse de gitmez. Sanki muhallebiyi bir bardağa koyup da içiyormuşsunuz hissi verir, biraz da tarçınla tatlandırdıysanız eğer, içmelere doyamazsınız. Yanına tatlı bir kurabiye ya da kek alır, kışın tadını çıkarırsınız. İşte bu enfes lezzet nereden geliyor hiç düşündünüz mü?

image

Bu tatlı içecek aslında yer orkidelerinin toprak altındaki yumrularından üretiliyor. Kurutulup toz haline getirilen bu yumrular daha sonra sofralarımıza gelip içimizi ısıtıyor, siz de onun o enfes tadına karşı koyamıyorsunuz.

Peki yalnızca enfes tadı yüzünden mi içilir bu salep, bir faydası yok mudur, diye düşünen okuyucularımız, bu paragraf sizin için. Efendim, bu güzeller güzeli içecek, göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Tarçınla birlikte kullanılınca hem lezzetine doyamazsınız, hem de üst solunum yolu enfeksiyonlarınızı dindirirsiniz, çünkü bu bitki aynı zamanda antiseptiktir. Üstelik mideye de çok iyi gelir, mide asitlerini düzenler. Ayrıca sıcacık kıvamıyla içiniz ısıtır, kalbinizi yumuşatır, sakinleştirir, ehlileştirir, sizi hoş bir ruh haline sokar, sıcacık battaniyenizin altında kışın tadını en iyi biçimde çıkarmanızı sağlar. Hele bir de bu enfes lezzete tarçınlı kurabiye eşlik ederse değmeyelim keyfinize!

image (1)

Netice itibariyle salep güzeldir, faydalıdır. Kışın en lezzetli simgesidir. İster tek başınıza, ister sevdiklerinizle birlikte tüketir, hem kendinizi hem sevdiklerinizi ısıtabilirsiniz. Afiyet olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir