Yaşam Tarzı

Kışın Daha Verimli Çalışma Yöntemleri

Kış aylarında motive olmak ve güne başlamak oldukça zorlu olabilir. Çünkü kasvetli ve kapalı havalar, insanların motivasyonunu düşürmekte başarılıdır. Yine de tüm bu durumları pozitife çevirmek sizin elinizde… Nasıl mı? Kışın daha verimli çalışma yöntemleri ile motivasyonunuz artırabilirsiniz.

Yaz güneşinin ardından gelen sonbahar rüzgarları ve kış soğuklarıyla birlikte motivasyonunuz istemsiz bir şekilde düşebilir. Daha mutsuz ve enerjisiz hissetmenize neden olan bu durumdan kurtulmak için birkaç değişiklik yapmanız gerekecektir. Şimdi gelin adım adım kışın daha verimli çalışma yöntemlerine birlikte bakalım…

1-) Güne Erken Başlayın

Kışın daha verimli çalışma yöntemleri - erken uyanma
Güne erken başlamak size oldukça geniş bir zaman dilimi sağlar.

Kış aylarında insanın enerji kaynağı olan güneş, daha az görünür. Bu nedenle de kısa günlerde çoğu işi halletmeniz için daha az zamanınız varmış gibi hissedersiniz. Günün kısa gelmesini ortadan kaldırmak için güne erken başlamanız ve günü organize ederek planlı bir şekilde hareket etmeniz yardımcı olacaktır. Güne stressiz bir şekilde erken başlamanız veriminizi artırmada oldukça etkili bir yöntemdir. Peki, sabah erken nasıl kalkacaksınız?

Kolay uygulayabileceğiniz bir sabah rutini oluşturmanız oldukça etkili olacaktır. Basit esneme hareketleri, bir kahve veya sevdiğiniz bir müzik listesi ile güne başlayarak erken kalktığınız algısını yıkabilirsiniz. Keyifli bir başlangıç yapmanız, günün geri kalanında da işlerin daha akıcı olmasını ve stresten uzak durmanızı sağlayacaktır.

Uyku kalitesi de en az uyku süresi kadar önemli bir etkendir. Bu nedenle kalitesiz bir uyku uzun olsa da verimi düşürür. Gece uykusunda konforu artıracak yatak ve diğer ekipmanları edinmeniz oldukça faydalı olacaktır. Özellikle kış döneminde uyku düzenini tutturmak adına uyku saati ayarlama uygulamalarından destek alabilirsiniz.

2-) Yeni Hedefler Oluşturun

Bir rutin oluşturmak faydalı bir yöntem olsa da konfor alanında kalmak ve sürekli aynı görevleri yerine getirmek genel motivasyonunuzun düşmesine neden olur. Bu da üretkenliğinize zarar verir. Kış günlerinde ise genel atmosferle birlikte can sıkıntınız iyiden iyiye artar. Günün verimini artırmak için bu rutini kıracak yeni hedefler ve motivasyonunu artıracak görevler belirleyin. Fakat bu görevleri bir anda yapmak yerine kendinize bir süre tanıyın ve o sürede tamamlayarak motivasyonunuzu artırın. Seçtiğiniz görevlerin çok zor ve aşamalı olmamasına dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

3-) Küçük Molaları İhmal Etmeyin

Kışın daha verimli çalışma yöntemleri -  kahve molası
Mola vermek işten kaçamak yapmak değil, aksine motivasyonu artırmak için gerekli bir durumdur.

İş temposunun yoğunluğu nedeniyle bazen ekstra bunalabilirsiniz. Bu nedenle birkaç dakikalık molalar vererek zihninizi sıfırlamaya odaklanmanız faydalı olacaktır. Mola birçok kişi için büyük bir lüks gibi gelebilir ancak kendinize zaman ayırmanız verimi artırmanız için önemlidir.

Son dönemde artan Home Office çalışma yönteminde de mola vermek oldukça önemlidir. Ofislerde olan sosyal hayat evden çalışırken olmadığı için küçük molalarla kendinizi motive etmeniz gerekir. Güzel bir kahve veya sıcak bir çay, kış günlerinde kendinize gelmenize yardımcı olacaktır. Hatta arada sıcak çikolata, salep gibi içeceklerle kendinize ekstra motivasyon yarabilirsiniz.

4-) Evden Çalışırken Düzene Dikkat Edin

Kış aylarında evden çalışırken motive olmak oldukça zor olabilir. Eğer çalışma ortamınızı da buna göre ayarlamadıysanız, battaniyeniz ve sıcak koltuk karşısındaki televizyon sürekli aklınızı çeler. Bu durumları yaşamamak adına evi düzenli tutmanız ve bir programla çalışmanız gerekir. Sürekli bekleyen bulaşıklar, tepeli çamaşırlar sizi beklerken çalışmaya konsantre olmanız zorlaşabilir. Fakat düzenli olan bir evde tek odağınız çalışmanız olacaktır. Ayrıca çalışacağınız alanın dekorasyonunda yalınlık ve bol güneş ışığı önemlidir. Alanda dikkat dağıtan şeylerden uzak sadece çalışma odaklı bir ortam oluşturmanız faydalı olacaktır.

5-) Bolca Su Tüketin

Su tüketimi
Düzenli su tüketimi her zaman önemli bir konudur.

Su tüketimi yazın daha kolay olsa da kış aylarında birçok kişi su tüketimini ihmal eder. Gün içerisinde bedeninizin ihtiyaçlarını karşılaşmazsanız yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Bu nedenle susama hissini beklemeden düzenli bir şekilde su tüketmeniz faydalı olacaktır. Bu sayede vücut ısınız dengelenecek ve üzerinizdeki yorgunluk hissi en aza inerek enerjinize kavuşacaksınız. Çalıştığınız masada bir sürahi bulundurmak ve bunu daha çekici hale getirmek için içerisine limon dilimleri ve fesleğen gibi şeyler eklemek su tüketimini artırabilir.

6-) Yüksek Performanslı Cihazlar Kullanın

Evden çalışma sırasında birçok etken dikkatinizi dağıtabilir. Verimliliği artırmak için kullandığınız cihazların sizi yavaşlatmaması önemlidir. Yetersiz ve yavaş cihazlar, dikkat dağınıklığın artırarak işe olan konsantrasyonunuzu aşağı çeker. Hız, şarj süresi ve görüntü kalitesi bakımından yüksek performans sunan cihazları seçmeniz yararınıza olacaktır. Bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi kullanılan tüm cihazlarda bu kriterlere dikkat etmelisiniz. Ayrıca online çalışmanın olmazsa olmazı olan internet hızının da yüksek olması önemlidir. Bu nedenle mümkünse fiber hatlardan yararlanmalı ve iyi bir modem tercih edilmelidir.

Kışın daha verimli çalışma yöntemlerini anlattığımız yazımız burada sona eriyor. Çalışma verimini artırmak için ihtiyacınız olan tüm ekipmanları uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir