Hediye Önerileri

KIŞTAN BAHARA GEÇERKEN

Yılbaşı, Sevgililer Günü derken Şubat ayını yarıladık. Önümüz Mart. Yani bahar yüzünü yavaş yavaş gösterecek. Mart ayının gelmesiyle birlikte çiçekler de yavaş yavaş kışın yorgunluğunu üstlerinden atmaya başlıyor; kendilerini bahara hazırlıyor.

k

Her zaman olduğu gibi bahara hazırlık olarak da bahçenizde yapmanız gereken işler var tabii ki. Çiçek dünyası 7/24 ne de olsa. Bahçe işlerini vaktinde yapmak hem istediğiniz verimi almanızı sağlar, hem de fazla bunalıp yorulmanızı önler.

Bu arada ek bilgi; Mart ayının çiçeği Fulya çiçeğiymiş. Şimdiden kenara not alalım. Gerekli zamanlarda alalım, sipariş verelim, gönderelim ya da ekelim…

  • Bahçenizi bahara hazırlarken işe çiçek vermeyi kesen ağaççıklar ve yeniden çiçek veren gül fidanlarını budamakla başlayabilirsiniz. Özellikle güllerinizi Ocak ayında budanmadıysanız onları mutlaka elden geçirebilirsiniz.
  • Saksı değişimleri için Mart başı önerilir. Şubat ayının son günlerinde gerekli malzemelerinizi hazırlayabilir, yapacağınız işleri planlayabilirsiniz.
  • Çim alanlarda kış gübrelemesini Aralık ve Ocak aylarında yapmadıysanız bu aralar yapabilirsiniz.
    Ot mücadelesi yine Şubat ortasında başlar. Çiçek ve sebze yataklarında çıkan otları uygun havalarda temizleyebilirsiniz.
  • Yavaş yavaş balkon ve teraslarınızı da düzenleyebilirsiniz. Hangi çiçekler ekilecek, hangileri balkona taşınacak onları belirlemekte fayda var.
  • Trendy bahçeler için ise fikir hazırlıklarınızı ve gerekli bilgi teminini yapabilirsiniz. Mesela hayvan figürlü çalılar. Bkz: Topiary sanatı nedir?
  • Bahçenizin bütün yaz çiçekli kalmasını istiyorsanız istediğiniz çiçekleri Mart başında ekmeye başlamalısınız. Yani yine bu aralar tohum ya da fidan alımlarınızı yapabilirsiniz. Önerimiz begonya, camgüzeli, kadife, ateş çiçeği, yıldız çiçekleri ve petunya.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir