Kitapseverler İçin Kitaplık Düzenleme Yöntemleri ve Kitaplık Modelleri


Kitap okumayı sevenler için her kitabın ayrı bir önemi vardır çünkü her biri farklı hikayeler anlatan yol arkadaşlarıdır. Durum bu olunca bu paha biçilemez yol arkadaşlarının muhafazası ve düzeni de ayrı bir önem taşır. Kitaplarınızı hem korumanız, hem sergilemeniz, hem de ev dekorasyonu içinde kullanabilmeniz sizin için önemli bir konu ise; bu yazımızda dekorasyon önerileri, kitap düzenleme yöntemleri ve kitaplık modelleri ile evinize farklılık katmanın yollarını da bulacaksınız.  

Kitap okumayı seviyorsanız eminiz ki en sık karşılaştığınız durumların başında kitap raflarının kalabalıklaşıp, her şeyin birbirine girdiği dağınık raflarla karşılaşmak gelir. Bu durum tabii ki çok fazla kitap okumanın bir sonucu olarak ortaya çıkar fakat bir süre sonra kitaplıkta bir kitap bulmak bile zor bir hale gelebilir. İşte tam olarak o anda anlarsınız ki artık kitaplığı düzenlemenin zamanı geldi de geçiyor… Kitaplık düzenlemek oldukça zevkli bir iş olmasının yanı sıra kitapseverler için köşede gizli kalmış cevherleri yeniden keşfetmek ve uzun zamandır aranan kaynaklarla karşılaşmak anlamına da gelir. Peki, “Nasıl daha düzenli bir kitaplığa sahip olabilirim?” diyorsanız, gelin anlatalım…

Daha Kullanışlı Alanlar İçin Kitaplık Düzenleme Fikirleri
Kitaplık düzenleme

Öncelikle tüm kitaplarınızı çok sevdiğinizi biliyoruz ve yılların birikimi oldukları konusunda hemfikiriz. Fakat düzenleme işinden önce yapmanız gereken birkaç şey var; öncelikle kitaplığınız sizin için yeterli değilse yeni bir kitaplık almalı ya da raflarla yeni bir dekorasyon yaparak yer açmalısınız. Bunun için yazının devamında oldukça güzel önerilerimiz olacak… Sonrasında ise kitaplığınızı tamamen boşaltmalı ve belki de artık kitaplığınızda yeri olmamasına karar verdiğiniz kitapları ayırmalısınız. Bu kitapları bağışlayarak hem yer açabilir hem de yeni kitapseverlerin kitaplarla buluşmasını sağlayabilirsiniz.

Bu adımda tamamsa sonrasında kitaplarınızı büyük koliler içine yerleştirebilir ya da belli bir düzen içinde ayırabilirsiniz. Bu düzeni daha sonra kitaplığınıza uygulayacağınız için şimdi nasıl düzenlemeler yapabilirsiniz o adıma geçelim;

Alfabetik Sıraya Göre Kitap Düzenleme

Kitap düzenlerken en sık kullanılan yöntemlerin başında alfabetik sıraya göre düzenleme gelmektedir. Kitap ararken aradığınızı bulma konusunda oldukça faydalı olan bu yöntemin eksisi ise estetik açıdan hoş bir görüntü vermemesi olacaktır. Kitapları alfabetik sıraya koyduğunuzda farklı boyutlar, renkler karışacak bu da göze hoş gelmeyen bir kitaplığa neden olacaktır. Fakat kullanım açısından en pratik yöntem olduğunu söylemek gerek.

Kitap Türlerine Göre Düzenleme
Kitaplık düzenleme yöntemleri

Kitap düzenleme yöntemleri arasında bir diğer favori ise türlere göre kitapları ayırmaktır. Çok farklı türlerden kitap okuyanlar için oldukça yararlı olacak bu yöntemde favori kitaplarınızı kolayca bulabilirsiniz. Bu yöntemin eksileri ise yine dekorasyon açısından farklı renk ve boyutların yan yana gelmesi ile çok fazla farklı türden kitabınız yoksa fazla sayıda raf gerektirmesidir.  

Kapak Renklerine Göre Düzenleme

Kitaplık düzenlemenin en şık yöntemi diyebileceğimiz kapak rengine göre düzenlemede kitapların kapak renklerini baz alarak bir düzenleme yapmanız yeterli olacaktır. Çok sayıda kitabı olanlar için oldukça şık ve dekoratif bir görüntü sunacak bu yöntemi evin havasına katkıda bulunmak için kullanabilirsiniz. Fakat kitap düzeni olarak aradığınızı bulmak biraz zor olabilir.

Boy Sırasına Göre Düzenleme
Boy sırasına göre kitap düzenleme

Kitaplar farklı boyutta ve çeşitlikte olduklarından düzenleme de kullanılan bir diğer yöntemde kitapları boyutlarına göre düzenlemektir. Bu yöntemde büyük boylardan başlanarak en kısalara doğru bir sıralama yapılabilir ya da kalın kitaplardan inceye doğru bir sıralama tercih edilebilir. Boy farkının yaratacağı düzensiz görüntüden kurtulmanızı sağlayan bu yöntem dekoratif olarak hoş olsa da aradığınız kitabı bulma konusunda pratiklik sağlamanın biraz uzağında kalıyor.

Bu yöntemler dışında kitaplarınızı yazarlarına göre ayırıp düzenleyebilir, kitaplığınızda yer kalmadığı için sehpa, komodin ve vitrin gibi alanları kitaplarınız için kullanarak farklı bir görüntü yakalayabilirsiniz. Dergi, çizgi roman, sanat ve moda türlerini bu tarz bir dekorasyonda kullanmak hoş bir ortam oluşmasına yardımcı olacaktır.

Şimdi gelelim yeni kitaplık almak isteyenler, evini yeniden dekore edenler ya da kitaplığını büyütmek isteyenler için kitaplık modelleri önerilerimize;

TDESIGNO Sema 9 Raflı Kitaplık

Yeni bir kitaplık almak isteyenler için oldukça geniş, kullanışlı ve dekoratif bir önerimiz var; Tdesigno Sema kitaplık. 9 bölmeden oluşan bu kitaplık ile kitaplarınız için yeni bir alan oluşturabilirsiniz.

Mina Metal Kitaplık
Mina metal kitaplık

Farklı, özgün ve şık tasarımları sevenler için; Mina kitaplık. Kitaplarınıza yeni yerler açarken, ortama farklılık katarak dekoratif bir dokunuş yapabilirsiniz.

Dekoratif Tasarım Kitaplık
Dekoratif tasarım kitaplık

Evdeki kitaplığınız da artan kitaplarınız var ama çok büyük bir alana ihtiyacınız yoksa dekoratif tasarım kitaplık tam size göre!

Wood Metal Kitaplık 
Wood metal kitaplık

Evinizi dekore ederken kitaplık tasarımlarıyla farklı bir hava katabilirsiniz. Wood metal kitaplık kitaplarınızı saklamak ve sergilemek için dekoratif ve şık bir çözüm sunar.

Kipp Kitaplık
Kipp kitaplık

Canlı ve çarpıcı renkleri dekorasyon kurgusunda sevenler için evin havasını değiştirecek bir kitaplık; Kipp. Modern görüntüsüyle kitaplarınız ve eviniz için tam olarak aradığınız dekoratif çözüm bu kitaplık olacak.

Case Kitaplık
Case kitaplık

Ev dekorasyonunda farklı hatları kullanmayı seven ve hareketliliğe değer verenler için modern bir kitaplık; Case. Beyaz hatlarına eşlik eden mavi dokunuşları, yuvarlak hatları, beş bölmesi ile kitaplarınızı saklarken muhteşem bir ürünle sergileyebileceksiniz.   

Tars Kitaplık
Tars kitaplık

Bu sefer özel bir ürün ve önerimiz var; Tars kitaplık. Şık, fonksiyonel, modern ve farklı çizgileriyle bu kitaplık, favori dekorasyon ürünleriniz arasında yer alacak.

Klasik 5 Raflı Kitaplık
Klasik 5 raflı kitaplık

Kitaplık denilince aklına klasik kitaplık modelleri gelen ve klasikten şaşmayı sevmeyenler için 5 raflı klasik kitaplık.

Kitaplık modelleri, dekoratif raflar ve eviniz için ihtiyacınız olan tüm ev&yaşam ürünleri ÇiçekSepeti‘nde sizleri bekliyor.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir