Kişisel Bakım İpuçlarıModa & GüzellikTrend

Kolajen Nedir, Neye Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Belli bir yaştan sonra en çok konuşulan konulardan biri, yaşlanma karşıtı bakımdır. Yaşlanma karşıtı bakım dendiğinde de adını hemen anmamız gereken şeylerin başında kolajen gelir. Kolajen; pürüzsüz, esnek ve parlak bir cilt için ihtiyacınız olan maddelerden biridir. Kolajen nedir, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir gibi soruların cevabını arıyorsanız, yazımızın detaylarına göz atabilirsiniz!

Kolajen, vücudun doğal olarak ürettiği bir şeydir. Vücut, doğal olarak kolajen üretiyor olmasına rağmen kimi zaman çevresel ve biyolojik faktörler sebebiyle kolajenin üretimi yavaşlar. Böyle durumlarda vücuda destek verebilirsiniz. Bu sayede cildinizin yenilenmesini destekleyebilirsiniz. Son zamanların trendlerinden olan kolajen ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz!

Kolajen Nedir?

Kolajen nedir, nasıl kullanılır
Kolajenin Faydaları ve Kullanımı

Kolajen, bir çeşit proteindir. Bu protein sayesinde ciltteki bağ dokusu bir aradadır. Kemik, deri, kas ve bağ yapısının ana dokusunu oluşturan kolajen, vücutta farklı bölgelerde vardır. Hatta, 28 farklı kolajen türü vardır. Kemikler, eklemler, tırnaklar, tendonlar… Aklınıza gelebilecek pek çok dokuyu kolajen destekler. Kolajenler genel olarak üç tiptir:

Tip I: Bu tip kolajen, vücudumuzda en fazla bulunan kolajendir. Deri, kemikleri kıkırdak, bağ dokuları, tendonlar gibi her dokuda tip I kolajen vardır.

II. Tip: Daha çok kıkırdak yapıdaki kolajendir.

Tip III: Kaslar, organlar, damarlar ve bazı bağ dokularda bulunan kolajendir.

Zamanla vücudunuz ya da cildiniz daha kırışık, daha sert, daha az esnek görünebilir. Bunun sebeplerinden biri de kolajen eksikliğidir. Yaşlandıkça, vücuttaki kolajende azalma mümkündür. Buna bağlı olarak da yaşlanma görüntüsünün, beklediğinizden daha hızlı şekilde gerçekleştiğini fark edebilirsiniz. Bu yüzden doktorunuza da danışarak kolajen takviyesi kullanabilirsiniz. Yaklaşık 8 haftada etkisini göstermeye başlayan kolajeni kullanabilirsiniz.

Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Cildinizde Fark Yaratacak Bir Ürün: Kolajen

Kolajen nedir dedik, şimdi biraz da kolajenin faydalarından bahsedelim! Kolajenin saça, cilde, kaslara, kemiklere pek çok faydası vardır. Hem sert dokulara hem de yumuşak dokulara yapı ve güç kazandırmada etkilidir. Yani, her koşulda büyük bir önem taşır.

Kolajenin cilt için faydaları
  • Kolajen kullanımı sayesinde cildiniz daha genç ve elastik bir görünüme ulaşır.
  • Takviyeler, cilt görünümünde iyileşmeler olmasında etkilidir.
  • Cilt hücrelerinin yenilenmesinde etkilidir.
  • Ciltteki kırışıkların ve sarkmaların toparlanmasında etkilidir.
Kolajenin saç için faydaları
  • Saçlara parlaklık ve canlı bir görünüm katmanızı sağlar.
  • Saç derisinin sağlığını arttırmada etkilidir.
  • Saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlamada başarılıdır.
  • Saç köklerinin yeterince beslenmesinde etkilidir.
  • Saçların ve tırnakların daha iyi büyümesine yardımcı olur.
  • saç dökülmesinin azalmasında da etkili olması mümkündür.

Kolajen takviyeleri ayrıca kas ağrılarınızın azalmasında da etkilidir. Sindirimin kolay gerçekleşmesinde, kalp sağlığının iyileşmesinde de yine kolajenin etkili olması mümkündür. Kolajen takviyesi alırken yaşam koşullarınızı da iyileştirirseniz takviyelerin etkisini daha iyi şekilde görebilirsiniz. Örneğin sigara içmek, aşırı şekerli ve yağlı beslenmek, kontrolsüz şekilde güneşe maruz kalmak cildinizde bozulmalara sebep olur. Bunlara da dikkat ederseniz kolajen üretiminizi hızlandırabilirsiniz.

Kolajen İçeren Besinler

Kolajeni takviye gıda olarak alabileceğiniz gibi beslenmenizde bazı farklılıklar yaparak da kolajen seviyenizi arttırabilirsiniz. Mesela kemik suyu, balık ve kabuklu deniz ürünleri, yumurta beyazı, tavuk, yeşil yapraklı sebzeler, kaju, kırmızı meyveler, turunçgiller, domates ve sarımsak gibi besinler kolajen açısından yararlıdır. Bu tarz ürünleri beslenme rutininize ekleyerek kolajen ürütemini destekleyebilirsiniz.

Ayrıca Çiçeksepet’nin geniş ürün yelpazesinde kolajen takviyelerini online olarak kolayca satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir