Trend

Köpek Maması Nasıl Seçilir ve Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Patili dostlarımız, bizim için çok önemlidir. Ailemizin en önemli üyelerinden biri de onlardır. Onların gelişim süreçleri, sağlıkları ve en iyi şekilde büyümeleri için dengeli ve sağlıklı mamalar tüketmeleri önemlidir. Siz de biricik dostunuz için en doğru mamayı seçmekte zorlanıyorsanız köpek maması seçimi yazımıza göz atabilirsiniz!

Özel bir sindirim sistemine sahip olan köpekler için beslenme konusu oldukça önemlidir. Köpekler için yüzlerce farklı mama çeşidi vardır. Bu mamalar arasından biricik dostunuz için en güzelini seçmeniz gerekir. Köpeklerin yaşına, boyuna, cinsine, sağlık problemleri olup olmadığına göre mamalar arasından uygun olanı seçebilirsiniz. Şimdi gelin, önce köpekler için mama çeşitlerini tanıyıp sonra da köpek maması seçimi ayrıntılarına göz atalım!

Köpek Maması Çeşitleri

Köpeğiniz için mama arayışındayken farklı şekil, doku, tat ve besin değerine sahip mamalar ile karşılaşacaksınız. Ve bu mamalar arasından sevimli dostunuz için en iyisini seçmeniz gerekecek. Bu yüzden, ayrıntılı olarak köpek maması nasıl seçilir sorusunu yanıtlamadan önce mamaları tanımamız önemli. Mama seçiminin detaylarına geçmeden önce köpek maması çeşitleri neler, kısaca ona bir göz atalım:

Yaş Mama

Köpek maması
Köpeğiniz için En Güzel Mamayı Seçin!

Yaş mama ya da konserve mama, yüksek sıvı oranına sahip mamalardan biri. Yumuşacık dokusu ile de köpeklerin favorisi! Yaş mamaların çiğnenme derdi, kuru mamalara göre oldukça az. Bu yüzden özellikle yaşlı ya da diş problemi olan köpekler için yaş mamalar oldukça kullanışlı. Yaş mamalar arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, mamanın içeriği. Mamanın protein ve su oranına dikkat ederek köpeğiniz için eksizsiz bir beslenme sunabilirsiniz!

Kuru Mama

Köpek maması
Köpek Mamaları Seçiminde Dikkat Edebilecekleriniz

Kediler için olduğu gibi köpekler için de kuru mamalar en ekonomik ve uzun raf ömürlü mamalardan biridir. Köpek sahibi olan kişiler bu mamaları sık sık tercih eder. Çeşitli aromalara sahip olan kuru mamalar vardır. Bu mamalar, köpeklerin diş sağlığına da katkıda bulunur. Öyle ki, köpekler mamaları çiğnerken dişlerindeki tartar oluşumu da azalır. Kuru mamaların en önemli özelliklerinden biri hızlı tüketime uygun olmasıdır. Yani mamayı pişirmek, ısıtmak, soğutmak gibi aşamalar yoktur. Paketten mamayı çıkarıp köpeğinizin kabına koyabilirsiniz. Kuru mamaların sıvı içeriği azdır. Bu yüzden kuru mama ile birlikte köpeğine su vermeyi de ihmal etmemeniz oldukça önemli!

Ödül Maması

Köpek mamaları
Köpeğiniz için Mama Seçerken Dikkat Edebilecekleriniz

Köpek ödül mamaları, biraz daha farklı bir amaca hizmet eden mamalardır. Bu mamalar, köpeklerin karnını doyurmak yerine onları eğitmenizi sağlar. Ödül mamaları aynı zamanda eğlenceli oyunların da vazgeçilmezidir. Bu mamalar protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral açısından da zengindir. Köpeğinizi eğitirken bu mamaları kullanabilirsiniz. Ayrıca yine de günlük tüketim miktarına dikkat etmenizde fayda var!

Kemik

Köpek maması
Köpek Maması Seçimi Detayları

Köpeklerin, içgüdüsel olarak sahip oldukları iğneme gereksinimleri vardır. Köpek kemikleri de bunun için en ideal yollardan biridir. Köpek kemikleri köpeklerinizin çene kaslarını geliştirmesini, dişlerini temizlemesini sağlar. Ayrıca köpek kemikleri genellikle yüksek oranda protein içerdiği için köpeklerinizin beslenme ihtiyaçlarını tamamlamada etkilidir. Köpeğinizin yaşına ve boyuna uygun olarak ideal kemiği seçmeniz gerekir.

Köpek Maması Seçiminde Dikkat Edebilecekleriniz

Şimdi gelelim, sevimli dostunuz için mama seçerken nelere dikkat edebileceğinize:

 • Dikkat etmeniz gereken ilk nokta, köpeğinizin doğru besinleri almasını sağlamak olmalıdır. Yani onun nelere ihtiyacı olduğunu belirleyip mamanın içeriğinde bu besinlerin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Köpeğinizin yaşı da mama seçiminde önemli bir kriterdir. Yavru köpekler, orta yaştaki köpekler ve yaşlı köpekler için farklı mamalar seçmeniz gerekir.
 • Köpeğinizin çok sevdiği lezzetler olması mümkündür. Onun favorisi olan tatlar varsa, mamaların içeriğinde bu lezzetlerin bulunup bulunmadığına da dikkat edebilirsiniz.
 • Seçtiğiniz mamanın protein, yağ, karbonhidrat ve amino asit bakımından yeterli olup olmadığına da dikkat etmeniz önemlidir. Köpeğinizin büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için dengeli beslenmesi gerekir.
Köpek mamaları seçimi nasıl olur
Köpek Maması Seçimi
 • Eğer köpeğiniz çok zayıfsa ya da gereğinden fazla kiloları varsa, veterinerinize danışarak onun için en uygun mamayı seçebilirsiniz.
 • Köpeklerin de insanlar gibi yiyeceklere alerjik reaksiyon gösterebildiğini de unutmamak gerekir. Bu yüzden özellikle yeni mamalar deneyecekseniz bunun için veterinerinizden tavsiye almayı unutmayın.
 • Uzmanlar, köpeklerin günde iki öğün yemek yemesini yeterli bulsa da köpeğinizin hareketli yaşamına göre bu değişebilir. Onun sağlık durumuna, yaşına ve aktivitelerine göre mama seçimi yapabilirsiniz.
 • Yetişkinlik dönemindeki köpeklerde aşırı kiloyu önlemek için daha düşük proteinli ve az kalorili mamaları; yavru köpekler için bol proteinli, karbonhidratlı, yağlı mamaları tercih edebilirsiniz.

Köpek Mamalarıyla İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kaliteli bir köpek mamasının içeriğinde neler olmalı?

Köpeğiniz için kaliteli bir mama arıyorsanız mama içeriğinde şunlara bakabilirsiniz:

 • Taze balık ve etler
 • Antioksidanlar
 • Omega 3 ve 6 yağ asitleri
 • Meyve ve sebzeler
 • Kalsiyum, fosfor, sodyum, çinko ve demir gibi mineraller
 • A, D ve E gibi başlıca vitaminler
dog's face
Mutlu ve Sağlıklı Köpekler için En İyi Mamalar!

Konserve mama mı daha iyi kuru mama mı?

Bu iki mamayı karşılaştırıp birinin daha iyi olduğunu söylemek mümkün değildir. Köpeğinizin yaşına, cinsine ve ihtiyaçlarına göre bu tercihin değişmesi mümkündür.

 • Konserve mamalar, kuru mamalara göre daha orantılı paketlidir. Bu da, her porsiyonda kalori kontrolü yapmanız açısından kolaylık sağlar.
 • Köpeğiniz çok sık su tüketmiyorsa onun için konserve mamaları tercih ederek su ihtiyacını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Bozulma ve bakteri oluşumu endişesi yaşamak istemiyorsanız kuru mamalar daha güvenlidir.

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde köpeğinizin ihtiyacı olan her ürünü bulabilirsiniz. Mamalardan oyuncaklara, yolculuk ekipmanlarından yemek kaplarına kadar aradığınız her şey için PetShop kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Böylece çeşitli ürünlerle sevimli dostlarınızı da çooook mutlu edebilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir